Gönderen Konu: CİVİCLE NASI DAHA AZ YAKARIM:::  (Okunma sayısı 27120 defa)

sevket78

• Ziyaretçi
CİVİCLE NASI DAHA AZ YAKARIM:::
« : Aralık 07, 2006, 04:52:42 ÖS »
Aracımın diğer araçlara göre iyi diğer civiclere göre çok yaktığını düşünüyorum. 2004 ls.
depoyu ayda iki kez doldurum her defasında 95-100-105 doldurum.ışığın ilk yandığı sırada hepte 400-410 km gösterir. geçen seferden bu yana 430 km gittim dikkat de ettim. ve ışık yandı gittim 110 (39lt ) benzin aldım.
39 litreye 430 km. şehir içinde çok fazla dur kalkım yok. 4 ışık var denk gelirse oda. çok yaktığını düşünüyorum aracın. bazı arkadaşlar aracı süper kullanıyo ne yapıyorsunuz? deneyimlerinizi paylaşın bizimle.   

erischman

• Ziyaretçi
Ynt: CİVİCLE NASI DAHA AZ YAKARIM:::
« Yanıtla #1 : Aralık 08, 2006, 09:40:55 ÖÖ »
Farklı yerlerden benzin alıp tekrar deneyin.
Almanız gereken benzin 97 oktan olmalı.

sevket78

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Aralık 08, 2006, 01:30:22 ÖS »
Farklı yerlerden benzin alıp tekrar deneyin.
Almanız gereken benzin 97 oktan olmalı.

araç için 95 kullanın önreisi var. 97'i şehir dışında tercih ediniz deniyor. birde bu az yakan arkadaşlar benzini daha çok nerden ve kaç oktan aldıklarını belirtirlerse ve araç kullanım tercihlerini çok memnun oluruz. çünkü bu konuda hayli sıkıntılı arkadaşlar görüyorum forumda. honda jazz la ilgili bir sitede araçları diğer jazzlardan yüksek yakanlar araçlarını satma yoluna bile gidiyorlar yani...

sorun eğer teknik bir sorunsa servisine gideyim daha garantisi dolmadan.

yardımlarınız için teşekkürler.

VTEC

• Administrator
    • http://www.teamhondaturkey.com
« Yanıtla #3 : Aralık 09, 2006, 08:19:23 ÖÖ »
Civic 1,6 VTi kullanıyorum araba yüklü olmasına rağmen şehir içi bi depoyla 400-450 görüyorum,  bence bir servise götürüp göster bi baksınlar bi problem var gibi

ALG

• THT
« Yanıtla #4 : Aralık 09, 2006, 12:42:20 ÖS »
aracın AFR değerlerine bir baktır derim..

2.olarak bazı benzin istasyonlarından alınan benzinlerde bu sorunu bende yaşadım..kimi istasyondan aldığım benzinle daha az km giderekn başka bir istasyonun benziniyle daha çok km gittiğim oldu..

aracın otomotikmi?

sevket78

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Aralık 09, 2006, 03:39:44 ÖS »
araç düz vites, alınan benzinin etkili olabileceğini düşünüyorum ancak, bu fazla bir fark olmamalı bence. servise gittim gitmez olaydım. işte depoyu doldurcaz da 60 km gitcezde, tekerler basınca uygun olacak da, bilmem bir sürü ıvır zıvır söylediler. dedim sonra bakalım. hesabım belli kardeşim. sürekli gittiğim güzergahı da biliyosun. yani neden insanın zamanını ve parasını harcıyorsunuz ki? çeyrek depo benzin harcamışım alın işte km si de burda. gidelim tekrar dolduralım diyorum. ellerinde bir belge biz buna göre yapacaz diyorlar..garip hondaların servislerinin cılkının çıktığını düşünyorum iyice.. 

sevket78

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Aralık 11, 2006, 10:41:59 ÖS »
araç düz vites, alınan benzinin etkili olabileceğini düşünüyorum ancak, bu fazla bir fark olmamalı bence. servise gittim gitmez olaydım. işte depoyu doldurcaz da 60 km gitcezde, tekerler basınca uygun olacak da, bilmem bir sürü ıvır zıvır söylediler. dedim sonra bakalım. hesabım belli kardeşim. sürekli gittiğim güzergahı da biliyosun. yani neden insanın zamanını ve parasını harcıyorsunuz ki? çeyrek depo benzin harcamışım alın işte km si de burda. gidelim tekrar dolduralım diyorum. ellerinde bir belge biz buna göre yapacaz diyorlar..garip hondaların servislerinin cılkının çıktığını düşünyorum iyice.. 

e hadi beyler önerileriniz neler? bekliyoruz ba... ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D :lol: :lol: :lol: ;D ;D ;D ;D :o :o :o :o :o

Onu-R

« Yanıtla #7 : Aralık 12, 2006, 06:27:27 ÖS »

Servislerin uymaları gereken belli prosedürler var ve bunların dışına çıkamazlar, o yüzden birşey söyleyemeyeceğim, her markanın servisinde bu tarz şeyler var, sırf bu yüzden Honda servislerinin cılkı çıktı dememeliyiz değil mi..

ramo si

« Yanıtla #8 : Aralık 12, 2006, 10:01:06 ÖS »
seri vites değiştir yokuşlarda boşa at ben öyle yapıyorum benim si 200 yakıyo:D ;D

refleks

• The Power Of Dreams
« Yanıtla #9 : Aralık 13, 2006, 12:00:34 ÖÖ »
seri vites değiştir yokuşlarda boşa at ben öyle yapıyorum benim si 200 yakıyo:D ;D

:) =d> =d> =d> =d> =d> =d>

delidr

« Yanıtla #10 : Mayıs 09, 2007, 05:18:39 ÖS »
Merhaba. Az yakıt tüketmek için bazı fizik kurallarına uymak ve aracın özelliklerini bilmek gerek.
Bütün elektrikli donanımlar gücünü motora bağlı olan alternatörden aldığı için yakıt harcatır.İhtiyuacınız olmayanı kullanmayın
Hava sıcaklığı ne olursa olsun ilk çalıştırmada 1 dakikadan fazla rölantide beklemeyin. Yola çıkın ve 3000 deviri geçmeden ilerleyin.
Enjeksiyonlu tüm motorlar gaz pedalını bırakınca beslemeyi keser, yani yokuş aşağı arabayı boşa almak daha fazla yakıt tükettirir .Vitesi küçültüp arabayı kendi akışına bırakarak hem tüketimi azaltır hem de frenlere yardımcı olursunuz.
Motoru en yüksek torku ürettiği devirlerde ( ki bu civic için 2500-4000 aralığıdır) kullanmak daha ekonomiktir.
VE son altın kural gaz pedalına ne kadar fazla basarsanız o kadar fazla yakıt tüketirsiniz

PASAKIZI

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Mayıs 10, 2007, 09:39:48 ÖS »
devırlımı kullanıyosunuz acaba ?
yada lastık ebatlarınızı degıstrınızmı ?
hava fıltrenız n durumda ?

vs.. bunun gıbı bı suru sey sıralanabılır

Agent

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Mayıs 11, 2007, 08:06:27 ÖÖ »
Bi aracın fazla yakması için şu sebepler olabilir
1- aracında mod varmı?  Hava filtresi, egzoz veya jant eğer bi mod yoksada hava filtreni, yağ filtreni komple egzoz sistemini ve lastiklerinin havalarını kontrol etmeni öneririm..
2- aracının bujilerini kontrol ediyomusun? bujiler çok önemli ama buji kablolarınada bi baktır derim
3- aracın yağını kontrol et, yağını ve yağ filtreni asla tam sınırına kadar kullanmamanı tavsiye ederim.
4- aracını çokmu devirli sürüyorsun? Aracını herzaman en iyi tork derecesini verdiği devirde sürmen senin için çok daha iyi olacaktır. Bu ne demektir? ne 2bin devirin aşağısı nede 4bin devirin yukarısı..
5- Aracında ne tip yakıt kullanıyorsun ve yakıtını nerden alıyorsun? Benzincini değiştirebilirsin ama bu son seçeneğin olsun keza yukarda saydıklarım çok daha önemli unsurlardır.
Birde sürüş teknikleri varki şöyle açıklayabilirim.. Yokuş aşağı boşa atma vitesini büyüt ve ayağnı tüm pedallardan çek araban daha rahat ve az yakıt harcayarak ilerleyecektir. Bunun yanında yokuş çıkarken çok vites büyültme; çünkü sen devir düşüyor sanıyosun ama araban daha çok zorlanıyor dolayısıyla daha çok benzın çekiyor. Motorun soğukken fazla gaza basma vearabayı ilk çalıştırdığında max. beklemen 1-2dk olsun ( ama ilk hareket anında hararetin yükselene kadar motoru zorlama )
Tahminimce bu dediklerimi yaparsan yakıt ortalaman baya düşecektir. saygılar
« Son Düzenleme: Mayıs 11, 2007, 08:08:13 ÖÖ Gönderen: Agent »

HONDAM45

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Mayıs 12, 2007, 10:57:12 ÖÖ »

Bi aracın fazla yakması için şu sebepler olabilir
1- aracında mod varmı?  Hava filtresi, egzoz veya jant eğer bi mod yoksada hava filtreni, yağ filtreni komple egzoz sistemini ve lastiklerinin havalarını kontrol etmeni öneririm..
2- aracının bujilerini kontrol ediyomusun? bujiler çok önemli ama buji kablolarınada bi baktır derim
3- aracın yağını kontrol et, yağını ve yağ filtreni asla tam sınırına kadar kullanmamanı tavsiye ederim.
4- aracını çokmu devirli sürüyorsun? Aracını herzaman en iyi tork derecesini verdiği devirde sürmen senin için çok daha iyi olacaktır. Bu ne demektir? ne 2bin devirin aşağısı nede 4bin devirin yukarısı..
5- Aracında ne tip yakıt kullanıyorsun ve yakıtını nerden alıyorsun? Benzincini değiştirebilirsin ama bu son seçeneğin olsun keza yukarda saydıklarım çok daha önemli unsurlardır.
Birde sürüş teknikleri varki şöyle açıklayabilirim.. Yokuş aşağı boşa atma vitesini büyüt ve ayağnı tüm pedallardan çek araban daha rahat ve az yakıt harcayarak ilerleyecektir. Bunun yanında yokuş çıkarken çok vites büyültme; çünkü sen devir düşüyor sanıyosun ama araban daha çok zorlanıyor dolayısıyla daha çok benzın çekiyor. Motorun soğukken fazla gaza basma vearabayı ilk çalıştırdığında max. beklemen 1-2dk olsun ( ama ilk hareket anında hararetin yükselene kadar motoru zorlama )
Tahminimce bu dediklerimi yaparsan yakıt ortalaman baya düşecektir. saygılar

+++100 ;)

son1

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Haziran 22, 2007, 10:17:53 ÖÖ »
 ><po ><po +100

Ahmet Malçok

« Yanıtla #15 : Haziran 25, 2007, 01:46:36 ÖS »
bravo aynen katılıyorumm....

alisan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Temmuz 09, 2007, 05:03:36 ÖS »
2004 model civic sedan ım LS model. opet tercihim benzinde 95 oktan kullanıyorum. şehir dışında 823 km yaptım. şehir içinde 700 civarı yapıyorum.

denizci10

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Temmuz 11, 2007, 04:58:39 ÖS »
benim arabam 2000 civic ies 90 YTL lik benzinle 263 km de benzin deposu lambası yandı. hala hayretler içindeyim.

Agent

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : Temmuz 11, 2007, 05:07:01 ÖS »

benim arabam 2000 civic ies 90 YTL lik benzinle 263 km de benzin deposu lambası yandı. hala hayretler içindeyim.

Arabanı çok seri kullanırsan ve klimada açıksa üstüne üstlük şehir içindeysen. Arabanın yağı filtre ve bujileride ii durumda değilse normaldir.

mutunch

« Yanıtla #19 : Temmuz 11, 2007, 07:50:43 ÖS »
ya iyi de şöyle bir hesap yaparsak bu durumda 34 kuruş falan yapıyo km başına. bu değer yaz için çok gibi geldi bana ama Ali'nin de dediği gibi eğer klima açık olursa normal gibi geldi. bir de normal kullanmayı dene sen en iyisi. Şu anda neredeyse ben de hep klima açık kullandım. 350 km oldu daha depo yarının biraz altında gibi durruyo, depo biitnce kesin rakamı söylerim.

mutunch

« Yanıtla #20 : Temmuz 11, 2007, 07:56:11 ÖS »
bu arada araba 2003 civic

Can_DCK

• Ziyaretçi
« Yanıtla #21 : Temmuz 11, 2007, 09:32:33 ÖS »
Olay Tamamiyle Motor Yağı , Buji , Hava Filtresinde Bitiyor ..

denizci10

• Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : Temmuz 11, 2007, 09:45:25 ÖS »
mutunch abicim senin araban kaç model acaba ? ondanda olabilir mi diye dusunuyorum. cunku bazı parcalar asınırsada olabilir... birde benim arabam direksyon tam ortada duz yolda giderken sola kaçıyor. Bunun nedeni nedir acaba?? birde on ve arka teker basın miktarları ne kadar??? bilgisi olanlar varsa lutfen yardım etsinn...

denizci10

• Ziyaretçi
« Yanıtla #23 : Temmuz 11, 2007, 09:56:59 ÖS »
belki benimki 2000 model ondan!!! peki bu arabanın sola kacmasını ne yapacagım bir fikriniz var mı??

Agent

• Ziyaretçi
« Yanıtla #24 : Temmuz 12, 2007, 07:06:30 ÖÖ »

belki benimki 2000 model ondan!!! peki bu arabanın sola kacmasını ne yapacagım bir fikriniz var mı??

Rot ayarlarının yapılmsı lazım. Sen şimdi bide nerde yapılır diye soracaksın. Nerde ikamet ediyorsun bilmiyorum ama analo yakasındaysan bastancı sanai avrupadaysan maslak sanaiye git gösterirler. Max. tutacağıda 40ytl falandır. Onlar lastik basınçlarınııda ayarlıyorlar. Sen gitmişken adama aynen şöyle de, abi rot-balans ayarı yaparmısın? bide üstüne abi şu lastik havalarını kontrol edelimmi de.. Eğer hiç yaptırmadıysan, kamber-kaster ayarı yaptırmanda da fayda var  >=ok bunuda aynı yer yapar 20ytl daha verirsen