Gönderen Konu: 2004 Vtec 2 Şehir içi yakıt tüketim sonucu.  (Okunma sayısı 15228 defa)

luke skywalker

2004 Vtec 2 Şehir içi yakıt tüketim sonucu.
« : Mart 19, 2012, 08:44:06 ÖS »
Bu konuyu sadece bilgilendirme ve araçlarımıza ''çok yakıyor diye ''İftira'' atmadan önce''tekrar düşünelim diye açtım.

18 Mart 2012'de aracımın deposunu doldurdum.Pompa yavaş konumda benzini akıttı ve dolduğunda durdu.
19 Mart 2012'de bugün tam 101 km'ye geldi tekrar aldım,sonuç:5.7 Litre Kurşunsuz benzin.(Yaklaşık 26 TL.)

65 km.yi 1.gün diğer 35 km.yi 2.gün yaptım Ankara'da şehir içi trafiğinde.
Zayıf egolar denetim altına alınıp sürat yapmadan ve bakımlı bir araçla sürüş yapıldığında araçlarımız doğuştan dizel gibi bence.
Kabul edelim ''süratli ve sertiz'',hem de çok.

carousal

Ynt: 2004 Vtec 2 Şehir içi yakıt tüketim sonucu.
« Yanıtla #1 : Mart 19, 2012, 09:01:16 ÖS »
4 lira 63 kuruşluk benzin fiyatı için kendini de üzme bence, zira sorun ne arabalarda ne de sürücülerde.

Sorun tamamen yakıt fiyatlarında.

http://www.mytravelcost.com/petrol-prices/

Yukarıdaki sitede güncel olarak mart 2012 fiyatları karşılaştırılmış. Mart ayı içerisinde sanırım bu gece gelecek olan 3. zam. En iyi sonucu nisan ayında görebiliriz bu site üzerinde.

Dünyadaki en pahalı benzini kullanıyoruz. Gerçekten yazık.

turkboy1903

« Yanıtla #2 : Mart 19, 2012, 09:33:57 ÖS »
2005 vtec2 otomatik ş.içi 36 37 krş yakıyorum ş.dışı 28 krş civarı(ekonomik kullanım)

luke skywalker

« Yanıtla #3 : Mart 19, 2012, 10:06:14 ÖS »
2005 vtec2 otomatik ş.içi 36 37 krş yakıyorum ş.dışı 28 krş civarı(ekonomik kullanım)
Sizde sakin araç kullanıyortsunuz galiba

kayaci26

« Yanıtla #4 : Mart 19, 2012, 11:26:10 ÖS »
Arkadaşım her türlü sonuca ve emeğe saygımız sonsuz... ANCAAKK . . .

Bu forum sayfasında bir yerlerde yazdım, çok oldu tam da hatırlamıyorum...

Eskişehir - Ankara arası 2 kişi ile normal hava şartlarında (yağmur çamur veya aşırı sıcak yok) VTECII (ES7) araçla 100 km de 5 litre benzin sarfiyat değerini elde ettiğimizi ve bunun 1 litre benzin ile 18 km yol almak anlamına geldiğini, ve yine ayrıca yolculuğumuz boyunca aracın 85 - 105 km hızla seyrettiğini, akıntılarda kendi devri ile yol aldığımızı, yolda çok az da olsa denk gelen rampalarda aracı zorlamadığımızı, zaten Eskişehir - Ankara arası güzergahın türkiyede iki vilayet arasındaki en temiz yollardan biri olduğunu... falan anlattım... belki bu kadar detayı dostlardan birine ya da bir kaçına p.m geçtim...

neyse çok da önemli değil ama, Benim A/T ies ile km de 40 kuruş LPG tüketimi kaydettiğim Ankara nın neresi içi neresi dışı wallahi anlamadım....

Sen bu konuda bana ve kafası karışan tüm dostlara şehir içi kavramını anlatırsan sevinirim...

luke skywalker

« Yanıtla #5 : Mart 20, 2012, 02:32:44 ÖS »

Eskişehir - Ankara arası 2 kişi ile normal hava şartlarında (yağmur çamur veya aşırı sıcak yok) VTECII (ES7) araçla 100 km de 5 litre benzin sarfiyat değerini elde ettiğimizi ve bunun 1 litre benzin ile 18 km yol almak anlamına geldiğini, ve yine ayrıca yolculuğumuz boyunca aracın 85 - 105 km hızla seyrettiğini, akıntılarda kendi devri ile yol aldığımızı, yolda çok az da olsa denk gelen rampalarda aracı zorlamadığımızı, zaten Eskişehir - Ankara arası güzergahın türkiyede iki vilayet arasındaki en temiz yollardan biri olduğunu... falan anlattım... belki bu kadar detayı dostlardan birine ya da bir kaçına p.m geçtim...

neyse çok da önemli değil ama, Benim A/T ies ile km de 40 kuruş LPG tüketimi kaydettiğim Ankara nın neresi içi neresi dışı wallahi anlamadım....

Sen bu konuda bana ve kafası karışan tüm dostlara şehir içi kavramını anlatırsan sevinirim...
İzah etmeye çalışayım bu 100 km içinde Pursaklar,Oran,Çankaya,Ostim oto pazarı yani ana arterler var.Dur kalk var.Kırmızı ışık var.
Bildiğimiz şehir içi işte.

oguzhanbekar

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Mart 20, 2012, 04:35:32 ÖS »

40 kuruşmu ? 400 kuruş yani öylemi ?
sizin bindiğiniz aracın manueli ile istanbul trafiğinde 240 krs yakalıyoruz lpg de,
ayrıca ben benzinde istanbul trafiğinde 350-380 krs yakıyorum son zamlar ile,siz lpg de 40 krs yakıyorsanız banko sorununuz var demektir..
« Son Düzenleme: Mart 20, 2012, 04:36:19 ÖS Gönderen: oguzhanbekar »

jackal6961

• ambassador
« Yanıtla #7 : Mart 20, 2012, 07:22:46 ÖS »
şehir içi 5,7 ha?

oguzhanbekar

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Mart 20, 2012, 08:07:19 ÖS »
þehir içi 5,7 ha?
arkadasin hesaplarda ufak bi yanlislik var sanirim,sehirler arasi bu degerleri cok rahat yakalayabilir fakat gercek bir sehir ici trafiginde imkansiz.. 8.5 litreden asagiya dusemez.

SONE-R

« Yanıtla #9 : Mart 20, 2012, 08:13:25 ÖS »
100 km yol yaparak yakıt tüketimini hesaplaman hatalı sonuç verecektir.. en az 400-500 km yol yap, ondan sonra aynı pompadan yakıt al, öyle hesapla..

ck4942

« Yanıtla #10 : Mart 20, 2012, 08:21:14 ÖS »
Bu konuyu sadece bilgilendirme ve araçlarımıza ''çok yakıyor diye ''İftira'' atmadan önce''tekrar düşünelim diye açtım.

18 Mart 2012'de aracımın deposunu doldurdum.Pompa yavaş konumda benzini akıttı ve dolduğunda durdu.
19 Mart 2012'de bugün tam 101 km'ye geldi tekrar aldım,sonuç:5.7 Litre Kurşunsuz benzin.(Yaklaşık 26 TL.)

Zayıf egolar denetim altına alınıp sürat yapmadan ve bakımlı bir araçla sürüş yapıldığında araçlarımız doğuştan dizel gibi bence.

katılıyorum size hatta kendi sınıfında ve modelinde 1,6 sedanların arasında en az yakan araç bence vtec 2 o yüzden hakkını yememeliyiz..."süratli ve sertiz" işte dediğiniz gibi. ama sürerken öyle demiyoruz 2. ve 3. vitesin tadı bi ayrı oluyor çünkü :) ekonomik kullanırsam ne kadar az yaktığını gayet iyi biliyorum. vtec 2 min ilk sahibiyim ve çok yakıyo diyip gaz taktırmayı hiç düşünmedim ve taktırmadımda.7 senedir kullanıcısıyım artık ne yaparsam kullanım şeklime göre nasıl yakıt tükettiğini ezberledim zaten...tüp taktırma şahsi fikirdir ama ben tüp taktırmaya karşıyım param varsa biner keyfini yaşarım yoksada binerim otobüse.ama taktıranada saygım sonsuz tabikide..o yüzden dediğiniz gibi çok yakıyo diyip iftira atmayalım. bende geçen ay ekonomik kullandığım zaman 50 tl ye 165 km yol gittim. o da 303 kuruşa denk geliyo.yol genelde boş olmasına karşın istanbul trafiğinide bilen bilir ne zaman ne olcağı belli olmuyor. (maslak-küçükköy-yenibosna arasında.)

ck4942

« Yanıtla #11 : Mart 20, 2012, 08:29:58 ÖS »
yalnız eklemeliyim aracım manuel ve jant lastikler takılmadan önce orrjinal tenekeleriyle 185/65/r14 takılıyken..:) jant lastik etkiledi yakıtı ve performansını ama yol tutuş ve görüntü bakımından çok memnunum gülü seven dikenine katlanır misali katlanıyoruz:)

luke skywalker

« Yanıtla #12 : Mart 20, 2012, 09:44:31 ÖS »
100 km yol yaparak yakıt tüketimini hesaplaman hatalı sonuç verecektir.. en az 400-500 km yol yap, ondan sonra aynı pompadan yakıt al, öyle hesapla..
Bu hesaplamalar 100 km ile yapılır sanırdım.

luke skywalker

« Yanıtla #13 : Mart 20, 2012, 09:46:10 ÖS »

katılıyorum size hatta kendi sınıfında ve modelinde 1,6 sedanların arasında en az yakan araç bence vtec 2 o yüzden hakkını yememeliyiz..."süratli ve sertiz" işte dediğiniz gibi. ama sürerken öyle demiyoruz 2. ve 3. vitesin tadı bi ayrı oluyor çünkü :) ekonomik kullanırsam ne kadar az yaktığını gayet iyi biliyorum. vtec 2 min ilk sahibiyim ve çok yakıyo diyip gaz taktırmayı hiç düşünmedim ve taktırmadımda.7 senedir kullanıcısıyım artık ne yaparsam kullanım şeklime göre nasıl yakıt tükettiğini ezberledim zaten...tüp taktırma şahsi fikirdir ama ben tüp taktırmaya karşıyım param varsa biner keyfini yaşarım yoksada binerim otobüse.ama taktıranada saygım sonsuz tabikide..o yüzden dediğiniz gibi çok yakıyo diyip iftira atmayalım. bende geçen ay ekonomik kullandığım zaman 50 tl ye 165 km yol gittim. o da 303 kuruşa denk geliyo.yol genelde boş olmasına karşın istanbul trafiğinide bilen bilir ne zaman ne olcağı belli olmuyor. (maslak-küçükköy-yenibosna arasında.)

Tüpe bende karşıyım.8 yıldır kurşunsuz kullanıyorum.
50 TL 165 km kesinlikle ekonomik.
Birde benzin fiyatları insancıl olsa.

ed35

« Yanıtla #14 : Mart 20, 2012, 10:13:12 ÖS »
Arkadaşlar ölçümü depoyu full doldurup,bittikten sonra tekrara full'leyerek km'de kaç krş yaktığınızı hesap edebilirsiniz...Bilmeyen çok kişi çeşitli ve yanlış hesaplamalar yapıyor...

+ km'de 240 krş=2,4Tl yapar yani kmde 2.4 tl yakmaz bir araç,kmde 24 krş yakar...Burası da ayrı bir nokta ;)

luke skywalker

« Yanıtla #15 : Mart 20, 2012, 10:32:04 ÖS »
Araç kataloglarında hep 100 km diye yazar ama.

SONE-R

« Yanıtla #16 : Mart 21, 2012, 07:29:39 ÖÖ »
Bu hesaplamalar 100 km ile yapılır sanırdım.

yanlış biliyormuşsun. yaptığın yol çok az olduğu için, depoya doldurduğun yakıttaki ufacık bir hata bile yakıt tüketimini yanlış hesaplamana yol açacaktır. bunu şöyle anlatayım:
atıyorum diyelimki senin araban şehir içinde 6.8 lt tüketiyor. bunu 100 km yol yaptıktan sonra hesaplar isen tam 6.8 lt yakıt alman lazım. yarım litre fazla yakıt doldursan yani 6.8 değil de 7.3 lt yakıt doldursan tüketim değerin 6.8 yerine 7.3 çıkacak. halbuki 500 km yol yaptıktan sonra depoyu doldurur isen 34 litre yakıt alarak 6.8 lt/100 km tüketim değerini bulacaksın. bunda da yarım litre fazla yakıt alsan 34.5 lt X100 / 500 km = 6.9 lt /100 km tüketim değerini elde edeceksin.

gördüğün gibi yol yaptığın km arttıkça, yakıt tüketimi hesabındaki hata oranın düşmektedir. yarım litrelik bir hata sonucu, ilk hesaplamada tüketim değeri 6.8 yerine 7.3 çıkarken, ikinci hesaplamada bu değer 6.9 çıkmaktadır.
umarım anlatabilmişimdir..
« Son Düzenleme: Mart 21, 2012, 07:31:51 ÖÖ Gönderen: SONE-R »

kayaci26

« Yanıtla #17 : Mart 21, 2012, 08:07:04 ÖÖ »
oğuzhanbekar arkadaşım, konu biraz LPG tüketimine kaydı kayacak en iyisi saptırmayalım, bak bu LPG tüketimi ile ilgili paylaşımlarım aşağıda linkini verdiğim sayfada anlatılmakta....

http://www.teamhondaturkey.com/forum/lpg_cng_ve_alternatif_yakit_sistemleri/lpg_tuketimi_hakkinda-t46681.0.html

yaklaşık 20.000 kere tıklanmış konu, mevzu baya bir ayrıntılı . . .

ed35

« Yanıtla #18 : Mart 21, 2012, 08:49:28 ÖÖ »
Araç kataloglarında hep 100 km diye yazar ama.
Km'de ne yaktığınızı hesaplar iseniz 100 ile de çarpabilirsiniz :)

onur1980

• onur1980
« Yanıtla #19 : Mart 21, 2012, 09:06:12 ÖÖ »

Tüpe bende karşıyım.8 yıldır kurşunsuz kullanıyorum.
50 TL 165 km kesinlikle ekonomik.
Birde benzin fiyatları insancıl olsa.
valla benim tüpü söküp atıcam. tüple 50 tl ye bu kilometreyi yapamıyorum.

luke skywalker

« Yanıtla #20 : Mart 21, 2012, 12:39:12 ÖS »
Depo bittikten sonra tekrar doldurmak göreceli bir durum çünkü depo ne kadar bitiyor?.Matematikte herşey kesindir.

100 km yap deponu tekrar doldur.Matematiksel kesinlik 100 km ile ölçülür.

Yoksa depoyu doldur,bitince tekrar doldur.Bitmek ne demek.Işık bazen 8 litre bazen 7 lt kalınca ikaz verir.

Ama 100 km matematiksel bir gerçektir.

Tabi bu 100 km'yi kaç km/h ile katettiğinide belirtirsen aracın süratine görede tüketimi çıkar.

Hatta bu rakamlar bile tam çıkmaz çünkü pompanın yavaş-hızlı püskürtmesi vs.vs ama çok yakın sonuç verir.

Trafik levhalarındaki hız limitlerine uyulduğunda,kırmızı ışığı görüp ayak gazdan çekildiğinde,motor sesini duymadan araç kullandığımızda,araçlarımızın benzini kokladığına eminim.

Bakımları eksiksiz olunca ayrıca.

Gece geç yatıp işe yetişmek için sabahın köründe aracına yüklen bas gaza sonra da aracım çok yakıyor diye şikayet et.

HIZ PAHALIDIR.
Süratliyiz.Hemde çok.En son ne zaman şehir içinde 50 km/h ile ailenizle alışverişe çıktınız?

Deneyin ve görün çok sıkıcı gelecektir.Ama aslında araçlarımız için en ideal süratler bunlar.
Aracımızdaki 110 beygirin 110 birden koşturursan 110 tanesine birden enerji vermen gerek.
Beygirleri tasarruflu kullanmak gerek.
Şehir içinde 20-30 beygir yeter.Biraz da tork tamam.

ed35

« Yanıtla #21 : Mart 21, 2012, 12:48:02 ÖS »
Depo bittikten sonra tekrar doldurmak göreceli bir durum çünkü depo ne kadar bitiyor?.Matematikte herşey kesindir.

100 km yap deponu tekrar doldur.Matematiksel kesinlik 100 km ile ölçülür.

Yoksa depoyu doldur,bitince tekrar doldur.Bitmek ne demek.Işık bazen 8 litre bazen 7 lt kalınca ikaz verir.

Ama 100 km matematiksel bir gerçektir.

Tabi bu 100 km'yi kaç km/h ile katettiğinide belirtirsen aracın süratine görede tüketimi çıkar.

Hatta bu rakamlar bile tam çıkmaz çünkü pompanın yavaş-hızlı püskürtmesi vs.vs ama çok yakın sonuç verir.

Trafik levhalarındaki hız limitlerine uyulduğunda,kırmızı ışığı görüp ayak gazdan çekildiğinde,motor sesini duymadan araç kullandığımızda,araçlarımızın benzini kokladığına eminim.

Bakımları eksiksiz olunca ayrıca.

Gece geç yatıp işe yetişmek için sabahın köründe aracına yüklen bas gaza sonra da aracım çok yakıyor diye şikayet et.

HIZ PAHALIDIR.
Süratliyiz.Hemde çok.En son ne zaman şehir içinde 50 km/h ile ailenizle alışverişe çıktınız?

Deneyin ve görün çok sıkıcı gelecektir.Ama aslında araçlarımız için en ideal süratler bunlar.
Aracımızdaki 110 beygirin 110 birden koşturursan 110 tanesine birden enerji vermen gerek.
Beygirleri tasarruflu kullanmak gerek.
Şehir içinde 20-30 beygir yeter.Biraz da tork tamam.

Bak şimdi hocam ben sana kesin olarak net hesap nasıl yapılır anlatayım... :
Deponu full doldurdun ilk sefer ve benzinciden çıktın

Daha sonra atıyorum aradan 235km geçti ve sen gittin benzinciye yine deponu full'letiyorsun

Ondan sonra bu sefer benzine ne kadar ödedin,atıyorum 85tl...

Şimdide 85Tl'yi 235 kmye bölersen, o 235 kmde,km olarak kaç kuruş yaktığını net olarak hesap edersin...

Bu şekilde her benzin alışında bu hesabı yaparsan her seferinde kaç kuruş yaktığını anlarsın ama önemli olan depoyu her zaman full doldurmak ;)
« Son Düzenleme: Mart 21, 2012, 12:48:51 ÖS Gönderen: ed35 »

luke skywalker

« Yanıtla #22 : Mart 21, 2012, 12:56:21 ÖS »
http://www.honda.com.tr/teknik_detay.aspx?series=civic-sedan.

Bu ve tüm oto üreticileri 100 km üzerinden hesap yapınca bende öyle yapayım demiştim.

ed35

« Yanıtla #23 : Mart 21, 2012, 01:39:32 ÖS »
http://www.honda.com.tr/teknik_detay.aspx?series=civic-sedan.

Bu ve tüm oto üreticileri 100 km üzerinden hesap yapınca bende öyle yapayım demiştim.
Fark etmez ki isterseniz 100km ölçün,isterseniz 300,isterseniz de 500...
Çünkü sonuçta ölçmek istediğimiz değer 1km'de ne yakmış ;)

hangover

« Yanıtla #24 : Mart 21, 2012, 03:51:36 ÖS »
hocam bakma sen konuşulanlara, ben depoyu doldurup bitene kadar kullanıp doldurduğumda bile bana yok sen farklı pompadan aldın hesabın yanlış dediler :D tamam kabul sapma olurda olsun olsun %1 %2 olsun kalkıp yarı yarıya sapma olucak hali yokya.

4 sene ankarada kaldım, o senin kullandığın yolları çok kullandım, çok fazla ışık olmamakla birlikte bazen trafik tıkanabiliyorda. ben kızılay gazi arasında hergün gidip gelirken o trafiği bilirsin diye umuyorum yakıt hep 8 9 lt civarında gezdi(lpg ile benzinde daha aza iner sanırsam lt bazında).  ben gittiğim km ye bakıyorum artık. 2.50 den 33lt gaz alırım şehir içi 400 şehir dışı 480 km yol yapar aracım ve aracın hakkınıda vermesini sağlarım, dikkat etsem dahada iyi değerler yakalayacağımı biliyorum.