Gönderen Konu: Delsol VTi ve Civic VTi arasindaki farklar nelerdir?  (Okunma sayısı 10465 defa)

Time-R

• Ziyaretçi
Delsol VTi ve Civic VTi arasindaki farklar nelerdir?
« : Aralık 13, 2009, 01:23:03 ÖS »
Sanzuman farkli diyorlar, civic vti yanindan rahat gider diyorlar, aslinda baktimizda ayni motor, farkliliklar nelerdir arkadaslar?

Not: Bu konu tamamen bilgiye ihtiyac duyularak acilmistir.

delimanyak

Ynt: Delsol VTi ve Civic VTi arasindaki farklar nelerdir?
« Yanıtla #1 : Aralık 13, 2009, 01:24:31 ÖS »
Sanzuman farkli diyorlar, civic vti yanindan rahat gider diyorlar, aslinda baktimizda ayni motor, farkliliklar nelerdir arkadaslar?

kanka guzel bi konu acmısın sanzuman farkı var aralarında oda 10 hp fark yaratıyor ama bu konuda bılgı sahıbı kısıler acıklama yaparsa daha ıyı olur

Time-R

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Aralık 13, 2009, 01:28:34 ÖS »

kanka guzel bi konu acmısın sanzuman farkı var aralarında oda 10 hp fark yaratıyor ama bu konuda bılgı sahıbı kısıler acıklama yaparsa daha ıyı olur

Kardesim forumda karsilastirma kisminda birkac sey okudum. Sanzuman farkli diyenler var, bir kisimda sanzuman motor yuruyen ecu ayni diyorlar; bence bu ise bir cozum getirmeliyiz. Sahsen ben bunun farkini artik ogrenmek istiyorum.

Bu arada sen neden delsol vti dusunmuyosunda, civic vti?

delimanyak

« Yanıtla #3 : Aralık 13, 2009, 01:31:13 ÖS »

Kardesim forumda karsilastirma kisminda birkac sey okudum. Sanzuman farkli diyenler var, bir kisimda sanzuman motor yuruyen ecu ayni diyorlar; bence bu ise bir cozum getirmeliyiz. Sahsen ben bunun farkini artik ogrenmek istiyorum.

Bu arada sen neden delsol vti dusunmuyosunda, civic vti?

kanka bılıyorsun del sol lar 2 kısılık bana gelmez :D bu arada bı VTI buldum adamla baya gorustuk araba basında yapalım dıo si min satılmasını beklıcem artık takasa yok dıo kısmet artık :)

Time-R

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Aralık 13, 2009, 01:36:21 ÖS »
Peki madem bu aracin sanzumani civic vti'dan farkli, ikisininde motor kodu b16, neden civic vti sanzumani yuklemeyi dusunmuyor kimse?

delimanyak

« Yanıtla #5 : Aralık 13, 2009, 01:38:37 ÖS »
bu arada bunların hangısı Türkiyedeki Del sol??VTI lar b16a2 dimi_?

D15B7 1.5L 102 hp I4

D16Z6 1.6L 125 hp (93 kW) I4
B16A3 1.6L 160 hp (120 kW) I4
D16Y7 1.6L 106 hp (79 kW) I4
D16Y8 1.6L 127 hp (95 kW) I4
B16A3 1.6L 160 hp (120 kW) I4 1994-1996 OBD1
B16A2 1.6L 160 hp (120 kW) I4

mar1lyn

« Yanıtla #6 : Aralık 13, 2009, 01:47:57 ÖS »
del sol daha eski volanı bile daha ağır
kasası da 1120 1140 kilo civarı
distributorleri farklı
benim yakalayamadığım farklarıda wardır illaki
şanzımnanı 4.40 vti dan biraz daha kısa 4.785 itre de biraz daha uzun :)
b16 çok eskiden beri war temeli aynı olsada kullanılan parçalar zamanla yenileyip geliştiriliyor
birçok parçası daha yıpranmış oluyor hali ile
ana bu parçalar yenilenirse ve volan vs gibi parçalarıda yeni nesil ile değişirse yada hafif olanlar takılırsa
kasada gereksiz ağırlık olmazsa tesisat vs gibi
ewet vti ile aşağı yukarı aynı yürür
ama bu kıyaslamayı yapmak çok zor çunkmu okadar diri del sol yok
okadar diriltilenlerde hep daha fazlasını yapıyor stok vti ile kıyaslanamıyor vs ole sürer gider :)

Time-R

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Aralık 13, 2009, 01:49:56 ÖS »
distributorleri farklı
b16 çok eskiden beri war temeli aynı olsada kullanılan parçalar zamanla yenileyip geliştiriliyor
ana bu parçalar yenilenirse ve volan vs gibi parçalarıda yeni nesil ile değişirse yada hafif olanlar takılırsa
okadar diriltilenlerde hep daha fazlasını yapıyor stok vti ile kıyaslanamıyor vs ole sürer gider :)

Bu konuya kesin cevap verecegini biliyordum, sagol Ahmet, verdigin bilgiler suana kadar duymadigim seylerdi.

ENG

« Yanıtla #8 : Aralık 13, 2009, 01:57:25 ÖS »
güsel konu samet bunu bende merak ediyordum .

Time-R

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Aralık 13, 2009, 02:00:06 ÖS »
güsel konu samet bunu bende merak ediyordum .

Bakalim neler duyacagiz daha, heyecanla bekliyorum gelecek cevaplari..

poşetçay

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Aralık 13, 2009, 02:18:58 ÖS »
distributorleri farklı

bazı arkadaşlarda b20 yapıp tork canawarı yapıolarmış :)

mar1lyn

« Yanıtla #11 : Aralık 13, 2009, 02:20:19 ÖS »
distributorleri farklı

Bu konuya kesin cevap verecegini biliyordum, sagol Ahmet, verdigin bilgiler suana kadar duymadigim seylerdi.

rica ederim :)
bende yaşayarak öğrendim açıkçası
benden çıkan volanı bir arkadaşa vermiştim tesadüfen tarttık yanlış hatırlamıosam 1.2 kilo daha ağır :) çok ciddi bi rakam
eskiyen dstributorumu deişim dedim baktım parça kodu vti lardan farklı demekki avans vs de farklı buda demek oluyoki eskiyen distributorlerini vti çıkma ile deişenler ileride yatak vs problemleri yaşaması kaçınılmaz :)
kısa olmayan del sol şanzımanlarıda buyuk ihtimalle daha once bozulup tine vti çıkma ile deişenler olabilir :)
dediğim gibi kaçırdığım biton şey olabilir
en iyiçozum del sol alacaksak hepsini elden geçirmek olur
komple ateşleme yürüyen ve plastik parçalar vs

ama şu ağırlık sorununa pek bi çozum yok sokulecek pek bişi yok arabada çunku :S
ben kilo wermekte buldum çozumu hahahaha

mar1lyn

« Yanıtla #12 : Aralık 13, 2009, 02:20:47 ÖS »
distributorleri farklı

bazı arkadaşlarda b20 yapıp tork canawarı yapıolarmış :)

ahah tabi oda güzel bi çozum ;)

poşetçay

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Aralık 13, 2009, 02:22:12 ÖS »
bi deneyemediler senle hala hbr werceksin kardeşim

mar1lyn

« Yanıtla #14 : Aralık 13, 2009, 02:25:25 ÖS »
walla doru diosn işte arabahala ewimin onunde yatıyo bide biri aynasını kırmış bayram gunu çok uzuldum :(
soz veriorm bitince her kuru havada fırsat buldukça deniyecem :)

minimal_freak

« Yanıtla #15 : Aralık 14, 2009, 11:33:34 ÖÖ »
ben civic vti 2-3 kere kullandım, şu an yeni aldığım 93 del sol vti ile arasındaki en büyük fark şanzıman, daha kısa, çok daha verimli bana göre, ahmet bu konuda hepimizden tecrübeli yanlışım varsa düzeltsin lütfen, yol tutuş- hızlanma ve şanzıman olarak del sol çok ama çok daha kayifli

ENG

« Yanıtla #16 : Aralık 14, 2009, 11:43:42 ÖÖ »
sizin arac stock sanırım. stock civic vti yla yürürsen bizle paylaşırmısın?

Time-R

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Aralık 14, 2009, 11:44:31 ÖÖ »
sizin arac stock sanırım. stock civic vti yla yürürsen bizle paylaşırmısın?

Bende sonucu merak ediyorum.

mar1lyn

« Yanıtla #18 : Aralık 14, 2009, 12:09:42 ÖS »
ben civic vti 2-3 kere kullandım, şu an yeni aldığım 93 del sol vti ile arasındaki en büyük fark şanzıman, daha kısa, çok daha verimli bana göre, ahmet bu konuda hepimizden tecrübeli yanlışım varsa düzeltsin lütfen, yol tutuş- hızlanma ve şanzıman olarak del sol çok ama çok daha kayifli

estafurlah arkadaşlar yani ben birtane del sol sahibi oldum onda yaşadığım ve yabancı kaynaklardan okuduklarıma göre konuşuyorum
elbet kaçırdığım bişeyler wardır bilenler bilir uyuzluk derecesinde pimpirikliyimdir bi egzoz yaptırırken bile 0.5 mm için elimde kumpasla
tum gun demirciler sitesini fellik fellik gezebilecek biri :)
neyse işte metal yorgunluğu denen bişey war ve del sollar da bu had safhada oluyor helezonlar viraj denge çubukları amortisorler burçlar vs gibi ekipmanlar yenilenirse arada ölümcül bi fark yok yol tutuş olarak ( genelliyorum tabi ) sizin araç demekki kondüsyonu iyi durumda
ya siz ya sizden önce bu parçalar elden geçmiş olabilir
ama bunu bilmeden bi deneme olursa del sol ilk virajda kafadan dışarı kayacaktır :)
t-top tavan çıkınca ciddi esnemeyebaşlıyor ama araç
bunuda usa da satılan h-bar adı verilen ismi gibi h şeklinde 4 ayrı noktaya bağlanıp aracı daha rijit hale getiren bir aparat kullanılabilir
rad-R mehmetin aracında yürüyen aksamda modifiye olarak yanlışım warsa düzeltilsin sadece coil yay wardı ve çok ciddi tur zamanları çıkarmıştı
ama ne kadarda del sol sewsek gerçeklerde war iyileştirmelere hb kasalar daha iyi tepki veriyorki all motoring de vs gibi deneme pist katılımlarında hiç del sol gormuyorum
hep ek kasa civicler oluyor
ef kasayıda koymamalarının sebebi çok ölümcül gidip hepsini rezil etmesi :)
ticari kaygılardan ötürü bana göre :)
sonuçta herkes del sol alıp piste atliyacak değil aldıktan sonra yürüyen aksam elden geçince (orj parçalarla)
iyi sayılabilecek bir performansı war ivmelenme olarakta dediğim gibi eğer herşey kondüsyonlu çalışıosa
stok stok olarak çok ölümcül bi fark yok vti arsında
del sol volan ağır kg biraz ağır ama şanzımanı biraz kısa bu sebeple tam buzamana kadar deneyememiş olsamda
vti ya önünde olur ya arkasında ama beraber gderler diye düşünüyorum 2 aracında durumuna çok bağlı
bnm buzamana kadar arabasından emin olan biri karşıma çıkmadığı için deneyememiştim stok vti stok del sol
sora ben bişiler yapmaya başlayınca kıyaslama şansı sıfır oldu :)

ENG

« Yanıtla #19 : Aralık 14, 2009, 12:14:03 ÖS »
bunu öğrenmemizin tek yolunun minimal_freak arkadaşımızın olduğunu düşünüyorum ;)

Time-R

• Ziyaretçi
« Yanıtla #20 : Aralık 14, 2009, 12:19:22 ÖS »
mar1lyn peki civic vti volani, delsola monte edilemez mi? yani farkliligi yaratan parcalar, civic vti'daki ile degistirilemez mi? uyum saglamaz mi?

minimal_freak

« Yanıtla #21 : Aralık 14, 2009, 12:29:08 ÖS »
araç bildiğim bir araçtı, ahmet'in del sol ve bunun arasında çok gidip geldim aslında, aldığım del sol'un yanlış bilmiyorsam 3. sahibiyim, 2. sahibi olan yakın bir arkadaşımdan aldım, araç tamamen orjinal ve hiç ellenmemiş durumda, bende aynı şekilde kullanmayı düşünüyorum, performans ikinci planda olmak kaydıyla tamamen keyif için binmek istiyorum, motor kondisyonu çok çok iyi durumda ve bakımları orj. parçalarla zamanında yapılmış herzaman, Ankara'da stock vti (daha doğrusu ek civic vti) bulmak çok zor, zaten drag konusu benim pek girmek istemediğim birşey, çok fazla iddaam yok bu gibi konularda, eğer yol durumu müsait olur ve güvenlik anlamında her koşul sağlanırsa roll yapmak isterim elbette, inanın öyle kullanınlmışki araç ki bende öyle kullanıyorum çok fazla hırpalamak istemiyorum del sol'umu, ama tekrardan söylediğim gibi ben ek vti'da kullandım ve şimdi del sol, belki psikolojik belki şanzıman başarısı del sol bana daha verimli geliyor. 0-100 denememde iki kişi 7.6 yaptık, tabiiki tam ve net ölçümler değil bunlar milisaniyeler kaçabiliyor +,- olarak.

mar1lyn

« Yanıtla #22 : Aralık 14, 2009, 12:30:38 ÖS »
volan birebir uyar sorun yok ama volan sokulmuşken direl lightweight modifiye bi parça takmak daha mantıklı die düşünüyorum
ben yapacak olsam  bikaç ay beklerim parçalarımı toplar birkere soktururum senkromençlerimi volanımı baskı balatamı şanzıman yağımı vs 1 kere işçilik vererek
yaptırırdım kafam rahat olurdu parçalar aluminyum olunca her sok tak bizi daha geriye goturuyo bişiler yalama oluyo tornacı diş açıyo vs
yine tutsada insanın midesi kalkıyo en azından ben bole hissediyorum :)

başa dönim bu arada helezonlar vs hariç tüm motor ekipmanı uyumlu ama dediğim gibi distributör leri farklı avansları farklı onlar vti ile deişemez deişsede ileride sorun çıkarır

işte amaç stok vs stok kıyaslamaksa del solun değişen parçaları değişirken bnm gibi düşünüp modifiye takarsa bu kıyaslama imkansızlaşıyor :)

ENG

« Yanıtla #23 : Aralık 14, 2009, 12:31:06 ÖS »
istanbula yolun düşerse stock vtec imiz var ;)
araç bildiğim bir araçtı, ahmet'in del sol ve bunun arasında çok gidip geldim aslında, aldığım del sol'un yanlış bilmiyorsam 3. sahibiyim, 2. sahibi olan yakın bir arkadaşımdan aldım, araç tamamen orjinal ve hiç ellenmemiş durumda, bende aynı şekilde kullanmayı düşünüyorum, performans ikinci planda olmak kaydıyla tamamen keyif için binmek istiyorum, motor kondisyonu çok çok iyi durumda ve bakımları orj. parçalarla zamanında yapılmış herzaman, Ankara'da stock vti (daha doğrusu ek civic vti) bulmak çok zor, zaten drag konusu benim pek girmek istemediğim birşey, çok fazla iddaam yok bu gibi konularda, eğer yol durumu müsait olur ve güvenlik anlamında her koşul sağlanırsa roll yapmak isterim elbette, inanın öyle kullanınlmışki araç ki bende öyle kullanıyorum çok fazla hırpalamak istemiyorum del sol'umu, ama tekrardan söylediğim gibi ben ek vti'da kullandım ve şimdi del sol, belki psikolojik belki şanzıman başarısı del sol bana daha verimli geliyor. 0-100 denememde iki kişi 7.6 yaptık, tabiiki tam ve net ölçümler değil bunlar milisaniyeler kaçabiliyor +,- olarak.

Time-R

• Ziyaretçi
« Yanıtla #24 : Aralık 14, 2009, 12:33:15 ÖS »
Dolu vtec'imizde var, AK vtec. :)

istanbula yolun düşerse stock vtec imiz var ;)