Gönderen Konu: 2000 Civic 1.6 iES A/T Isı ve ses yalıtımı yaptım.  (Okunma sayısı 8597 defa)

yasansu

2000 Civic 1.6 iES A/T Isı ve ses yalıtımı yaptım.
« : Temmuz 31, 2012, 05:29:22 ÖS »
Bu iş bayadır kafamı kurcalıyordu.Arka taban zeminine zeytinyağı dökülmesiyle beraber taban halısını temizletmek için söktüm.Taban halısını sökerken koltukların hepsini yerinden söktüm yıkamacıya verdim.Taban halısınıda yıkamacıya verdim.Hergün ilaçlayın hergün yıkayın dedim.Yani arabanın taban sacına kadar indim.Bu sırada aklıma ses ve ısı yalıtımı yapmak aklıma geldi.Hep bizim arabaların içeriye ses aldığından şikayet ediyorduk.İnternette bu konuda araştırmalar yaptım.Renault 9 ve Skoda forumları bu konuda bana bayağı yardımcı oldular.
Yapılması gereken şeylere bakacak olursak ;
1- Bitüself denilen malzemeden alıp taban sacının olduğu yere taban sacı gözükmeyecek şekilde yapıştırmak.İçeriden,dış kapı sacına bu malzemeyi pürmüz yada ısı tabancası yardımıyla yapıştırmak.Tekzen'den alabilirsiniz.Denizli'de iseniz Halk Caddesinde Or yapı var.Buradan bulabilirsiniz.
Tabana Firex denilen nesne yerine Denizli Or-yapı'dan aynı görevi gören 10 mm kalınlıkta süngerimsi maddeyi satın aldım.Metresi 2 TL.
2- Firex denilen (5mm-10mm ) Tekzen de satılıyor.(1mx1m=7.5 TL) Yanmaz ısı ve ses yalıtımı sağlayan malzemeyi Bitüselfin üzerine koymak.
3- En üstede taban halısını koyduktan sonra koltuk ve diğer plastiklerin montajını yapmak.
Bu anlattıklarım kolay gelebilir ama 2-3 gün alıyor.

Ben bu anlattıklarımın sadece 2. ve 3. maddeleri yaptım.Sebebine gelince taban sacına baktığımda Honda mühendisleri Würth'de ( 4 parçası yaklaşık 200 TL)satılan Ses titreşimini engelleyecek ve ses yapmasını bloke edecek eğilip bükülebilen levhaları öyle güzel döşemişlerki ben 1. maddeyi atladım.Tekerlek üstlerini ve titreşim yapacak her yere bu levhaları koymuşlar.Hatta dış kapı sacını içeriden pütür gibi bir madde ile bile kaplamışlar.

Bunlara ek olarak kapı döşemelerinide söküp yıkamacıya verdim.Bir güzel yıkadılar.Kapı içlerine derby sürdüm. Firex denilen malzemeyi yapıştırdım.Tekrar montajı yaptım.İlk test sürüşünü yıkamacı arkadaşa yaptırdım.Psikolojik olarak kendimi kandırmayayım diye.Test sürüşü bitince yanıma geldi.Abi mükemmel dedi.Sonra yaklaşık  7 senedir civic kullanan bir arkadaşımın yanıına gittim.O da kullanınca mükemmel olmuş dedi.O da yetmedi başka bir arkadaşa daha kullandırdım.Sonuç Mükemmel.(Mükemmelden kasıt alman arabaları kadar sessiz olmuş)

Şimdi diyeceksiniz ki hiç fotoğraf çekmedin mi ? Arabayı bir an önce bitirmek için canla başla çalıştım.Arada bir kaç poz çektim.Onlarıda daha müsait bir zamanda yüklerim.

Denizli'de olanlar yapmak isteyenler için örnek olayım.Benim arabama bakabilirler.

Alperen Eren

Ynt: 2000 Civic 1.6 iES A/T Isı ve ses yalıtımı yaptım.
« Yanıtla #1 : Ağustos 01, 2012, 03:45:45 ÖS »
Emek isteyen işler bunlar , hayrını görün . Bilmem zaman ayırabilirmiyim ?

becoca

• __ByR@Mm__
« Yanıtla #2 : Ağustos 01, 2012, 06:55:36 ÖS »
Hayırlı uğurlu olsun. Güle güle kullan :)

Teyp sesini eskisi gibi çok açamazsın,Kışın araban stop edince hemen soğumaz. Yazın yine bir süre ısınmaz

_mecem_

« Yanıtla #3 : Ağustos 01, 2012, 10:06:49 ÖS »
çok güzel olmuş gibi duruyor :) elinize sağlık her gecen gün insanlar bu konularda kendileri çözüm üretmeye çalışıp , güzel işler çıkıyor ortaya :)

yasansu

« Yanıtla #4 : Ağustos 01, 2012, 10:30:36 ÖS »
İyi dilekler ve temenniler için teşekkürler.Hakikaten bahsettiğiniz gibi müziğin sesini artık fazla açamıyorum.Arnavut taşlı yada geçmeli taşlı yollardan geçerken çıkan seslerin büyük kısmı yokoldu.Isı olayını daha tam anlayamadım.
Motor kaputunda izalosyon yapmayı düşünüyorum.Motor kaputuna firex'i sabitlemek için sekman siparişini Sadıklar'a ( Denizli Honda Yetkili Servisi ) verdim.Gelince onuda bitireceğim.Daha sonra tavanı söküp tavana firex uygulamayı düşünüyorum.Tavana uygularken ön ve arka direklerede firex koyacağım.Bol bulduk ya firex'i her tarafa uyguluyorum.

bilalsahin

• Bilal Şahin
« Yanıtla #5 : Ağustos 02, 2012, 08:15:40 ÖÖ »
Öncelikle tebrik ederim, güle güle kullanın. Bu konudan bende çok şikayetçiyim ama arabamı 2-3 gün bağlama şansım hiç yok maalesef :(
Konuyu takip etmek için benimde yorumum olsun ;)

yasansu

« Yanıtla #6 : Ağustos 02, 2012, 09:10:36 ÖÖ »
Satmak için Bmw almıştım.Yani ikinci araba olunca civic garajada yatarken yapmaya çalıştım.Aslında sakin sakin her anını fotoğraflayarak yapacak arkadaşlara yardımcı olacaktım.Bmw de klima olmayınca hanım ve 2 küçük oğlum yanıyoruz diye mızmızlanınca hızlandırmak zorunda kaldım.Merak etmeyin kafaya koyunca, internetten yapan arkadaşların anlattıklarıyla puzzle gibi kafanızda parçaları birleştiriyorsunuz.El becerinizde varsa kolaylıkla yapıyorsunuz.

Glthns

« Yanıtla #7 : Temmuz 11, 2013, 03:23:52 ÖÖ »
Denizli'deymişsiniz ne güzel bir gün gelin çay içelim hem merak ettim hemde bende yalıtım yapmayı düşünüyorum onun üstüne konuşalım isterim. Konu hortladı ama. :)

yasansu

« Yanıtla #8 : Temmuz 22, 2013, 01:31:31 ÖS »
Hortlamış olsun sorun değil bana mesajla ulaşırsanız görüşebiliriz.

cihangirr-38

« Yanıtla #9 : Temmuz 28, 2013, 11:30:09 ÖÖ »
cok guzel yapmıssın?bende benzer bir sey düşünüyorum senin yaptıgının maliyeti ne kadar oldu.?bende arastırdm koltukları sökmeden alttan dısarıdan aracın altına hemikot(zift)püstürterek de yapılıyormuş.150-200 lira gibi bir maliyet cıkıyor.peki senin yaptıgının agırlıgı ne kadar 60-70 kilo falan geliyorsa biraz sıkıntı olur gibi!

yasansu

« Yanıtla #10 : Temmuz 29, 2013, 08:42:41 ÖÖ »
Ağırlığı bildiğin sünger olduğu için toplasan 3-4 kg vardır yoktur.Eğer bitüself denen maddeyi uygulasaydım o zaman kilo artışı olabilirdi ama bizim arabalarda bitüself denen maddeyi fabrika uygulamış.Maliyetide çok fazla değil.Şu an firefox denen malzemenin fiyatını bilmiyorum ama toplam olarak 50 TL civarıdır.Maliyetinden çok el becerisi ve işçilik var.

becoca

• __ByR@Mm__
« Yanıtla #11 : Temmuz 29, 2013, 06:18:32 ÖS »
Arabayı bağlamanız sart değil. Heleki tek başınıza kullanıyorsanız :) (ŞAyet ben malzeme almaya falan giderken söför koltuğunu takıp cıbıl cıbıl gitmiştim :)  )

Bitüself tüm aracı kaplasanız 30 40 kiloyu geçmez Çok ağır birşey değil. Zaten büyük sacları kaplayacaksınız onunla. Yapı markete gidip ağırlığını görebilirsiniz.