Gönderen Konu: Euro Civic Kullanıcıları Burada Buluşalım  (Okunma sayısı 741944 defa)

eurocv

Ynt: Euro Civic Kullanıcıları Burada Buluşalım
« Yanıtla #875 : Haziran 20, 2009, 07:34:49 ÖS »
LPG kullanan arkadaşlardan Atiker kullanan varmı, varsa bizim araçlara uyumu nasıl, memnunlarmı?, kışın sorun çıkıyormu..?

hayalet

« Yanıtla #876 : Haziran 21, 2009, 09:56:19 ÖS »
LPG kullanan arkadaşlardan Atiker kullanan varmı, varsa bizim araçlara uyumu nasıl, memnunlarmı?, kışın sorun çıkıyormu..?

bende lpg taktırcam bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

obkavi

« Yanıtla #877 : Haziran 22, 2009, 09:50:21 ÖÖ »
ben atiker kullanıyorum sıkıntı yok memnunum ama paranvarsa brc  yoksa atiker ideal

eurocv

« Yanıtla #878 : Haziran 22, 2009, 12:38:33 ÖS »
ben atiker kullanıyorum sıkıntı yok memnunum ama paranvarsa brc  yoksa atiker ideal
Sizce BRC nin aradaki para farkına değecek artı sı ne, ya da Atiker in BRC ye göre eksi si?

notdream

« Yanıtla #879 : Haziran 22, 2009, 01:51:29 ÖS »
Obkavi şimdi kuyuya bir taş attı çıkar çıkarabilirsen artık ah obkavi ah :D BRC ile Atiker arasında artık bir kalite farkı yok benim kanaatimce. Ben de Atiker kullanıyorum ve memnunum. Sevgiyle kalın.

yesilkoy34

« Yanıtla #880 : Haziran 22, 2009, 08:25:03 ÖS »

ceyhunyazar arkadasımızdan alıntıdır

« Yanıtla #509 : Şubat 24, 2009, 08:32:53 ÖÖ »   

--------------------------------------------------------------------------------
Alıntı sahibi: sah_v_mat üzerinde Şubat 23, 2009, 03:02:09 ÖS

Arkadaşlar bilgileriniz için teşekkürler. Bu arada ben lpg taktırmayı düşünüyorum. Aracını lpg ile kullanan arkadaşlarımdan öneri ve tavsiyeler alabilir miyim? Hangi marka daha uyumlu, kışın sorun yaşanıyor mu, yakıt tüketimindeki azalma nedir? vs... Aracım 1.4 is... Şimdiden teşekkürler...

Kardeşim ben tam da 1 ay önce lpg taktırdım. Aracım düz vites 1.6ils. Forumdaönceki sayfaları kontrol edersen montaj resimlerimi dahi koydum. Hangi markayı taktırma konusunda 2 seçenek var diye düşünüyorum...Ama buna gelmeden önce daha önceleri de yazdıgım seyi yineleyeyim...

Genelde kimse benim malım kötü demez ama egri oturup dogru konusmak lazım.Tabi bunları söylerken tamamen benim düsüncem oldugnu söyleyim...LPG kitinin iyi ya da kötü oldugunu söylemek icin o markadan bircok kez takmış ve denemiş olmaz lazım...Çünkü kitin kalitesi zamanla ortaya cıkar. Daha önce forumda bir anket acmıstım ve başı çeken markalar atiker ve brc idi.Ben lpg taktırmadan önce cok arastırdım.Bu araştırmam önceki aracımdan geliyor. Genelde fiyatı bakımından cazip olan atiker sistemi 900 lira civarında kuruluyor. Brc ise 1500 lira dolaylarında...Atiker sistemleri kullanılan malzeme bakımından beni tatmin etmemişti, ancak kullanıp cok memnun olanların yanında, bu brc de olsa atiker de olsa, memnun olmayanlar da cok...Klasik tabirdir artık, ustanın ve montajcıların ii olması şartı lpg de olmazsa olmazdır.Yani kit cok kaliteli olur montaj başarısızdır, kit kalitesiz olur , montaj cok ii olur ve kitin ömrünü bile bu montaj sekli belirleyebilir. Yani teknik anlamda kitlerin ii ya da digerinden kötü oldugu söylenebilir, ama 1 araca cok uyum saglayan kit diger marka araçta aynı başarıyı göstermeyebilir. Bu yüzden lpg işi biraz titiz  bir iş...Ben araştırma yaptım derken, internetten bir dizi firma gözlemledim ve sonunda yerlerini ziyaret ettim. Kimi yerler var ki netten isim yapmış görünen, ustaya soruyorum diyorumki, atiker mi brc mi prins mi misal; hepsi aynı hepsini takarız diyor. Ya usta etme gitme, neden fiyatlar bu kadar farklı peki...Ya hepsi aynı aslında diyor. Bu noktada fikrim şu...Evet brc ve diger ithal markalar daha pahalı , hem ithal ürün hem de arge faaliyetlerini de fiyatlarına yansıtıyor.Atiker ise yerlidir ve arge vs de varsa daha ucuza maledebiliyor. Ama dedim ya yerli ürünlerin malzeme kalitesi benim hosuma gitmemişti.Ya kimi ustaya brc nin artısı neir diye sordugumda, atiker daha ii atiker taksana diyen de oldu...ama hicbiri altını doldurarak izah edip beni tatmin etmedi. Velhasılı ben Ankarada MOCAN otogazla bir süredir yazısıyodum ve oraya gittim. İlgi alakanın yanında sahibinin de bir mühendis olması ve montajla direkt ilgili çalışması beni cok memnun etti ve ben ikna oldum. Zira ben de montaj süresince aracımın basından ayrılmadım ve onlarca soruma da üşenmeden cevap verdiler. Gel gelelim sonuca....Opel astra aracımda lpg 1.90 kuruslarda iken ş.içi (yazın) 16-18 kuruşları, ş.arasında klimaya baglı olarak 10-12 kurusluk tüketimleri gördüm.Aracımı satınca euro civic aracımıda benzinli almıştım ki benzin fiyatları yukarı gitmeye baslayınca beklemeden buna da lpg taktırayım dedim ve aynı yere brc montajı için gittim.Henüz 1 ay oldu ve 2-3 depo bittikten sonra tüketimi ölçelim dediler ve nihayetinde su anda 15.5 kuruş tüketimim var,kabaca 15-17 kuruş civarında ş.içi (kış aylarında)...
Dediğim gibi montaj resimlerime ve önceki msjlarada bakabilirsin ama ben bagajın ölmemesi için simit depo 45 lik taktırdım. Bagaj alt rafını 3-4 cm kadar yükseltiyor ama bu önemli bir kayıp degil kesinlikle, göze batan bir sey de yok, lastigim ehr daim arkada.Ben öyle spreyle vs ile gezemem dsüncesindeyim.

Aracımda herhangi bir sorun yok, ne geç çalışma ne de marş almama gibi, 40 derece motr sıcaklıgında otomatik gaza geciyor.Benim montajcım kamuflajı da cok güzel yaptı.Aracı delmeden mevcut noktalarda civataları kullanarak aparatlar yerleştirildi.Manifold delinirken iceri çapak kaçmamasına özen gösterildi.VS VS. yani...

Ben 2. defadır sıfırdan brc montaj ettirdim ve cok memnunum...

LPG deki menuniyet tamamen montaj ekibinin bilgi ve becerisine baglıdır. Ayrıca sizin aracınızı tanıyıo tanımadıgını anlamaya calısın.Mesela ben eski firma euro civic e takmamış olasaydı oraya gene taktırmazdım. Ama önceki montaj resimlerini, bizim aracımıza uygulanmış bir kiti ,resimleriyle, montajı yaptıkları aracın sahibiyle beni görüstürmeleri, ayrıca taviseyeleri beni ikna etti. Yani diyeceksiniz ki (kimi ustaların da dedigi gibi) "ne var canım honda motoru işte hepsi aynı degilmi?"...Bence aynı degil arkadaş  Bizim araçlar eski olmasına karşın cok fazla elektrik donanımı var...ve aracın bilinmesi şart...

Nitrogenius

• nitrogenius
« Yanıtla #881 : Haziran 25, 2009, 12:43:31 ÖS »
Allahtan benim araba Benzinli. Obkavinin kuyuya attığı taşı çıkarmak için bende uğraşacaktım :)

notdream

« Yanıtla #882 : Haziran 25, 2009, 01:05:40 ÖS »
:)

obkavi

« Yanıtla #883 : Haziran 25, 2009, 02:20:32 ÖS »
benim daha önceki aracımda brc vardı ve çok memnundum atikerdende memnunum ama biraz daha fazla yakıyor sanırım :)

notdream

« Yanıtla #884 : Haziran 25, 2009, 04:54:51 ÖS »
benim daha önceki aracımda brc vardı ve çok memnundum atikerdende memnunum ama biraz daha fazla yakıyor sanırım :)
İyi de Barışım brc takılı olan aracının motoru, kilosu, tekeri vs herşeyi değişikti sonuçta ama değil mi? Sevgiyle kal.

obkavi

« Yanıtla #885 : Haziran 26, 2009, 09:19:30 ÖÖ »
sevgili dostum ben aracıma lpg taktırıken çok araştırdım çok ustayla ve firmayla görüştüm üzerinde lpg olan 3. aracım bu,  bu işten edindiğim tecrübe şu oldu  brc yabancı ürünler arasında çok iyi bir marka ve çok büyük bir üretici, atikerde yerliler arasında en sivrilmiş ve en büyüğü tercih size ait. paran varsa brc yoksa atiker  :)))  nekadar ekmek okadar köfte hesabı şu an atiker kullanıyorum memnunmuyum evet sıkıntım yok ama brc olsun isterdim  atiker 950 tl brc 1600

notdream

« Yanıtla #886 : Haziran 26, 2009, 11:21:35 ÖÖ »
Desene tamamen duygusal bir durum bu :) 950 nereeee 1600 nere. aboooooovvvvv. :)

Nitrogenius

• nitrogenius
« Yanıtla #887 : Haziran 28, 2009, 12:22:09 ÖÖ »
Yahu daha ne istiyorsunuz :) neyi tartışıyorsunuz ? 150-200 TL yakıyorsunuz. Benim araba yakıyor kabaca 300 TL. Benzin oldu 3,250-3,000 arası dolaşıyor.:))))

notdream

« Yanıtla #888 : Haziran 29, 2009, 03:07:19 ÖS »
hahahahaahhahahahahaaaaaaaaaaaaaaa  :)))))

cevo58

• Ziyaretçi
« Yanıtla #889 : Haziran 29, 2009, 03:33:47 ÖS »
slm arkadaşlar buda benim 1996 euro civic'im ...

notdream

« Yanıtla #890 : Haziran 29, 2009, 04:11:51 ÖS »
slm arkadaşlar buda benim 1996 euro civic'im ...

Allah kaza bela vermesin kardaş. Güle güle kullan. Sevgiyle kal.

cevo58

• Ziyaretçi
« Yanıtla #891 : Haziran 30, 2009, 02:00:13 ÖS »

cevo58

• Ziyaretçi
« Yanıtla #892 : Haziran 30, 2009, 02:05:49 ÖS »
arkadaşlar ben aracımı alalı 10 gün oldu,gerçekten bu paralara binilebilecek süper bir araba.çoğu arabada olmayan özelliklerle dolu.kullanması çok keyifli.ama benzinli olduğu için biraz can yakıyor.kıyıpta tüp taktıracakmıyım bilemiyorum.lpg araştırdım,kafam karıştı.herkes bir marka tutturmuş gidiyor.

Nitrogenius

• nitrogenius
« Yanıtla #893 : Temmuz 01, 2009, 09:42:05 ÖS »
cEVO58
arkadaşlar ben aracımı alalı 10 gün oldu,gerçekten bu paralara binilebilecek süper bir araba.çoğu arabada olmayan özelliklerle dolu.kullanması çok keyifli.ama benzinli olduğu için biraz can yakıyor.kıyıpta tüp taktıracakmıyım bilemiyorum.lpg araştırdım,kafam karıştı.herkes bir marka tutturmuş gidiyor.

cevo58 arkadaşım aracın hayırlı uğurlu olsun öncelikle. Allah Kaza Bela vermesin.

LPG konusunda birkaç kelamım olacak. Yaklaşık 4-5 ay kadar önce bende taktırmayı düşündüm. Sonra ustama gittim. Benim araç 1998 1,4 İS Klima-2 airbag-ABS falan filan neyse...
Benim yaptığım yol bağcılar-Topkapı gidiş geliş ve ayda 2 defa ya ümraniye ya da emirgana giderim. Usta bana eğer gerçekten bu kadar yol gidiyorsan hiç boşuna taktırma dedi.  Dedim Atiker kampanya yapmış. Sen kendi kullanımına yönelik sorgula. Bilmiyorum arkadaşlar kaç km yapıyorlar ayda. Bu önemli bir kıstas. Ayrıca LPG takdırdığım zaman aracın kilosuda artacak. Çekişte ne kadar farkeder bilemiyorum onu da kullananan dostlarım söylesin.

Uzun lafın kısası arabadan çok anlayana biri değilim ama burada bulunan dostlarımızın bu forumda paylaştıkları bilgiler sayesinde birşeyler öğrendim. eğer sürekli ve uzun bir yol kullanımın söz konusu değilse taktırmaya gerek yok. Aracın mevcut sisteminde hava filtresi-benzin filtresi-bujiler ve emme manifoltunu elden geçirmeni tavsiye ederim. Bu şekilde yakıt tasarrufu sağlayarak aracın daha az yakmasını ve performans artışını sağlayabilirsin.
Yanlışım varsa düzeltin, eksiğim varsa tamamlayın dostlarım...

Hepinize sevgiler, saygılar....
« Son Düzenleme: Temmuz 01, 2009, 09:43:11 ÖS Gönderen: Nitrogenius »

hayalet

« Yanıtla #894 : Temmuz 02, 2009, 08:03:36 ÖÖ »
Ewt nitro çok haklısın bende aynı şekilde lpg taktırmayı düşünüyordum fakat biraz araştırdım çok gezen biri değilsen boşuna taktırma dediler bende vazgeçtim.yani bu  lpg işi tamamen sana bağlı...

Herkese hayırlı günler...

uygar1515

• Ziyaretçi
« Yanıtla #895 : Temmuz 03, 2009, 11:30:01 ÖS »
merhabalar, lpg markaları ile ilgigli görüşümü aktarmak isterim. çoğu markanın kullandığı markaların malzemeleri aşağı yukarı aynı, tek farklı yan beyin tabir edilen parçaları. mesela voltran taktırıp 100 tl farkla brc beyni taktıranları duyyoruz. ben bunu gaz fitresi gerektiğinde fark ettim. brc etiketi yapıştırılmıştı. etiketsiz olanla aynı. fiyatı da aynı. kablolar vs zaten aynı, tank deseniz brc nin tankı diye bişey zaten yok. öte yandan bu kadar çok marka olması da zaten bundan kaynaklanıyor, tıpkı pc gibi parçaları toplayıp pazarlıyolar al sana marka. usta farkı konusuna gelince kötü usta her işte sorun değil mi ki bunda önemsiz olsun. ben de honda 1.4 civic euro almayı düşünüyorum, eğer yakıtı fazla gelirse atiker taktıracağım. şimdiki arabamda ise brc var sorunsuz. diğer markalardan da taktırmış olanlardan bir çok isim duyduk, hepsi de sorunsuz. bilemiyorum artık, bazı söylenti ve korkular zihnimizde gereğinden fazla yer ediyor galiba. lpg ekipmanlarnda sorun yok ama sorun, sorununuz oldğunda sizi başından savmayacak usta bulmakta.

uygar1515

• Ziyaretçi
« Yanıtla #896 : Temmuz 03, 2009, 11:32:19 ÖS »
bir de 1.4 kullanıcıları performans ve tüketim konusunda görüşlerini yazarlarsa sevinirim

uygar1515

• Ziyaretçi
« Yanıtla #897 : Temmuz 03, 2009, 11:35:11 ÖS »
parça parça yazdığım için kusura bakmayın. lpg ile ortalama %35-45 arasında tasarruf edersiniz. bu da yaklaşık olarak 1100 tl ye atiker taktırırsanız kabaca 12 000 km de amorti demekktir.

notdream

« Yanıtla #898 : Temmuz 04, 2009, 08:12:50 ÖÖ »
Uygar arkadaşım çok güzel ve faydalı bilgilerdi. Bu yönden hiç bakmamıştım LPG olayına. Teşekkür ederim. Sevgiyle kal.

kafkasyaliali

« Yanıtla #899 : Temmuz 04, 2009, 08:11:02 ÖS »
Uzun süredir yazamıyorum yaklaşık olarak 2 ay önce osram ın yüzlük ampulllarini taktırmıştım ve bi sorun yaşamdım burda bir dostumuz röle taktırılması gerekir demişti bende gittim sorum ve arkadaşlar o özellik diğer yerli arabalarda olur sen aşırı bir güç çekmiyorsun araçtan dedi tabi bunu servise de sorum ister taktır ister taktırma denildi neyse ogünler de xenon far seti ni servis yüzde elli fiyat düşürerek satışa çıkarmış tı bizde aldık şu an gayet memnunumn aydınlatma sorunu bitti Çok Şükür. iç aydınlatma ve gösterge aydınlatmaları diye düşünürken vazgeçtim artık çünkü bu işi profesyonel olarak yapabilen yok. diğer konu lendırenzo marka lpg miz var araçta bu da serviste bile deneme sürüşleri ile kontrol edildi ve araç ın benzinli ve lpg li performansı arasındaki farkı soracak olu sanız yanıtı beni de şaşırttı daha iyi denildi tabi bu olay yokuş çıkarken ve diğer zamanlarda motordan duyduğum ses ile ilgili olarak daha belirdin tabiki benzinli daha üst düzey bir performans gösteriyor. diğer olay ise bizim bu araçla geçytiğimiz günlerde şehirler arası yolculuklar yaptım malesef memnun değilim artık galiba yaşlanıyor ve bu da benim canımı çok sıkıyor araça 196 ile 198 gösterge de 200 ü görmeye çalışırken şimdilerde bu mümkün değil buda yaşlandığının göstergesi , kendime araç alırken bunları göz önünde bulunduracağım ve ya çok genç yada sıfır artık İnşaallah tabi bu zamanda sıfır km almak ancak iki sene sonra olur o yüzden bu araca en iyi şekilde bakmak gerekiyor sanırım baskı seti değişmesi gerekiyor frenler yeni değişti ön düzen de bi sıkıntım yok yağ buji filtreler yeni değişti baskı balata hakkında bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim mesela ne kadar ve bitmek üzere olduğunu anlamak zor mu araç 3 viteste 5600 - 5800 devirde 120 km hıza ulaşıyor sonraları için pek denemem olmadı ama 1. vites ve ikinci viteste hiç memnun değilim bu setin bitmekl üzre olduğunu göstergesi olabilirmi . bunun dışında Çok şükür Nazarlardan ırak Maaşşallah ı var aracın pompa kesmeyen tek araç denilebilir.