Gönderen Konu: KAC OKTAN BENZIN KULLANIYORSUNUZ  (Okunma sayısı 5115 defa)

piscocuk

KAC OKTAN BENZIN KULLANIYORSUNUZ
« : Şubat 25, 2012, 11:32:38 ÖS »
Uzun suredir benzinli arac kullanmiyordum.bugun depoyu fulledim 5 kisi + bagaj kartepeye  gittim geldim 140 km altina dusmedim maz 180 yaptim.daha gideri varmiydi bilmiyorum ama sanirim 190-200 de kalir gibi hissettim

Aracim bu degerlerde 0.34 tl yakti..bu ykit degeri normalmi cokmu..95 oktanmi kullanayim 97 oktanmi

Arac 1.6 ies otomatik

ilkercom

• Hasan İlker Çom
Ynt: KAC OKTAN BENZIN KULLANIYORSUNUZ
« Yanıtla #1 : Şubat 26, 2012, 12:27:41 ÖÖ »
yakıt normal. türkiyede 97 oktan yok. sadece katkılı 95 var. onu da 97 diye satıyorlar. gerçekte 91 oktan aslında.

piscocuk

« Yanıtla #2 : Şubat 26, 2012, 12:46:15 ÖÖ »
peki hangisini kullanmalıyım..95 diye satılanımı 97 diye satılanımı?

Tekos

• T.H.T İZMİR
« Yanıtla #3 : Şubat 26, 2012, 02:12:05 ÖÖ »
Aracınızın kitapçığında ne yazıyorsa o şekilde olan oktanı kullanın. Mesela bizim fd-6 kasa araçlar için 95 oktan diyorlar.Bunun altı kullanılmaz üstü kullanılabilinir ama araç 95 oktan'a göre ayarlanmıştır ve 95 oktan ile daha iyi verim alınabilinir.Aslında bilenenin aksine oktanı düşük benzin araçta daha iyi yanmaktadır ama oktan sayısının düşmesi araçta vuruntuya neden olur bunun da motor'a ve yanma odacıklarına büyük zararı vardır.Oktanı yuksek olan benzin daha geç yanar bu da araçtaki vuruntuyu azaltır ve performans düşüşüne neden olur.Örnek vermek gerekirse tsi ve fsi motorlu ama özellikle tsi mantığıyla çalışan golf,polo,audinin bir kısım araçlarına 95 oktan koyarsanız aracın motoruna zarar verebilirsiniz veya motor ışığı yanabilir.Bizim araçlarımız atmosferik ve kaliteli motorlardır 95 oktan'da koysanız 97'de koysanız fark etmez.Önemli olan benzinin kaliteli ve içindeki katkı maddelerinin(*benzinin içinde katkı maddeleri vardır) yeteri kadar içinde barındırmasıdır.
Benim şahsi fikrimi sorarsanız 97 oktan kullanın ama kaliteli bilindik bir yerden alın,ben 95 oktan kullanmıyorum bir kaç defa denedim hoşuma gitmedi nedense.Ben yazın bir kaç defa farklı benzinliklerden yakıt aldım gerçekten aracım bir ara gitmiyor gibi geldi,servise götürdüm abi kesin yakıttan dediler.97 kullanırsan daha iyi olur , çünkü 97 oktan'ın kalitesi daha titizlikle üretiliyor dediler ( ne kadar doğru ne kadar yanlış bilemem) .Shell'den alıyorum yakıtımı çok memnunum...

ilkercom

• Hasan İlker Çom
« Yanıtla #4 : Şubat 26, 2012, 09:24:59 ÖÖ »
deneyerek daha iyi anlaşılıyor. marka marka hatta istasyodan istasyona değişiyor.

Ben shellden almam kesinlikle.

piscocuk

« Yanıtla #5 : Şubat 26, 2012, 10:44:01 ÖÖ »
eski araçlarımda hep fullden aldım.aslında ucuz diye satılıyor ama shellden aldığım yakıtla fullden aldığım yakıt mesafeye vurunca fark çıkmıyordu

yani full den 30 liraya aldığım yakıtla 30 km yapıyorum
shelde aynı yakıt 32 liraya geliyor 35 km yapıyorum gibi

lpg yi milangazdan alıyordum.sonrasında dizel kullandım ve hep shellden aldım..artık benzinli kullanıyorum yine shell düşünüyorum..

siz neden kesinlikle shellden almıyorsunuz?

BGR19

« Yanıtla #6 : Şubat 26, 2012, 10:51:49 ÖÖ »
Zaten 97oktan heryerde olmuyor galiba kaliteli yerlerde oluyor, satmiyor diye koymuyorlar ben 3 shell e gittim yoktu sonra yine hep memnuniyetle benzin aldigim bahcelievler shell den 97 aldim :)

ilkercom

• Hasan İlker Çom
« Yanıtla #7 : Şubat 26, 2012, 10:54:34 ÖÖ »
Şehiriçinde shell menzil olarak kısa kalıyor. full daha uzun hatta. tabii bütün istasyonlar aynı değil.

Ayrıca eski aracımda depo genelde 38 litreye doluyordu. shell de 42 litre doldurdular bi kaç defa.

yeni aracım 50 litre deposu var. shellde 52 litreden fazla benzin doldurdular.

Bu konuda yine en dürüst firma opet. Hem litreden fazla geçirmiyorlar. hem de parolu kart kullanıyorum. world card ile puan vs yine full ile aynı.

piscocuk

« Yanıtla #8 : Şubat 26, 2012, 11:00:44 ÖÖ »
evet banada yapıkredi opet kart yollamış..henüz kullanmadım + yönleri var diyorsunuz yani..açıkcası dün eyüp bayrampaşa güngöre çapa anadolu yakası maltepe tuzla ve son olarak direk kartepeye gittim arabada 5 kişiydik ve yaklaşık olarak köprüyü 78 dk da geçtik.min hız 140 max hız 180 ile gittim benzini bayrampaşa ülkerin oradaki fullden almıştım akşam bütün herşey bitince yine aynı güzargahta aldıklarımı geri bıraktım ve yine aynı istasyon aynı pompada fulledim 120 tl ye doldu ve 0.34 kuruş yaktı..araç şuan bakımsız bunun içinde çok yakmış olabilir diye düşündüm..

sanırım 1 aya kadar araca güzel bir lpg kiti taktırıp ortalam 0.20 kuruşla gezmeyi düşünüyorum :) uzun zaman dizel kullanınca biranda gözüme çok geldi benzin parası :))

ilkercom

• Hasan İlker Çom
« Yanıtla #9 : Şubat 26, 2012, 11:06:46 ÖÖ »
ülker fabrikasının ordaki full birde en düzgün istasyonlardan biri. yenibosnada filan daha da kötüsü var.

piscocuk

« Yanıtla #10 : Şubat 26, 2012, 11:32:03 ÖÖ »
ülker fabrikasının ordaki full birde en düzgün istasyonlardan biri. yenibosnada filan daha da kötüsü var.

fullden alacaksam ilk tercihim orası oluyor...çoğu insan fullden benzin alınmaz çok kalitesiz avans yapıyor çok kötü gibi yorumlar yapıyor..hatta en son opetten yetkili bir isim açıklama yapmıştı pompadan %3 %5 gibi max para kazanılıyor kimse %7 yapamaz kimse zararına mal satmaz gibi bir açıklama yapmıştı.baya baya full için yapılmış bir açıklama..kimisi fullden aldım arabam gitmedi shellden aldım uçuyor diyor ama ben hiç hissedemedim sanırım psikolojik..

chevasil

« Yanıtla #11 : Mart 14, 2012, 11:21:11 ÖÖ »
akılı kell'den yakıtı shell'den alıcaksın demişler. hep shell kullanırım shellsmartcard kullanın puanlarınız bırıksın ben 1 senede 32 litrelik lpg deposunu dolduruyorum bedavadan puanlarla ıyı oluyor.

piscocuk

« Yanıtla #12 : Mart 14, 2012, 03:54:45 ÖS »
sen 1 sene gez sonra kazandığını 1 günde harca :) revamı bu :)