Gönderen Konu: sadece bende mi var jant takıntısı?  (Okunma sayısı 9859 defa)

VTEC4181

sadece bende mi var jant takıntısı?
« : Şubat 10, 2008, 01:26:16 ÖÖ »
ince yanak LastikLere ve büyük jantLara antipatim var,, benim bi abim vardı ince yanak Lastiği ve geniş bi jantı vardı,, iLk başLarda muhteşemdi herşey,, ama aradan bi süre geçtikten sonra arabanın sağı soLu iyice oynamaya başLadı,, takır tukur etmeye başLadı en ufak bi çukurda biLe,, yay vardı,, arabasından soğudu satmıştı,, jant aLmaya gittiğimde bi an düşündüm, düşünmedim diiL ama 10Larca yer "takma" dedi,, zaten o abim de takmamı istemedi gerçi,, ben de gittim 15 inç jant ve Lastik aLdım,, gayet memnunum,, ankara'nın ana caddeLeri değiL de sokakLarı berbat durumda,, yama asfaLtLarından tutun da eLektrik teLefon kapakLarına kadar,, bu konu hakkında konuşaLım istedim biraz,,

whitehan

Ynt: sadece bende mi var jant takıntısı?
« Yanıtla #1 : Şubat 10, 2008, 02:30:28 ÖÖ »
sana ve abıne cok hak verıyorum ancak ben (yada hepberaber )arabala tutkulu herseyı arabası olan gıbı gozuken aracını herseyden sakınan kısılerız.aracımda 215 40 17 ebatlarında lastık jant ve 5cm yay var dedıklerın dogru olsada ıstanbulun yolları da berbat olsa bıle cozum olarak sadece kıs aylarında orjınal ebatları kullanmaktan yanayım.ama bana sor kıs aylarında arabayla mecbur kalmadıkca hıcbıyere gıtmek ıstemıyorum.bu bı zevk gercı dıyceksın bu zevke degermı TR sarları bellı yolları bellı ancak hayat kısa TR nın tum yollarının kaldırımlarının herseyının degısmesını beklersek yaslanırız bence o yuzden yapabıldıklerımızı ımkanımız cercevesınde yapmalıyız.ben 6 senedır hem cok alcak hemde ebatı cok buyuk jantlı arac kullanmaktayım.buyuk bı sorun yasadınmı dersen yasamadım..yasamıycam anlamına gelmez ama dıkkat ettıgım tek konu aracı yavas kullanmak..gerısı ALLAHA kalmıs..

MUSICIAN-CEM

« Yanıtla #2 : Şubat 10, 2008, 03:38:57 ÖÖ »
sımdı ıki secenek var.bana jant konusunu soran herkese bu ıkı secenegı sunar soylerım.

1-) ya orjınallık ve konfor (yanı 14-15 jant lastık)

2-) ya da şık bır goruntu ve akabınde cukur tumsek gıbı engellerde asırı sertlık ve ses .(yani 16' 17' 18' buyukulugunde jant lastık )

hangısınden vazgecemessen o yonde  karar vermenı tavsıye ederım ...

VTEC4181

« Yanıtla #3 : Şubat 10, 2008, 03:51:55 ÖS »
arabayı yeni aLdığımızda taktırmıştık,, 15 inç jant... fena durmuyo bence...

diğer detayLara takıLmayın (= köşe bantLarı yok, pLakaLık yok ve app pLaka var şu an arabada...

VTEC4181

« Yanıtla #4 : Şubat 10, 2008, 03:53:45 ÖS »
üLkemiz şartLarında gerçekten zor yere yakın arabaya binmek,, tutun ki japonyadaki hondaLarda paçaLık (tozLuk) biLe yok arabaLarda...

infaztim

« Yanıtla #5 : Şubat 10, 2008, 11:44:51 ÖS »
ya aslında bu her arabada böyle diil. e36 3.16 i 99 model araç var yakınımda 225-40-18 kullanıyo uzun süredir hiç bir problem yok yaylar voglant.bursanın yollarıda güzel diil ama ben içindeyken hiç bir tuhaf durum gözlemlemedim araç gayet konforlu ve zıplamıyo.tabiki bmw ile honda arasında bariz fark var konfor olarak bunun sonucuda olabilir bu.

SEMİH

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Şubat 11, 2008, 12:23:50 ÖÖ »
doğru söze nedenir  abicim takıyoruz kocaman cantları ondan sonrada rot ayarından kendimizi kurtaramıyoruz >%6rol

mert2002vtec

« Yanıtla #7 : Şubat 11, 2008, 12:38:13 ÖÖ »
yay başa belaa yaa , jant taktın mı yaysızz olmuyoo..ama beraberinde ses ve konfor cok düsüyo.. takırtıları duymamak içim sanırm müzigin sesini biraz acmak lazım :D

MUSICIAN-CEM

« Yanıtla #8 : Şubat 11, 2008, 04:23:24 ÖÖ »

yay başa belaa yaa , jant taktın mı yaysızz olmuyoo..ama beraberinde ses ve konfor cok düsüyo.. takırtıları duymamak içim sanırm müzigin sesini biraz acmak lazım :D
yay jantın yanında kabın bass bıde anfı koyup duymayın seslerı  >%6rol

VTEC4181

« Yanıtla #9 : Şubat 11, 2008, 12:45:51 ÖS »
babamın bi sözü var: "herşeyin orjinaLi güzeLdir. orjinaLi ii oLmasa zaten adamLar öyLe yapmazLardı"
bu arada herkes benim gibi düşünüyomuş ne güzeL (=
bi bakıyodum forumdakiLerin arabaLarına hepsi 17'' 18'' jantLarı takmış (= ondan sonra açıyım dedim böyLe bi konu...

saxCVC

« Yanıtla #10 : Şubat 15, 2008, 11:10:41 ÖÖ »
çok çelişkili bi durum.tamda jant alma arifesindeyken iyice kafam karıstı şimdi.17 mi yoksa vti mi? yine basa döndükk:D :D

geceperisi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Şubat 15, 2008, 01:37:47 ÖS »
onca uzman, onca mühendis bu ölçüleri uygun bulup karar veriyorlar, ama biz alıp değiştiriyoruz, nereye kadar haklı olabiliriz

saxCVC

« Yanıtla #12 : Şubat 16, 2008, 07:16:53 ÖS »
ölçüler konusunda uzman ,mühendis. vs.bakıyolar ediyolar tamam güzell..ama kendi hesabıma ben ----herseyin orjinali güzeldir----lafına katılmıyorum.
nedeni ise,birsürü para döküyosun arac alıyosun orjinali bu diyolar 4 tane jant kapağı veriyolar eline,en basitinden hala bircok lüx sınıfına giren yüksek fiyatlı arabalarda zenon far bile yok yaniii.
     sizce haksızmıyımmm?????

MUSICIAN-CEM

« Yanıtla #13 : Şubat 17, 2008, 06:39:23 ÖÖ »
takın gıtısın 17 18 canavar gıbı olur .kım ne derse desın 17 18 jant her zmana tercıhımdır....

mustafa k

« Yanıtla #14 : Şubat 21, 2008, 04:27:49 ÖS »
ben 15 dusunuyorum.yaylarla oynamak ıstemıyorum.

VTEC4181

« Yanıtla #15 : Şubat 21, 2008, 07:49:12 ÖS »

ölçüler konusunda uzman ,mühendis. vs.bakıyolar ediyolar tamam güzell..ama kendi hesabıma ben ----herseyin orjinali güzeldir----lafına katılmıyorum.
nedeni ise,birsürü para döküyosun arac alıyosun orjinali bu diyolar 4 tane jant kapağı veriyolar eline,en basitinden hala bircok lüx sınıfına giren yüksek fiyatlı arabalarda zenon far bile yok yaniii.
     sizce haksızmıyımmm?????

bütün araçLarda xenon, esp vb özeLLikLer oLsaydı hangi birimiz bütçemize göre araç buLabiLirdik?

saxCVC

« Yanıtla #16 : Şubat 22, 2008, 09:09:44 ÖS »

sizce haksızmıyımmm?????

bütün araçLarda xenon, esp vb özeLLikLer oLsaydı hangi birimiz bütçemize göre araç buLabiLirdik?
orasıda doğru arkadasım ama 15-20 liralık araclardan bahsetmiyorum.50bin ve yukarısı fiyatlar için söğledim ben bunu.haksızmıyım kardesim ama en basitinden 50bin ytl hiçde küçümsenicek bi fiyat değil bence.biz mesela sıfır mondeo aldık 10ytl lik far ampul u var içinde ben buna tepkimi gösteriyim dedim .yanlış anlasılmasın.saygılar...

övünç

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Şubat 22, 2008, 09:39:13 ÖS »

onca uzman, onca mühendis bu ölçüleri uygun bulup karar veriyorlar, ama biz alıp değiştiriyoruz, nereye kadar haklı olabiliriz

oyle ama lastık jant alırken bılgısayardan arabanın lastık olculerını werıyorsun o da sıze enyakın ona ne uygun olabılır dıye cewap weıyor. bende 225 - 40 - 18 jant war ama yay takmadım takmamda yollar zaten bozuk yay koyuncada böbrekteki taşları düşürüyorsun :)

VTEC4181

« Yanıtla #18 : Şubat 23, 2008, 11:47:38 ÖÖ »

sizce haksızmıyımmm?????

orasıda doğru arkadasım ama 15-20 liralık araclardan bahsetmiyorum.50bin ve yukarısı fiyatlar için söğledim ben bunu.haksızmıyım kardesim ama en basitinden 50bin ytl hiçde küçümsenicek bi fiyat değil bence.biz mesela sıfır mondeo aldık 10ytl lik far ampul u var içinde ben buna tepkimi gösteriyim dedim .yanlış anlasılmasın.saygılar...

o konuda katıLıyorum sana arkadaşım,, fiyat yüksek ama bazı şeyLerden kaçıLmış oLması benim de canımı sıkıyo,, meseLa bende 2005 civic LS var ve sunroof oLmaması benim çok canımı sıkıyo,, senin bahsettiğin durumda sanırım iyice araştırıp araç aLmak en doğru çözüm oLur (=

infaztim

« Yanıtla #19 : Şubat 25, 2008, 03:20:41 ÖS »
bende vti olsaydı eğer ona ilk yapıcağım uygulama 17 jant ve içlerine fren seti 100-0 ı 47 metre olan bir araç direk tehlike yani.jant neden tkarım bildiğim kadarıyla 15 jantın içinde sığmıo bi çok fren seti ;)
0-100 km 7.5 sn 100-0 47 m çok kötü bir değer ilk vti sürdüğümde frene basınca hayatım gözlerimin önünden geçti durmicam asla sandım.

neyse konu dağılmasın.

jant arabanın temel taşıdır bence erkekte sakal,bıyık arabada jant,egsoz ;)

MUSICIAN-CEM

« Yanıtla #20 : Şubat 25, 2008, 06:26:02 ÖS »

bende vti olsaydı eğer ona ilk yapıcağım uygulama 17 jant ve içlerine fren seti 100-0 ı 47 metre olan bir araç direk tehlike yani.jant neden tkarım bildiğim kadarıyla 15 jantın içinde sığmıo bi çok fren seti ;)
0-100 km 7.5 sn 100-0 47 m çok kötü bir değer ilk vti sürdüğümde frene basınca hayatım gözlerimin önünden geçti durmicam asla sandım.

neyse konu dağılmasın.

jant arabanın temel taşıdır bence erkekte sakal,bıyık arabada jant,egsoz ;)
katılıyorum kardesım ....

saxCVC

« Yanıtla #21 : Şubat 26, 2008, 11:53:12 ÖÖ »

gayet doğru.durmak konusuna gelince biraz zayıff..ABS olayına hiç güvenmiyorum,kar da iyi işe yaradı ama :)   .........

ben bunu hiç düşünmemiştim önerebileceğiniz bi fren seti varmı acabaa..

mustafa k

« Yanıtla #22 : Şubat 26, 2008, 02:36:09 ÖS »
benım arabanın   jantlar orj 14 luk celık.bı arkadasımda 17 lık  jant mıchelın ince yanak lastıklı  acaba  dırek takabılırmıyım.

mustafa k

« Yanıtla #23 : Şubat 26, 2008, 02:37:04 ÖS »
+ su an opel astrada 4 bıjonlu hondaya uyarmı

infaztim

« Yanıtla #24 : Şubat 27, 2008, 03:11:45 ÖÖ »

gayet doğru.durmak konusuna gelince biraz zayıff..ABS olayına hiç güvenmiyorum,kar da iyi işe yaradı ama :)   .........

ben bunu hiç düşünmemiştim önerebileceğiniz bi fren seti varmı acabaa..

d2,torex,brembo aklıma gelenler bunlar şimdi,,,

yanılmıosam d2 ler 2000 ytl idi