Gönderen Konu: Civic Si Almayı düşünüyorum.  (Okunma sayısı 17755 defa)

altuu

Civic Si Almayı düşünüyorum.
« : Eylül 13, 2009, 01:43:35 ÖÖ »
Arkadaşlar selamlar!

Yakında bir araba almayı düşünüyorum. Aslında aklımdaki ilk Honda modeli CRX idi. Fakat kafama yatan istediğim ayarda bir CRX bulamadım.
Ayriyeten görünüm olarak; CRX daha hırçın olsa da Civic Si'ın görünümünün daha modern olduğu kanısındayım. Dolayısıyla çok daha az bir makyajla sade, şık ve hırçın bir görünüme bürünebildiğini farkettim.

Si ile ilgili birçok başlık okudum. Fakat yine de ikinci el Si alırken; Si konusunda tecrübeli kullanıcıların görüşlerini almadan kendi başıma karar vermek istemiyorum.

altuu

Ynt: Civic Si Almayı düşünüyorum.
« Yanıtla #1 : Eylül 13, 2009, 01:47:13 ÖÖ »
Öncelikle kafama takılan emin olmadığım şeylerden bahsedeceğim ve sonra da internette bulduğum bazı arabalar hakkında yorumlarınızı bekleyeceğim.

- Si'lar ve CRX'te tamamen aynı motor mu kullanılmakta? Yani D16A seri kodlu motor ikisinde de tamamen aynı mı?

- Si'ların kronik problemleri nelerdir?

- Alırken özellikle dikkat etmem gereken ayrıntıları neler olmalıdır? ( Motor kodu, yürüyen aksamda dikkat edilmesi gereken özellikler, hava filtresi takılmış olup olmaması, vs. )

- Yıl olarak 92 - 93 model düşünüyorum. Manuel vitesli, LPG takılmamış, Hatchback olan 16V Si'larla ilgileniyorum. Bu doğru bir seçim midir?

- Bir arabanın orijinal 93 Si olduğundan nasıl emin olabilirim?

Zaman ayırdığınız için şimdiden teşekkürler...
« Son Düzenleme: Eylül 13, 2009, 01:52:44 ÖÖ Gönderen: altuu »

zedrix

« Yanıtla #2 : Eylül 13, 2009, 01:58:02 ÖS »
ne cok soru sormussun :D

ınsan cevaplamaya cekınıyor.

-Yıl olarak 92 - 93 model düşünüyorum. Manuel vitesli, LPG takılmamış, Hatchback olan 16V Si'larla ilgileniyorum. Bu doğru bir seçim midir?
bu tamamen senın keyfıne kalmıs kasa model vs ama sunroff ve klımalı modeller daha cok tutar

- Bir arabanın orijinal 93 Si olduğundan nasıl emin olabilirim?
bu genel bı soru zaten bır arabanın orjınal olup olmaması kaportacına motorcuna gosterecen :)

- Alırken özellikle dikkat etmem gereken ayrıntıları neler olmalıdır? ( Motor kodu, yürüyen aksamda dikkat edilmesi gereken özellikler, hava filtresi takılmış olup olmaması, vs. )

si motor kodu d16a9 dur genelı nadır de olsa d16a2 de var dıye bılıyorum. yüüryen aksam ustana baktır. hava fıltresı takılmıs takılmamıs fark yapmaz. onemlı olan motor saglıklı olsun ...

- Si'ların kronik problemleri nelerdir?
arıza olarak demıyorum ama hafıfte olsa subaplardan ses gelır rolantıdeyken buda normal.

- Si'lar ve CRX'te tamamen aynı motor mu kullanılmakta? Yani D16A seri kodlu motor ikisinde de tamamen aynı mı?
ben aynı dıye bılıyorum fakat emme ve egsozt manıfoldları farklı olabılır bılmıyorum.
en basta sanzımanları farklıdır. crx son surat daha yuksektır. crx ın 34 dıslısı daha kısadır si göre.

crx ef , si eg kasa kodlu makınalardır.
crx ın tadı cok farklıdır ama yas dolayısı ıle si tercih etmen daha saglıklı bence.

zedrix

« Yanıtla #3 : Eylül 13, 2009, 02:08:35 ÖS »
yanlıs anlama arac hakkında bılgı ıstemen dogal ama once kendın arastırsan burda sordugun seylerın cogunu forumun ıcerısınde gezındıgın vakıt bulabılırdın
arabanın orjınal olup olmadığını anlamak benım gozumde sanattır bılgı ve tecrube ıster sende ıkı gozunle bakarsın ama ustanın gordugunu gormezsın bunun ıcınde espırılı bır sekılde ortaokuldan berı oto pazarlaarında sanayıde gezıyor olman lazımdı oyle dıyım sana :D

ben eg kasa hastasıyım ve ınan cogu seyo googledan yazarak ogrendım zor degıl bu sana yardım etmek ıstemıyorum vs anlamına gelmesın ama alfabeyı ogretmek gıbı oldugunu dusunuyorum.

altuu

« Yanıtla #4 : Eylül 13, 2009, 02:28:28 ÖS »
Açıklamaların için teşekkür ederim.

Bir yandan araştırıyorum; emin olabilirsin.

Bundan kısa bir süre öncesine kadar CRX düşünüyordum ve CRX ile ilgili service manual'ine kadar indirip incelemiştim. Hatta sadece CRX üzerine kurulmuş bir siteyi baştan aşağıya okuyup hatmetmiştim. Fakat Si'ya daha yeni gönlüm kaydı. Ve henüz çok araştırma fırsatım olmadı.
Bir yandan araştırırken bir yandan da yukarıdaki sorulara acil cevap bulmak istememin tek sebebi; bugün-yarın yakınlarımdaki satılık bir Si'yı görmeye gidecek olmam ve dikkat etmem gereken şeylerin neler olduğunu bilmememdi.

Yine de erinmeyip bilgilendirdiğin için teşekkürler.
« Son Düzenleme: Eylül 13, 2009, 02:30:46 ÖS Gönderen: altuu »

altuu

« Yanıtla #5 : Eylül 13, 2009, 02:33:29 ÖS »
Bunlara cevap aldığıma göre; yeni kısa sorularıma geçebilirim diye düşünüyorum:  :kurba

93 Model Hatchback Civic Si, sunroof'lu ve kliması çalışan ve motoru sorunsuz görece temiz bir model için fahiş olmayan, arabanın hakettiği ortalama fiyat aralığı nedir?

halishan

« Yanıtla #6 : Eylül 13, 2009, 02:53:54 ÖS »
10-11bin TL bnce..

Time-R

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Eylül 13, 2009, 03:13:15 ÖS »
11 - 12.000 TL bence, sunrooflu ve klimasi olan manuel bir civic si hakettiginden cok fazlasi eder, cunku piyasada sunroof klima bulman nerdeyse imkansizdir..

zedrix

« Yanıtla #8 : Eylül 13, 2009, 05:12:10 ÖS »
araba orjınal mod yok ıse 10-12 arası fıyatlar verılır temızlıgıne gore

altuu

« Yanıtla #9 : Eylül 14, 2009, 01:57:26 ÖS »
Arkadaşlar; teşekkürler fiyat aralığı için.

O zamaaaaan; bu araba sizce nasıldır? http://www.sahibinden.com/fiyat_dustu_son_!!!-65WQQaXQQ14041440WQQpXQQdisplayitem

altuu

« Yanıtla #10 : Eylül 14, 2009, 02:03:37 ÖS »
Bu arkadaş arabadaki motorun D16A2 olduğunu söylüyor. Bu motor ile D16A9 arasındaki farkı haaala öğrenemediğim için sağlıklı karar veremiyorum.

Time-R

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Eylül 14, 2009, 06:50:39 ÖS »

O zamaaaaan; bu araba sizce nasıldır? http://www.sahibinden.com/fiyat_dustu_son_!!!-65WQQaXQQ14041440WQQpXQQdisplayitem

ben araci begenmedim arkadasim sana kalmis..

ert16

« Yanıtla #12 : Eylül 14, 2009, 07:11:57 ÖS »
hayırlısı olsun inş istedğn bir esay bulursn ve alırsn
bu ilandaki araba senlerdir satılık benden söylemesi..bnde beğenmedim
eğer üzerinde iyi parçaları olan hoşuna giden bir modifiye yoksa 11 bin den fazla verme

altuu

« Yanıtla #13 : Eylül 14, 2009, 07:15:32 ÖS »

ben araci begenmedim arkadasim sana kalmis..

Bu aracın sahibiyle telefonda görüştüm.
Arabanın uzun zamandır kendisinde olduğunu söyledi. Anladığım kadarıyla Si'cılar grubuna takılan biri. (Yani arabadan anladığını çıkardım buradan.) Bakımını hep Ankara'daki Bar Honda'da yaptırdığını söylüyor.
Aracın KM'sinin düşük olması benim ilgimi çekti. Dışında apache bir modifiye olmaması ve adamın da düzgün konuşması dikkatimi çekti.  >=ok
Motoru hiç kucağa alınmamış ve hiç LPG taktırılmamış. Bunlar benim için çok önemli ayrıntılardı.
Motorun orijinalliğiyle oynanmamış; sadece kaliteli bir hava filtresi taktırılmış.

Senin beğenmediğin ya da kusurlu gördüğün yanları nelerdir?
Daha detaylı konuşursan sevinirim.  >=ok

altuu

« Yanıtla #14 : Eylül 14, 2009, 07:17:10 ÖS »
Hmm; bak bu ayrıntı önemli!
Aracın solmadan ötürü boyalı olduğunu söylüyor.
Acaba burada mı bir hile var?
« Son Düzenleme: Eylül 14, 2009, 07:17:59 ÖS Gönderen: altuu »

Time-R

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Eylül 14, 2009, 07:31:02 ÖS »

si'lerin her sahibine inanmamak gerek arkadasim, o yuzden zaten araca baktiginda arac kendini belli ediyor, boyasi bile ustun koru atilmis, si sahibini uzerse, cogu sahip onu satmaya yanasir ve zaten arkadas yillardir satilik oldugunu soyleyerek sana aractan uzak dur diye ima etmis, bence sen en kisa surede temiz si'leri gorup ornek alman lazim bizim araclardan..

altuu

« Yanıtla #16 : Eylül 14, 2009, 08:05:16 ÖS »

si'lerin her sahibine inanmamak gerek arkadasim, o yuzden zaten araca baktiginda arac kendini belli ediyor, boyasi bile ustun koru atilmis, si sahibini uzerse, cogu sahip onu satmaya yanasir ve zaten arkadas yillardir satilik oldugunu soyleyerek sana aractan uzak dur diye ima etmis, bence sen en kisa surede temiz si'leri gorup ornek alman lazim bizim araclardan..

Bu bahsettiğin imkanlara erişmek için İstanbul'a gelmem gerekiyor sanırım. :)

bluestain

« Yanıtla #18 : Eylül 15, 2009, 12:29:04 ÖÖ »
arabanın komple boyanmış olması problem değil sonuçta eski araç boya ihtiyacı oluyor ben boyatıyorum şuan araç sanayide komple boyanıcak benden önceki sahipleri tavanı hiç boyatmamış ülkemizde böylebi inanış varya tavan boyalı buaraba taklalı diye,kırmızı arabanın tavanı güneşten yanayana olmuş pembe.
buradan yorum yapmakla olmaz gidip arabayı görmek lazım kullanmak lazım kazası varmı illaki olabilir ama ne boyutta motor ne durumda kilometre önemli deyil adam 20 tl ye düşürtür bu işi çok güzel yapanlar var kimse anlayamaz bile,yürüyeni ne durumda bunlara bakmak lazım.
bunlara ek olarak da yenilenmesi pahalıya patlıcak şeyleri incelemek lazım kapı fitilleri sağlammı, camlar düzgün çalışıyomu,sunroof düzgün çalışıyormu su alıyormu,klima çalışıyormu,iç döşeme ne durumda gibi.
bunlara bakarsın düzgünse 10bin lira üstünde para verirsin her pahalı olan düzgün demek her ucuz olan kötü demek değildir.
bu yazdıklarımın içinde sunroof ve klima dışındakilerin yan sanayi olanları var oldukça uygun fiyatlı ama orjinalleri oldukça pahalıdır bilgin olsun.
umarım enkısa sürede aradığını bulursun
« Son Düzenleme: Eylül 15, 2009, 12:31:05 ÖÖ Gönderen: bluestain »

altuu

« Yanıtla #19 : Eylül 15, 2009, 01:52:03 ÖÖ »
Boya konusuna aynen katılıyorum. Ama şu da bir gerçek; taklalı arabaların tavanı kesin boyanır. Her boyalı olanınki de taklalı diye birşey yoktur.
Zaten özellikle boyası temiz, hatta mümkünse yakın zamanda boyanmış bir araç; tercihimdir.
Size de naçizane tavsiyem; aracı boyatmadan önce dıştan resmini çekin ki kazadan dolayı değil de solmadan dolayı boyandığını satılırken ispat edebilesiniz.  >=ok

Sadece motor konusunda çekincelerim var. Motoru yeni elden geçmiş bir araba yerine heryeri elden geçmiş, bakımlı; fakat motoruna hiç el sürülmemiş düşük km'li bir araç daha çok içime siner.

Bu arada KM sıfırlatıldığı tam olarak nasıl anlaşılır? Ya da çok usta ellerde KM'si sıfırlanmış bir aracı anlayacak insanı nereden bulabilirim?

off, 2. el performanslı bir araba seçmek hakikaten çok zor!..

cery

« Yanıtla #20 : Eylül 15, 2009, 09:14:38 ÖÖ »
aracın km düşürüldüğünü servis kaydından büyük ihtimalle anlayabilirsin. örneğin araç 96 da 100bin bakımına gelip 97de servis kayıdında 70 bin görünüyorsa km düşürülmüştür. km düşürüldükten sonra servise gitmemiş ise bunu anlamak gerçekten zor. daha önce yapılmış ekspertiz raporlarıyla belki anlaşılabilir.

bu arada sedan düşünürsen çok yakın bi abimizin canavarı satılık şu anda.
http://www.sahibinden.com/eg_civic_si-57WQQaXQQ15547267WQQpXQQdisplayitem

ert16

« Yanıtla #21 : Eylül 15, 2009, 12:32:29 ÖS »
esay gbi bir arabada km ile oynanmışsa anlaşılacağını sanmıorm ; sen km fln takılma bu arabada..

senin alacağın araba budur :

yanlız pek pazarlığa yanaşmıor adam haberin olsun

http://www.sahibinden.com/hondanin_civic_sifir_alicam_o_yuzden_satiyorum-83WQQaXQQ13095916WQQpXQQdisplayitem

idsüml

« Yanıtla #22 : Eylül 15, 2009, 02:29:38 ÖS »
Aracın önden büyük bir kazası yoksa ve motor orjinal ise alınması için bir sebep yoktur.
Benim aracımın boya sorunu var. İki önceki sahibi boyatmış ancak hiç boyanmamış gibi. Kötü işçilik. Motoru aldığımda 206 bin küsürlüydü. Şimdi 210 bin de. Ekonomi veya performanstan bir şey kaybetmiş değil.
Ancak kaporta konusunda iyi bir ustaya göstermelisin. Veya bir honda servisinde, aracını A dan Z ye kontrol ettir.

Şimdiden hayırlı olsun.

olcay_bora

« Yanıtla #23 : Eylül 15, 2009, 03:25:31 ÖS »
bunun da kalorifer dügmesi kopmuş :D

ert16

« Yanıtla #24 : Eylül 15, 2009, 06:02:02 ÖS »
:):)