Gönderen Konu: motor arıza ışığı?  (Okunma sayısı 9993 defa)

TLG

motor arıza ışığı?
« : Ağustos 31, 2009, 01:46:11 ÖÖ »
arkadaşlar selam;
benim araçta bazen durduk yere motor arıza ışığı yanıyor.. stop edip çalıştırınca yanmıyor yada kendiliğinden bir süre sonra sönüyor.. nedeni nedir? Bir arıza yok diye biliyorum tamirciye gidemedim fakat geçen gün elektirkçiye uğramıştım.. adam arada yanıyor sebepsiz sönmezse sorun var falan dedi.. :S

mali

Ynt: motor arıza ışığı?
« Yanıtla #1 : Ağustos 31, 2009, 01:56:01 ÖÖ »
arabanın modeli ney

TLG

« Yanıtla #2 : Ağustos 31, 2009, 02:03:11 ÖÖ »
96 model???

DOHC _06

« Yanıtla #3 : Ağustos 31, 2009, 02:05:48 ÖÖ »
lpg varmı araçta?

TLG

« Yanıtla #4 : Ağustos 31, 2009, 02:08:02 ÖÖ »
yok.. lpg olduğu zaman yanıyormuş arada.. bir arkadaştan duydum bende..

DOHC _06

« Yanıtla #5 : Ağustos 31, 2009, 02:13:30 ÖÖ »
bende lpgden olabileceğini düşündüm ama oda ustaya bağlı düzgün yapan ustada yanmaz ışık. bence bi servise götür derim .bu hondaların göstergelerinede pek güven olmuo ama bence göstermekte fayda var motor sonuçta ...

TLG

« Yanıtla #6 : Ağustos 31, 2009, 02:16:33 ÖÖ »
aynen doğru diyorsun.. en kısa zamanda göstereyim motoru.. sorduğum adam elektrikçiydi öyle köşede kalmış işi bilmeyen adamda değil yani ama.. arada yanar söner öyle takma kafanı dedi.. 

albaysali

« Yanıtla #7 : Ağustos 31, 2009, 10:52:43 ÖÖ »
bir ihtimal benzin aldıgınız yeri degiştirin

TLG

« Yanıtla #8 : Ağustos 31, 2009, 11:02:19 ÖÖ »
bir ihtimal benzin aldıgınız yeri degiştirin

aslında çoğu zaman değişik yerlerden alıyorum. :) ama artık bi yeri sabitlemem gerekecek önerine kulak vereceğim,

sağolun arkadaşlar.

mar1lyn

« Yanıtla #9 : Ağustos 31, 2009, 11:46:48 ÖÖ »
arızakodunu yakınca bi alete bağlatın bakın
arıza ışığı yanarken vtec açıyormu ?

TLG

« Yanıtla #10 : Eylül 01, 2009, 01:41:38 ÖÖ »

yarın büyük ihtimal gideceğim baktırmaya..
vtec? 1.4 is benim cihaz.. bilmediğim bişey mi acaba?
vtec motor değil benim yani

mar1lyn

« Yanıtla #11 : Eylül 01, 2009, 02:01:27 ÖÖ »

yarın büyük ihtimal gideceğim baktırmaya..
vtec? 1.4 is benim cihaz.. bilmediğim bişey mi acaba?
vtec motor değil benim yani

bnm vtec fişim bozulmuştuda öyle yapıyor buara aklıma ilk o geldi
arıza kodu okuyan bir aparat war onu bağlıyorlar hemen kodlar çıkıyor ne olduğu belli olr
istanbuldaysan topkapıda star honda war onlar okur sorunun ne olduğunu
o cihazıda ben getirdim onlara :) yardımcı olurlar

Mahir TÜRKMEN

« Yanıtla #12 : Eylül 01, 2009, 02:02:54 ÖÖ »
ARacın arıza ısıgı gercek bir sorun oldugundada yanabiliyor ama ani frende aracı savurdugunuzda yanladıgınızdada yakabiliyor bazen :) ama bilemiyosunuz sönmez kontrol ettirmekte yarar var

TLG

« Yanıtla #13 : Eylül 01, 2009, 02:09:18 ÖÖ »
mar1lyn; fark ettim dostum.. o cihaza ben alırken usta bağladı.. post makinesi gibi bir cihaz değil mi? 2 hafta oluyor yaklaşık..

Mahir TÜRKMEN; ani fren dedin de sanırım devir yükselttiğimde yanıyor? yani; çevre yolunda 4. vites 2,500 devirde giderken 3e alıp tam gaz devam yaparken oluyor sanırım. bir keresinde öyle oldu fakat diğerlerinde de normal trafik akışında... kontağı kapatıp açtığımda sönüyor.. :s

Mahir TÜRKMEN

« Yanıtla #14 : Eylül 01, 2009, 02:21:10 ÖÖ »
Şöyle diyim arkadasım vtec II yeni aldı bindim biraz sert kullandım aracı vites küçült büyült ve en son evin onune geldim on takımda bir vurma duyar gibi oldum arkadasa bak dedim frene yapıstım arıza ısıgı yandı :)

Bir kerede yay yok bak nası savuruo dedim direksiyonu cok az ani kırdım araba biraz savruldu ( yapmayın yaysız vtecII de hic sevimli olmuo :D ) bi baktım ısık yandı sigorta sök tak söndü :) ama kontakla sönen arıza ısıgı duymadım ben belkide anlık yakıyor olabilir bir servise veya ustaya baktırmak en iyisi ( usta daha once hondalara bakmış biri olması bence tercih)

TLG

« Yanıtla #15 : Eylül 01, 2009, 02:24:37 ÖÖ »
Anladım.. Tabiki en kısa zamanda baktıracağım.. Söndüğü için kafama takmamaya çalışıyorum..
Valla usta dediğim Japon Tuning,yani adamlar işin ehli gibi.. olmazsa bir kaç yere gösteririm daha sağlıklı bilgi almak için.

Eren53

« Yanıtla #16 : Eylül 01, 2009, 03:13:00 ÖÖ »
banada bi kere öle olmuştu motor ağrıza ışığı yandı çektim kenara stop edip bi daha çalıştırdım o gün bu gündür daha hiç ynmadı ilk ve son görüşüm oldu

TLG

« Yanıtla #17 : Eylül 02, 2009, 02:31:03 ÖÖ »
bugün adak işini hallettim daha baktıramadım... umarım bu hafta içi baktıracağım kaç gündür yanmıyor ama Allah korusun aksatmamak lazım

TLG

« Yanıtla #18 : Eylül 08, 2009, 10:42:24 ÖS »
arkadaşlar bugün baktırdım.. ya benzinden,benzini değiştir öyle dene bakalım dedi.. birde hidrojen mi oksijen filtresi mi ne ondanda olabilir dedi.. cihaza bağladı aracı.. hiçbir problemi yok dedi..

benzin oktanından olabilir dedi; 97 oktan denememi önerdi.. bakalım sonçlar nasıl olacak..

cancin

« Yanıtla #19 : Eylül 25, 2009, 10:18:05 ÖS »
Lamda  yani oksijen sensörü  50 ile 950 miliamper arası sinyal gönderir ECU ya. Zamanla lamda eskimeye başladıkça bu çalışma aralığı daralır mesela 200 ile 800 aralığında çalışır.. ne zamanki bu alt üst sınırlar birbirine iyice yaklaştı lamda yı değiştirme zamanı gelmiştir, araç araıza lambası yakar. . . ışık yanması ile yada şu anda benzin tüketiminde bir aşırılık var ise lamda yı kontrol ettirip değiştirebilirsin...

TLG

« Yanıtla #20 : Eylül 25, 2009, 11:54:08 ÖS »
dostum sağolasın.. nedeni o sanırım.. ustaya gösterdim cihaza soktu bir sorun yok dedi.. ya benzin oktanından,benzin pisliği vs gibi bişiler söledi.. yada oksijen sensörüdür demişti... eskisi kadar yakmasada ışık yanıyor arada.. yine gidip bi baktırıcıam sensöre.. yakıt sarfiyatıda mı artıryor bu sensör ile?  fiyat durumu nedir bilgin var mı?

çok teşekkü ederim..

cery

« Yanıtla #21 : Eylül 27, 2009, 08:34:50 ÖS »
emme manifoldunun girişine yakın kısımdaki oksijen sensörü mü ney ondan olabilir. bayramda yağmur yağdı diye v2 yi söküp direk manifolda filitre bağladım. sensör fişi boşta kaldı ve arıza ışığım yandı bayram boyu. sonra havalar kuruyunca v2 yi geri takıp fişini oturttuğumda söndü. senin sensör fişine bak olmasa sensörü değiştirirsen çözülür kanımca

TLG

« Yanıtla #22 : Eylül 28, 2009, 11:42:39 ÖS »
emme manifoldunun girişine yakın kısımdaki oksijen sensörü mü ney ondan olabilir. bayramda yağmur yağdı diye v2 yi söküp direk manifolda filitre bağladım. sensör fişi boşta kaldı ve arıza ışığım yandı bayram boyu. sonra havalar kuruyunca v2 yi geri takıp fişini oturttuğumda söndü. senin sensör fişine bak olmasa sensörü değiştirirsen çözülür kanımca

eyvallah dostum yarın baktırıcam nasipse.. yine..

Fusion35

« Yanıtla #23 : Ekim 02, 2009, 07:19:33 ÖS »
Ben sana dedim Filtre tertibatına bi çözüm bul diye :D şaka bir yana Sensör sabit değildir belki sarsıntıda oynama yapıyordur.

Bu arada, ışık yakma sebebi ; Headers, Kat iptali vs. tarzı şeyler olabilir mi ?

TLG

« Yanıtla #24 : Ekim 02, 2009, 10:12:54 ÖS »
ayenn dostum ben sonucu paylaşmayı unutmuşum.. katalizör olmamasından dolayı yakıyormuş ışığı...