Gönderen Konu: Rakımdan sebep İstanbul ve Ankara şehirleri arasındaki çekiş farkı  (Okunma sayısı 6342 defa)

atomhamdi

Slm arkadaşlar bu hafta sonu istanbuldan anakaraya gittim (aracım honda civic si 94) ve orada arabamda acayip bir çekiş düşüklüğü yaşadım ben subap ayarlarının bozuluğunu sandım sonra istanbula geldiğimde düzeldi ve bu durumun rakım farkından kaynaklandığını düşünüyorum benim gibi aynı duruma düşenler var mı aramızda. Yoksa bir tek ben mi yasadım bu durumu. Ankaranın rakımı 850-900 civarında. Arabanın  rakımdan etkilendiğini biliyordum ama bu kadarda olduğunu bilmiyordum bu kadar fark varsa yazık yükseklerde yaşayan insanlara ist.da araba modifiyeli gibi gidiyor. Tecrübelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

cemeroglu

ben şuan aracımı 1800 - 2400 rakım aralığında kullanıyorum. deniz seviyesine yakın yerlerde hissettiğim güçle aynı hemen hemen. fark edilebilir bir şey yaşamadım. Eğer gerçekten durum öyleyse ve ben farkında değilsem , Rize - Samsun otobanında uçmam gerekir sanırım.

2432

ben de hiçbirşey farketmedim şimdiye kadar kullandığım hiç araç da da başıma böyle bi şey gelmedi.
daha yeni 3100 km yol yaptım. yaşadığım yerin rakımı 1250 civarı ve antalya , muğla,izmir,konya,afyon,kayseri,adana gezdim ve hiçbir farklılık hissetmedim.

atomhamdi

Ama gerçekte fark olduğunu biliyorsunuz değil mi

ilkeronat

arkadaslar su yaziyi okumustum bir ara tavsiye ederim.
 ALINTIDIR
Mutlak Basınç Sensörü

Kontak açıkken atmosfer basıncını, motor çalıştıktan sonra ise emme manifoldu basınç veya vakumunu

ölçerek ECU’ya elektriksel olarak bildiren bir elemandır.

ECU’ya gelen bu bilgi ile ,ECU emilen hava miktarını algılar, buna göre enjektörün açılma süresini ayarlar.

Sensörün içinde basınca göre direnci değişen bir eleman (load- cell) bulunmaktadır. Bu direnç sabit hava kabı

üzerine yerleştirilmiştir. Manifolddaki vakum değiştikçe direncin değeri değişir, bu direnç değişime göre beyin

(ECU) manifold vakumunu algılar.

Sensöre (5 V ile 0V) enerji beslemesi ECU tarafından yapılır. ECU’ya ise 0 –4.75 V arasında değişen gerilim

bilgisi gelir. ECU manifold vakumunu gerilim cinsinden değerlendirir. ECU tarafından algılanan bu voltaj

değerine göre enjektörlerin açık kalma süresi ayarlanır.

Mutlak basınç sensörünün yaptığı bir diğer görev ise ; kontak ilk açıldığı anda emme manifoldundaki basınç,

atmosfer basıncına eşit olduğu için bu andaki basınç bilgisi, enjeksiyon beyni tarafından hafızaya referans

bilgi olarak alınır. Motor çalıştığı zaman bu bilgiye göre çalışma düzenlenir.

Araç seyir halinde iken rakım farklılığı olursa ,gaz pedalına bir defa tam basılırsa , değişmiş olan rakım farkı

mutlak basınç sensörü tarafından ECU’ya bildirilir ve yeniden ateşleme avansı ve yakıt püskürtme

düzenlemesi yapılır.

ALINTIDIR

TURQAZ

başlığa göre yazıyorum sebebi çok basit

tekirdağ veya kulüp rakısını dene farkı göreceksin

ilkeronat

başlığa göre yazıyorum sebebi çok basit

tekirdağ veya kulüp rakısını dene farkı göreceksin
aklima gelmedi degil :)

ersel_035

evet aynı şeyi bende kayseri-izmir arası fark ettim..iç anadolu da resmen yığıldı araç ama deniz seviyesinde çok farklı..

tarantino

• Co-Admin
hamdi :) bunu keşke bana sorsaydın herşeyi açıklardım

bunun en çok eksilerini yaşayan benimdir herhalde

istanbuldan ankaraya gittim benim araçla rollinge ve ankaraya gediğimde avans haritamın komple değiştiğini gördüm o zaman dedim ki arada koca koca dağlar mehmet seni istanbul paklar dedim :D :D :D

atomhamdi

istanbuldan ankaraya gittim benim araçla rollinge ve ankaraya gediğimde avans haritamın komple değiştiğini gördüm o zaman dedim ki arada koca koca dağlar mehmet seni istanbul paklar dedim :D :D :D

Sağol abi teşekkür ederim ben bu durumu paylaşmak istedim aslında soru olarak yazmadım sorum olursa ilk rahatsız edeceğim kişi sensin, sende onayladığına göre sebep rakımmış demekki.
« Son Düzenleme: Ekim 11, 2011, 11:51:45 ÖÖ Gönderen: atomhamdi »

tarantino

• Co-Admin
Ynt: Rakımdan sebep İstanbul ve Ankara şehirleri arasındaki çekiş farkı
« Yanıtla #10 : Ekim 13, 2011, 09:15:56 ÖÖ »

Sağol abi teşekkür ederim ben bu durumu paylaşmak istedim aslında soru olarak yazmadım sorum olursa ilk rahatsız edeceğim kişi sensin, sende onayladığına göre sebep rakımmış demekki.
benzinli araçta bolu dağına doğru geldiğim de çatır çatır avans vuruyorum

lpg li araçta böyle bir sıkıntı varmı yok sa sadece çekiş mi düşüyor?

atomhamdi

sadece çekiş düşüyor ama diğer arabalardan da önde gittiğin için farkına varmıyorsun yokuşdan dolayı gitmediğini sanıyorsun düzde de gitmeyince jeton düşüyor.
Lpg de avans vurmaması da lpg nin oktanı daha yüksek heralde o yüzden
« Son Düzenleme: Ekim 13, 2011, 03:28:49 ÖS Gönderen: atomhamdi »

tarantino

• Co-Admin
« Yanıtla #12 : Ekim 14, 2011, 10:29:17 ÖÖ »
sadece çekiş düşüyor ama diğer arabalardan da önde gittiğin için farkına varmıyorsun yokuşdan dolayı gitmediğini sanıyorsun düzde de gitmeyince jeton düşüyor.
yada yakışının daha kolay olması olabilir şu lpg değişik bir şey yahu :D :D :D

DENON

« Yanıtla #13 : Ekim 14, 2011, 10:32:01 ÖÖ »
yada yakışının daha kolay olması olabilir şu lpg değişik bir şey yahu :D :D :D
lpg süper bişey :D

perkstone

« Yanıtla #14 : Aralık 27, 2011, 09:48:44 ÖS »
bencede rakım farklı nezaman istanbuldan ankaraya gitsem aynı şeyi bende hissediyordummm dönünce düzeliyordu

poseidon999

« Yanıtla #15 : Aralık 28, 2011, 08:18:15 ÖÖ »
Denize yakın olcaaannnn hacıııııı :)