Gönderen Konu: OTOMATİK ARABA YOKUŞ AŞAĞI BOŞA ALINIR MI?  (Okunma sayısı 7673 defa)

sugar80

• Ziyaretçi
OTOMATİK ARABA YOKUŞ AŞAĞI BOŞA ALINIR MI?
« : Ağustos 19, 2008, 08:49:17 ÖÖ »
arkadaşlar merhaba 93 civic var otomatik ilk defa otomatik araç kullanıyorum otomatik arabalar yokuş aşağı inerken boşa alınırmı veya kırmızı ışıkta beklerken boşa alınırmı otomatik kullanmanın püf noktaları hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim görüşürüzzz...

SERVET

Ynt: OTOMATİK ARABA YOKUŞ AŞAĞI BOŞA ALINIR MI?
« Yanıtla #1 : Ağustos 19, 2008, 08:54:49 ÖÖ »
Her yiğidin yoğurt yiyişi başkadır o yüzden söyleyeceklerimi OTOMATİK ARAÇ KULLANMANIN KURALLARI değildir . Ama ben öyle kullanırım.

Yokuşlarda boşa almam, düz aracıda almazdım zaten çünki yokuşlarda aracı boşa almak hem yakıt tüketimini artırır, hem frenajı zorlaştırıp balataların ömrünü azaltır hemde aracın kontrolü çekiş anında olduğundan daha zor olur her zaman. Dolaısı ile ben yokluşlarda boşa almamda önermem de
Işıklarda 20 saniyeden fazla duracaksam mutlaka boşa alırım buda motoru yormamak adına dır. Özellikle benim işyerimin orada ışıklar 90 sn  süreli mutlaka boşa alırım.

Selamlar

arkadaşlar merhaba 93 civic var otomatik ilk defa otomatik araç kullanıyorum otomatik arabalar yokuş aşağı inerken boşa alınırmı veya kırmızı ışıkta beklerken boşa alınırmı otomatik kullanmanın püf noktaları hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim görüşürüzzz...

bErAt y!G!t

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Ağustos 19, 2008, 09:01:49 ÖÖ »
kırmızı ısıkta dururken bosa almanın yararı var..

BeSt HeRo

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Ağustos 19, 2008, 09:34:38 ÖÖ »
kırmızı ışıkta almanda bi sakınca yok ama yokuş aşağı almanı tavsiye etmem çünkü otomatik araclarda hareket halindeyken boşa almak hiç tavsiye edilmiyor sebebide sanırım ani basınç değişiklerinin zarar verebilecek olmaları.

Tuna-EU8

« Yanıtla #4 : Mayıs 25, 2013, 02:54:34 ÖS »
yokuş aşağı inerken boşa almak doğru değildir şanzumanda problem yaratır.ışıkta beklerkende eğer frene basmak istemiyorsan boşa alabilirsin ama otomatik vites biraz nazıktir böyle sürekli boşa al d ye at boşa al d ye at yapmakta bence doğru değil...

dota

« Yanıtla #5 : Temmuz 21, 2013, 06:26:06 ÖS »
Yokuş aşağı inerken boşa atmanın hiçbir faydası yoktur, yakıt tasarrufu yapamazsınız. Fakat vites te inerseniz yokuşları, araç cut-off a geçer ve 0 yakıt tüketimiyle yokuşu inersiniz.

timothyblue71

• Timothy
« Yanıtla #6 : Temmuz 21, 2013, 09:57:27 ÖS »
Her yiğidin yoğurt yiyişi başkadır o yüzden söyleyeceklerimi OTOMATİK ARAÇ KULLANMANIN KURALLARI değildir . Ama ben öyle kullanırım.

Yokuşlarda boşa almam, düz aracıda almazdım zaten çünki yokuşlarda aracı boşa almak hem yakıt tüketimini artırır, hem frenajı zorlaştırıp balataların ömrünü azaltır hemde aracın kontrolü çekiş anında olduğundan daha zor olur her zaman. Dolaısı ile ben yokluşlarda boşa almamda önermem de
Işıklarda 20 saniyeden fazla duracaksam mutlaka boşa alırım buda motoru yormamak adına dır. Özellikle benim işyerimin orada ışıklar 90 sn  süreli mutlaka boşa alırım.

Selamlar

+1

oqano

• OqAnO
« Yanıtla #7 : Temmuz 21, 2013, 10:01:53 ÖS »
benim öğrendiğim ne otomatikde nede düz vitesde boşa atmak yakıt tasarrufu sağlamazmış yokuş aşağı en büyük vitesde inmek yakıt tasarrufu sağlarmış otomatikde arkadaşların da dediği gibi boşa atmak yarardan cok zarar getirir

06FAT68

« Yanıtla #8 : Temmuz 21, 2013, 10:06:12 ÖS »
otomatik aracı boşa aldınız yokuş inerken sonra vitese takmak için tamamen duracaksanız amenna yinede zararı vardır ama
boşta iniyorsunuz vitesi Dye aldınız şanzuman kaçıncı viteste olduğunu nasıl anlıcak işte burda karmaşa başlıyor ik defa Dye geçmiş kabul   etse 1e atması lazım ki muhtemelen hızınız buna müsade etmicek 2ye alsa bağıracak boşverin siz uzun süreli beklemeler haricinde N yi kullanmayın olsun bitsin

cagatay54

« Yanıtla #9 : Temmuz 21, 2013, 11:48:02 ÖS »
otomatik arabayı yürüten şanzumandır. yağ basıncıdır.yağ basncıyla vites geçişleri yapılmaktadır.nerede olursa olsun beklemede bile olsa n ye almayın.n boştur yağlama yapmaz şanzuman birden vites atıp yürürsünüz yağsızken birden çalışmaya başlar dişliler.n sadece r ile d arasını ayırmak içindir.dururken bile d de dursun.yok araçtan ineceğim derseniz p ye alın en garantisi n sağlıklısı.yolda giderken boşa almayın sakın kaçıncı vitese geçeceğini şaşırır araç bu sefer şanzumanı alırsınız kucağınıza.

06FAT68

« Yanıtla #10 : Temmuz 22, 2013, 08:02:16 ÖÖ »
nerede olursa olsun beklemede bile olsa n ye almayın.n boştur yağlama yapmaz şanzuman birden vites atıp yürürsünüz yağsızken birden çalışmaya başlar dişliler.
Mantıklı değil dediğiniz. Yağlama yapmaz olur mu ya... Aynı kapalı kutu neden N de yağlama yapamasın ki N nin ayrı bir şanzumanı mı var yağlama yapamayan N ile D aynı şanzumanın içinde değil mi allah aşkına 

sanli90

« Yanıtla #11 : Temmuz 23, 2013, 10:42:32 ÖÖ »
Valla ben hiç N ye almam kırmızıda olsa kısa süreli beklemede olsa bende yağlama yapmaz diye biliyorum çok gerekliyse park a alırım motor stop etmesin klima falan çalışsın diye beklerken... Yokuş tan bahsetmeye gerek bile yok zaten Bana Honda fabrikasının eski müdürü demişti N yi sadece araç çekilmesi falan gerekirse o zaman kullan N yi unut demişti bana ilk aldığım zamanlarda 2008 de bende hep öle kullanıyorum...

cagatay54

« Yanıtla #12 : Temmuz 23, 2013, 10:56:28 ÖÖ »
otomatik şanzuman yağ basıncı ile hareket eder otomatik arabayı da yürüten bu yağ basıncıdır.bu tür şanzumanların çalışma prensibini iyi öğren bence.n dediğin zaman şanzuman yağ basıncını yapmaz yağ dolaşımı olmaz.diğer bir deyişle şanzumanda herhangi bir hareket olmaz.uzun süre bunu yapmadığını düşünürsek durduğu yerde vitese atıp yürüdüğün zaman olabilecek sıkıntıyı sen düşün mantıklısın ya.otomatik araçlarda n yani boş r ile d yi ayırmak için kullnılır.başka bir şeye yaramaz.durduğunuz zaman ışıklarda mesela d de dursun uzun süreli koyacaksanız çalışır halde p ye alın ve ya stop edin.mantıklı düşnüüyosun ya biraz zorla kardeşim çok basittir bu iş.

sen habire durduğun zaman manuel gibi boşa alırsın bir zaman sonra vites geçişlerinde vurmalar sesler titremeler başlar.otomatik kullanmak kolay derler ama değildir.bilmeyen olursa uğraşırsın şanzumanla.otomatik aracın CANI şanzumanıdır.bilmem anlatabildim mi

06FAT68

« Yanıtla #13 : Temmuz 23, 2013, 10:02:27 ÖS »
Usta şanzıman yağı kaç litre accord 2.4 için 7 litre peki size 10 puanlık soru bizim araçlarda şanzıman yağ soğutucu varmıdır? İşte olmadığı için 1 dk ve yakın aralıklardaki ışıklarda boşa atarım ben ve sıkıntıda duymam nedeni soğutucu olmadığı için yağın fazla ısınması ve Zaman'ından önce özelliğini yitirmesini engellemektir. Ama araç n de iken biranda D ye atıp hareket etmem 5 sn kala Dye alırım ve sonrasında hareket ederim yetkili honda servisindeki sadece şanzıman bakan ustanında dediği bu şekildedir. Şanzıman N de de yağlama yapar ama selenoidler yağsız kalır

cagatay54

« Yanıtla #14 : Temmuz 24, 2013, 02:54:08 ÖÖ »
:) eyvallah kardeşim benim eşşeğim ... olsun sensinn :)

hnd-si

« Yanıtla #15 : Nisan 27, 2014, 09:24:48 ÖS »
eski arabamda boşa atıyordum bir de yaptığım bir hata vardı dizel otm. hyndi ero 1 sonra 2 basssss sonra d rakamı allaha şükür kurtuldum o arabadan honda si hb aldım baktım güzelll orj sedan buldum si onuda aldım (şimdi manuel takılıyoruz)
bu arada bir kaç sorun var ama olsun önemli değil hb te
1)benzin lanbası yanmıyor sedanda yanıyor
2)rolantide klima açıksa stop ediyor sedanda etmiyor
3)sedan hb e göre kısa zamanda yüksek hızlara ulaşıyor geç devirlerde kesiciye giriyor