Gönderen Konu: Lastik, jant sorusu ?  (Okunma sayısı 5036 defa)

AngelllA

• Ziyaretçi
Lastik, jant sorusu ?
« : Mayıs 26, 2007, 10:57:56 ÖÖ »
Orjinal lastik ölçüsü ve kullanılmak istenen lastik çapı karşılaştırıldığında yakıt tüketimi, yol tutuşu, fren güvenliği açısından sınır değer olarak %3 tavsiye ediliyor.  :-k

Peki aranızda bu değerin üstünde lastik kullanlar var mı ?... Mutlaka vardır diye düşünüyorum; yakıt tüketimini bir yana bırakırsak yol tutuşu ve frenler açısından deneyim ve görüşlerinizi alayım...
soru biraz garip oldu ama :) aydınlatırsanız sevinirim.

Can_DCK

• Ziyaretçi
Ynt: Lastik, jant sorusu ?
« Yanıtla #1 : Mayıs 26, 2007, 11:02:56 ÖÖ »
Yeni Civic Sedanlar İçin Konuşayım.Arkadaşım 18 jant taktı tabandan dolayı yakışın arttığını ama frenlerin orjinal 16 lardan daha iyi olduğunu söyledi. sadece bi yorum karar sizin ...

AngelllA

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Mayıs 27, 2007, 01:03:05 ÖÖ »
Teşekkür ederim yorum için; frenler konusunda pek fikrim yok...
orjınaL değerlere göre % değişim fazla oldukça illa ki yakıt tüketimi artıcak ama ideal bir seçim yapılırsa ( aşırıya kaçmamak kaydıyla) yol tutuşu daha iyi olur diye düşünüyorum ...

delidr

« Yanıtla #3 : Mayıs 27, 2007, 10:46:58 ÖÖ »
Jant ve taban büyüdükçe fren ve kuru zeminde yol tutuş performansı artar. Ancak ters orantılı olarak ıslak zeminde yol tutuş, yakıt tüketimi, hızlanma performansı düşer.

yassi

• TeamHondaTurkey
« Yanıtla #4 : Mayıs 27, 2007, 01:29:00 ÖS »
215-35-18 kullanıyorum şuanda... yakıt olarak sadece normal yaptığımdan 10 km daha düşük yapıyorum o da sorun değil zaten. aracın seri hızlanması düşecektir tabi hissediliyor çnkü. ayrıca yol tutuşu ve ses olayından çok memnunum...

Agent

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Mayıs 27, 2007, 07:36:21 ÖS »
15 Vtec jantlarım ve 195-50-15 continental premium contact kullanıyorum + 3.5cm eibach yay takıldı.. İçinede omni competition delikli diskler ve ate balatalar takdım yol tutuşdanda frenajdanda yakıttanda performansdanda duruşundanda acayip mutlu mesutum anlatamam yaniii..

AngelllA

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Mayıs 27, 2007, 10:37:29 ÖS »
Yorumlar için hepinize teşekkür ederim. Karar verdim sayılır; aklımdaki soru işaretleri hemen hemen kayboldu ki yakıt tüketimi değil (çünkü pek yol yapmıyorum)  yol tutuşu ve performansı herşeyden önce geliyor benim için.

Bu arada Yasin merak ettim; 18 jant takmışsın, orjinali neydi ?
ve seri hızlanmasındaki düşme hissediliyor demişsin, tabi ben 195 45 R16'ya çevirmeyi düşünüyorum kıyaslanamaz ama; sonucta benim aracım 1.5 ve 114hp sollamaya çıkınca filan seri hızlanmada problem yaşar mıyım diye düşündüm...

Can_DCK

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Mayıs 27, 2007, 10:39:44 ÖS »
Alacağın Jantların Ağırlıklarıda Önemli Bu Arada?

yassi

• TeamHondaTurkey
« Yanıtla #8 : Mayıs 27, 2007, 11:08:19 ÖS »

orijinal ölçüler 185-65-14 tür honda sedanların. yani şöyle düşün  0-100 ü orj jantlarla 8 saniyede yapıyosam diyelim 18 lerle 9,5 saniyee :) hızlanma hissediliyor derken öyle tamamen de yavaşladı demiyorum :)
hissedilen yerler genelde bayır çıkarkenn ;) ben memnunum jantlarımdan.

TEK ÖNERİM; sakın çin yada kore işi jant almayın. 3-5 fazlasını verin ve kaliteli jant alın o kadar derim... KONİG' ten çok memnunum...

Bu arada Yasin merak ettim; 18 jant takmışsın, orjinali neydi ?
ve seri hızlanmasındaki düşme hissediliyor demişsin, tabi ben 195 45 R16'ya çevirmeyi düşünüyorum kıyaslanamaz ama; sonucta benim aracım 1.5 ve 114hp sollamaya çıkınca filan seri hızlanmada problem yaşar mıyım diye düşündüm...

AngelllA

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Mayıs 27, 2007, 11:10:33 ÖS »
Açıklama ve tavsiye için teşekkür ederim.
Jant konusunda acele etmiyorum, araştırmaya devam  >=ok

deeperblack

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Mayıs 28, 2007, 09:29:52 ÖÖ »
Yassi kardeşime katılıyorum

Bende orjinal 205 55 16 dan 225 40 18 e geçtim. Yakıt konusunda bir artış olduğu kesin ama yol tutuş ve kuru zemindeki fren eskisine göre daha başarılı.

sukru ozen

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Temmuz 10, 2007, 12:38:52 ÖÖ »
meraba beyler...ben de jant almayı planlıodum..bi bakayım dedim su linke..benim de bikac sorumu yanıtlarsanız sevinirim.yeni civic 2002 aldım,yol tutusu rahatsız edio,az bi patide araba hemen bi tarafa kopuyo..agent yaydan bahsetmissin,faydası var mı yol tutusuna ,spor suruse??bi de kaca maloldu soylersen sevinirim.

R-13239

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Temmuz 10, 2007, 02:04:29 ÖÖ »
Yayın tek başına yol tutuşuna katkısı yoktur , sadece araç , olduğundan daha aşağıya indiğinden sağa sola eğilme mesafesi azalır , buda sizi daha güvende hissettirir.

Lastiklerle alakalı bir sorun olabilir sizinkisi . Jantla beraber kaliteli bir lastik tercih ederseniz sorununuz çözülmüş olacaktır.

Yay fiyatları 150-350ytl arasında değişyor .

merlingen

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Ağustos 27, 2007, 01:19:44 ÖS »
abi bende 98 civic hb var buna ne lastik ve jant önerirsiniz ? üzerinde 13 var ve 4 bijon?