Gönderen Konu: Arka cam rezistansı SORUNU !!!  (Okunma sayısı 8219 defa)

skyer

  • İleti: 12
Arka cam rezistansı SORUNU !!!
« : Aralık 24, 2008, 01:50:26 ÖS »
Arka cam rezistansının sol taraftaki kablosu kopmuş benden önceki sahibi sanırım bir yere lehim lehimleyeyim derken orayı baya bi çizmişler yani rezistans kısmını kazımışlar şimdi resimini koyacağım nasıl bi çözüm bulabiliriz buna . fikirlerinizi ilertirseniz sevinirim . ankarada oturuyorum. burada nerede yaptırabilirim. Saygılar.
« Son Düzenleme: Aralık 24, 2008, 01:52:08 ÖS Gönderen: skyer »skyer

  • İleti: 12
Ynt: Arka cam rezistansı SORUNU !!!
« Yanıtla #1 : Aralık 24, 2008, 01:52:51 ÖS »
Bu da sağlam olan sağ tarafıı

EXELANCE

  • İleti: 1044
Ynt: Arka cam rezistansı SORUNU !!!
« Yanıtla #2 : Aralık 24, 2008, 02:03:10 ÖS »
siteyi incelersen bu soruyla ilgili cvp alabilirsin daha once yaptıran arkadaslar var ama pek randıman alamamıslar

merburvehan

  • İleti: 2170
Ynt: Arka cam rezistansı SORUNU !!!
« Yanıtla #3 : Aralık 24, 2008, 03:18:49 ÖS »
En sağlıklısı belki yok daha neler diceksin ama arka camı değiştirmen gerekiyo.Lehim yaptırısın belki daha değişik bişeyler yaparlar ama hep kopucak problem çıkartıcak en son çareyi camı değiştirmekte bulucaksın...

mustafa k

  • İleti: 274
Ynt: Arka cam rezistansı SORUNU !!!
« Yanıtla #4 : Aralık 24, 2008, 04:58:50 ÖS »
aynısı  bendede  var .buna  lehımı kım yapar acaba.kaskom  var ama  bıde   fılm yaptırmama gerekecek sımdılık  lehım   lazım eskıden  macun gıbı bıseyle  yapıstırmıslar.2 yıldır  calısıyordu

skyer

  • İleti: 12
Ynt: Arka cam rezistansı SORUNU !!!
« Yanıtla #5 : Aralık 25, 2008, 08:03:01 ÖÖ »

siteyi incelersen bu soruyla ilgili cvp alabilirsin daha once yaptıran arkadaslar var ama pek randıman alamamıslar


Siteyi incelimiştim konu açmadan önce diğer arkdaşlarda lehimde bulmuş çareyi bazısıda olmamış ama

ankarada acaba nerede yaptırabilirim bi fikri olan yada daha başka bi çözüm önerisi olanlar olaibilir diye düşündüm

bi lehim deniyelim bakalım olmadı cam değişecek :(

777

  • İleti: 282
Ynt: Arka cam rezistansı SORUNU !!!
« Yanıtla #6 : Aralık 25, 2008, 08:08:34 ÖÖ »
ozel bir yapistirici oldugunu duymustum bir arastir istersen

cevdet

  • İleti: 139
Ynt: Arka cam rezistansı SORUNU !!!
« Yanıtla #7 : Aralık 30, 2008, 05:28:21 ÖS »
Bozuk rezistansı onarabilirsiniz


   
Kış aylarında sürücüler, arka camda oluşan buğu yüzünden sık sık görüş problemiyle karşılaşırlar. Buğuyu yok etmenin tek yolu rezistansı çalıştırmaktır. Ancak çeşitli nedenlerden dolayı kopan ince rezistans telleri, sürücülerin başını ağrıtır. Oysa bu tellerin tamiri, piyasada satılan gümüş sırlı boyalarla birkaç dakika içinde yapılabiliyor.

   
    Buğu yapar
    Her ne kadar yaz aylarında varlığını unutacak bile olsanız, arka cam rezistansı arızalandığında tamiratını siz yapabilirsiniz. Çok ince ve hassas bir yapıya sahip olan rezistans telleri, ya otomobilin camı silinirken ya da otomobil stationwagon ise yükleme sırasında kopar. Isınarak arka camdaki buğuyu yok eden birbirine paralel bağlı bu ince ve hassas yapılı rezistans telleri koptuklarında kendilerini buğu yaparak belli eder. Sağlam olanlar ise görevlerini sürdürmeye devam eder.


    Tamiri 5 dakika


    Çoğu kullanıcı, kopan rezistans telini tamir ettirmeye üşenir. Basit bir tel için servise gitmek zahmetli bir iş gibi görünür. Ancak teller kopmaya devam edince arka cam tamamıyla buğu yapar ve asıl sorunlar da o zaman başlar. Servise gitmek için bütün tellerin kopmasını beklemek yanlış olur. Gümüş sırlı iletken boyalar sayesinde, otomobilinizin rezistansını 5 dakikada tamir edebilirsiniz. Üstelik tek başınıza.


    Rezistans nasıl onarılır?


- Tamir için ilk olarak, tellerden hangisinin kopuk olduğunu tespit etmek gerekir. Bunu anlamak için, rezistans çalıştırılır. Çalışan tellerin üzerindeki buğu çözülürken, kopuk tellerin olduğu bölgede buğu kalacaktır. Buğunun kaldığı bölgede telin üzerindeki kopuk kolaylıkla bulunabilir.


- Gümüş sırlı iletken boyayı kopuk telin üzerine sürmeden önce yüzeyi temizlemek gerekir. Bunun için yüzeyi nemli bir bezle ve diğer tellere zarar vermemek için fazla bastırmadan silmelisiniz.- Temizlenen zemin kuruduktan sonra, gümüş sırlı iletken boyanın dışarı taşmaması için kutunun içinde bulunan ve ortasında rezistans telinin kalınlığı kadar boşluk olan özel karton, zemin üzerine konulur. Daha sonra, gümüş sırlı iletken boya o boşluğa sürülerek, kopuk iki telin ucu birleştirilir. Eğer kutunun içerisinden, özel delikli karton çıkmamışsa, kopuk kısmın her iki tarafı da bantlanarak boyanın dışarı taşması önlenebilir.

- Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, gümüş sırlı boyaların kullanılmadan önce iyice çalkalanması gerektiği. Boya uygulandıktan sonra, kuruması için 5-6 saat beklemek yeterli. Bu süre zarfında rezistansın çalıştırılmaması gerekir. Ancak bu kadar beklemek istemiyorsanız, bir saç kurutma makinesini boyanın üzerine tutarak daha çabuk kurumasını sağlayabilirsiniz.


    Dikkat


    Gümüş sırlı boya, sadece arka cam rezistansındaki kopuklukları giderebiliyor. Rezistansın ana bağlantı yerlerindeki hasarlarda ve ön camla yan dikiz aynalarındaki ısıtıcılı camlarda bulunan rezistans arızalarında kullanılmaz.