Gönderen Konu: 2003 Civic 1.6 VTEC ES dusunuyorum  (Okunma sayısı 3115 defa)

selimthedream

2003 Civic 1.6 VTEC ES dusunuyorum
« : Ağustos 07, 2012, 09:48:23 ÖÖ »
Arkadaslar herkese selamlar.  2003 model Civic 1.6 VTEC ES almayi dusunuyorum.  Otomatik vites 150,000 km'de, sol on camurluk degismis, bel alti boyali. Uzun zamandir bu kasalarda gozum vardi sormak istedigim vtec-2 olarak gecen bu SOCH VTEC motorlar hakkinda.  Daha onceden modifiye bir Civic'im olmustu buna da buyuk ihtimal birkac modifiye yapacagim.  Ne tavsiye edersiniz?

Bir de almadan once en cok merak ettigim konu yol tutusu hakkinda.  Su anda kullandigim euro civic virajlarda ve serit degistirirken son derece basarili.  Okudugum bazi yorumlara gore 2003 serisi modeller virajlarda arkadaki yumusak suspansiyondan dolayi kayma riski yasiyormus. Bu konuda yorum yapabilirseniz sevinirim. 

Modifiye olarak da aklimdan gecen cold air intake, header, cat back exhaust (60'lik boru + abart exhaust) birde ECU dusunuyorum.  Her turlu yoruma acigim arkadaslar simdiden cok saolun.

tunci

Ynt: 2003 Civic 1.6 VTEC ES dusunuyorum
« Yanıtla #1 : Ağustos 07, 2012, 08:02:52 ÖS »
Ben de geçen yıl 2003 es aldım, ilk hondamdı, arabayı almadan önce hiç bilgim yoktu arabayla ilgili. Bahsettiğiniz kayma riskini ben de yaşadım ve bakımını yaptırdığım halde tatmin olmadım. Yumuşak diye sıfır jant ve mishelin lastik aldım. Sonra forumdan öğrendim ki araba çizgisinden çıkacak hissi verse de çıkmıyor sadece öyle hissettiriyor.
Daha önce conncet kullandığımdan olsa gerek o hisse alışamadım gitti :) Şimdi civiğimi satmaya karar verdim ve cr-v araştırıyorum.

ekonomisd

« Yanıtla #2 : Ağustos 07, 2012, 09:19:06 ÖS »
Ne yazıkki yaşarız arkadaşlar, ben bizzat 2005 vtec 2 aracımla yaşadım bunu, ama test etmek amacıyla yaptım, yine daha önce bu konu açılmıştı, orada yaşayanlar anlatmıştı denemek istedim. 100 km hızla 3 şeritli yolda viraja girdim geniş ama sert bir viraj, araba kaymaya başladı, 2-3 defa gidip geldikten sonra topladım, ama hoş bir deneyim oldu. Ben kendi arabamdan mesulüm ama şundan eminimki aynı viraja focus astra corollada girse aynı şeyleri yaşar, abartılmadığı sürece bence hiç bir sıkıntı yok...

tttolga

« Yanıtla #3 : Ağustos 07, 2012, 09:49:25 ÖS »
Ne yazıkki yaşarız arkadaşlar, ben bizzat 2005 vtec 2 aracımla yaşadım bunu, ama test etmek amacıyla yaptım, yine daha önce bu konu açılmıştı, orada yaşayanlar anlatmıştı denemek istedim. 100 km hızla 3 şeritli yolda viraja girdim geniş ama sert bir viraj, araba kaymaya başladı, 2-3 defa gidip geldikten sonra topladım, ama hoş bir deneyim oldu. Ben kendi arabamdan mesulüm ama şundan eminimki aynı viraja focus astra corollada girse aynı şeyleri yaşar, abartılmadığı sürece bence hiç bir sıkıntı yok...
evet hocam hemen hemen her araba bu kayma eğilimini gösteriyor biraz dikkatli olduk mu bi sorun olmaz

selimthedream

« Yanıtla #4 : Ağustos 08, 2012, 07:15:17 ÖÖ »
Hmm benim de birkac test yapmam gerekecek demek ki alismak icin cok tesekkurler yorumlar icin. Su anda kullandigim '96 Euro Civic bayagi sert suspansiyonlara sahip ve virajlarda gercekten iyi performansi var, ki lastikleri 165 genislik ve sola kaciriyor =P 

Kismet olursa bugun veya yarin noter satisimi da yapip beyaz prensimi alacagim.  Bir sure 1.6 ies mi alsam diye dusundum bir cok noktada tatmin edecekti beni sonucta ama iki sebepten dolayi vtec2'ye dondum. 

1:  2003 model ve daha yeni teknolojiye sahip; vtec, 4 teker disk fren benim icin en onemli olan konular.
2:  Goruntu olarak daha hosuma gidiyor eger ies alsaydim bu kasayi her gordugumde "keske" demek istemedim

Peki hic arkaya daha sert yay taktirip o sekilde performans test eden var mi?  Sanki problemi ciddi anlamda azaltiyor diye birsey okudugumu hatirlar gibiyim. 

mhmtdnr

• mhmtdnr32
« Yanıtla #5 : Ağustos 08, 2012, 07:54:04 ÖÖ »
2005 vtec ıı m vardı, herkesin bahsettiği o kayma eğilimini çok fazla hissederdim bende fakat o esp denen şey varya hakketen güzel bişey, antalya - kumluca yolunu bilen ler vardır belki güzel virajları vardır, o yolda arkamdan bi arkadaşım 98 vectra gt siyle beni takip ediyodu ve olymposa vardığımızda "her virajda şimdi kayacak dedim" diyordu, yani araç kayma eğilimi gösteriyo fakat denge kontrol sitemi sayesinde kayma yok sadece "his" var :) forumda birçok konuda bu tartışma oldu daha önce, çoğunluğun ortak görüşü (benimde dahil) bir focusla o virajlara öyle giremezsiniz, kaçırırsanız toplayamazsınız... ayrıca bahsettiğim aracıma fk 6-4 yay takmıştım, yol tutuş harika oluyo fakat konfordan müthiş ödün veriyosunuz kaldıki orjinal halleri bile konforlu değil vtec ıı lerin, 1 ay sonra sökmek durumunda kaldım, bana eibach yada voglant önerilmişti ben dinlememiştim...