Gönderen Konu: Lpg Konusunda Yardım İstiyorum  (Okunma sayısı 5505 defa)

sayneyk

Lpg Konusunda Yardım İstiyorum
« : Eylül 02, 2009, 11:49:52 ÖS »
 Ben bir öğretmenim. Dişimden tırnağımdan artırıp 2005 model otomatik vtec civic aldım.  Ama benzin masrafıı beni zorluyo bu yüzden lpg taktırmayı düşünüyorum. Ama aracıma lpg uygun olurmu diye endişeleniyorum. Sizce taktırmalımıyım,Taktırırsan Hangi markayı önerirsiniz. Birde şu arıza ışığı hakkında bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.
Cevap yazan arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ediyorum.

GhostRider

• Co-Admin
Ynt: Lpg Konusunda Yardım İstiyorum
« Yanıtla #1 : Eylül 03, 2009, 12:18:37 ÖÖ »
sevgili öğretmen kardeşim. hoşgeldin aramıza. öncelikle aşşağıdaki linkten kendini tanıtırsan memnun oluruz.
http://www.teamhondaturkey.com/forum/sizi_taniyalim/yeni_uyelerin_dikkatine-t3183.0.html

hunace

« Yanıtla #2 : Eylül 03, 2009, 07:37:20 ÖÖ »
Ben bir öğretmenim. Dişimden tırnağımdan artırıp 2005 model otomatik vtec civic aldım.  Ama benzin masrafıı beni zorluyo bu yüzden lpg taktırmayı düşünüyorum. Ama aracıma lpg uygun olurmu diye endişeleniyorum. Sizce taktırmalımıyım,Taktırırsan Hangi markayı önerirsiniz. Birde şu arıza ışığı hakkında bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.
Cevap yazan arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ediyorum.

BRC öneriyorum, uyum sorunu yaşamazsın. yeni benzin fiyatlarıyla %50 tasarruf sağlarsın. BRC ustaları ışığın yanmaz diyo, ama bende yanmıştı bende başka bi forumda yazmiştim, hemen 2A muhendislikten aradilar, git taktirdiğin yere söndürecekler dediler. Montaj yapan BRC cileride iyi bi haşladilar.

statik

« Yanıtla #3 : Eylül 03, 2009, 07:40:30 ÖÖ »
Aynen bende taktırmayı düşünüyorum 02 civic kullanıcısıyım, her kontak çevirmemde bir çizgi iniyor benzin. Bu hafta 150 lirayı geçti benzin parası ve şu anda hiç o kadar durumum yok. Yazılan bilgileri dikkatle takip ediyorum teşekkürler

helguerra

« Yanıtla #4 : Eylül 03, 2009, 08:02:47 ÖÖ »
Sevgili ögretmen kardes,bende 2004 IES var.Bende Zavoli taktırdım.Cünkü Honda ZAVOLİ ile anlastı.Zavolinin 5 yıl garantili aynı zamanda enjektorlerin 100.000KM'ye kadar garantisi var ve cok memnunum hic bir sorunda yok.

albaysali

« Yanıtla #5 : Eylül 03, 2009, 09:32:40 ÖÖ »
Ben brc taktırdım gayet menunum  :emo lamba bende yandı sildiler su ana kadar tekrar yanmadı.Yansada mühim degil görütüyorsun siliyorlar zaten.İyi tasarruf ediyorum .Eskiden 30 litre benzine 100 tl verirken şimdi 50 tl gaza veriyorum >=ok

emrahcivic

« Yanıtla #6 : Eylül 03, 2009, 09:56:32 ÖÖ »
Arkadaşlar , yaklaşık da olsa bu işin maliyetini yazar mısınız?(LPG sistem dönüşümü+ruhsata işletme vb.)

GhostRider

• Co-Admin
« Yanıtla #7 : Eylül 03, 2009, 10:00:10 ÖÖ »
250-300 ruhsat işlemleri, montaj dahil 1000 tl. 10 taksit. milano marka.

sayneyk

« Yanıtla #8 : Eylül 03, 2009, 12:35:01 ÖS »
Bu arıza ışsğı yanarsa söndürmek için gaz ayarımı yapılıyor yoksa başka ııvır zıvır da var mı?

sayneyk

« Yanıtla #9 : Eylül 03, 2009, 12:38:39 ÖS »

LPG' yi RUHSATA İŞLETME PROSEDÜRÜ

1. LPG montajı yapılan yerden proje, fatura ve GARANTİ belgesi alınacak.

2. Bulunduğunuz yerdeki Araç vergi dairesine giderek, araç muayenesi için "borcu yoktur kağıdı" alınacak. Borcunuz varsa yatıracaksınız, yoksa vergi dairesindeki vezneye giderek "muayene harcı"nızı yatıracaksınız. (Muayene harcı: 104 YTL)

3. Muayene harcını aldıktan sonra, MMO (Makine Mühendisleri Odası) sızdırmazlık birimine gideceksiniz. Buradan sızdırmazlık raporu alınacak. (Sızdırmazlık raporu: 25 YTL)

4. Herhangi bir trafik sigortacısına gidip, EK-1 belgesi doldurtacaksınız. Aynı zamanda, arabanızı LPG ye dönüştürdüğünüze ve bunun ruhsata işlenmesi hususunda İl Emniyet Müdürlüğüne dilekçe yazacaksınız. (Bunu sigortacıya söylerseniz yardımcı olurlar) Bu işlemin parasını, ruhsat doldurma işlemi sırasında verebilirsiniz.

5. Araç Vergi dairesine yatırmış olduğunuz muayene harcı makbuzunu ibraz ederek, aracınızın muayenesini Karayolları Araç Muayene İstasyonunda yaptıracaksınız. İstasyonda EK-1 de yazan yerler onaylanacak..

6. Trafik Tescil Bürosuna giderek, "LPG yi ruhsata işleteceğim, 2 yaprak, ruhsat istiyorum" diyerek 2 yaprak, ruhsatı alacaksınız.. (İki yaprak, ruhsat: 58 YTL)

7. Aldığınız "iki yaprak ruhsat kağıdı"nı alarak, sigortacıya gideceksiniz. Sigortacı ruhsat bilgilerini dolduracak.. (Bedeli:10ytl )

Şimdi elinizde "lpg projesi, fatura, garanti belgesi, sızdırmazlık raporu (ya da ruhsatı), EK-1 belgesi ve çift yaprak ruhsat" var.
Bunları isterseniz bir plastik dosyanın içine de koyabilirsiniz. Dosya almayınız, dosya plaka değişikliğinde alınıyor.

8. Şimdi elimizdeki evraklarla (ruhsat sahibi kimse o da gelecek) Trafik Tescil Bürosuna gidip evraklarımızı ilgili memura veriyoruz.. İşlemimiz tamamdır. Ya aynı gün, ya da ertesi gün yeni ruhsatımızı alıyoruz.

LPG montajının ruhsata işletilmesi zorunludur !!!!

Montaj yaptırdığınız firmanın yetkili bir firma olmasına dikkat ediniz.

2918 SAYILI KARAYOLLARI TRAFİK KANUNU ADRES DEĞİŞTİRME VE ARAÇ ÜZERİNDEKİ DEĞİŞİKLİKLERİ BİLDİRME;MADDE 32- Araçların üzerinde yönetmelikle belirtilen şekillerde yapılacak her türlü değişikliğin ve adres değişikliklerinin işleten tarafından 30 gün içinde tescili yapan kuruluşa bildirilmesi zorunludur.Üzerinde teknik değişiklik yapılan araçlar, değişikliğin şartlara uygun olarak yapıldığı belgelenip bu durum ilgili tescil bürosunda tescil edilinceye ve trafik belgesine işleten tarafından yazdırılıncaya kadar trafikten men edilir.

statik

« Yanıtla #10 : Eylül 03, 2009, 12:52:11 ÖS »
heryerde soygun var ya...

integtant_83

« Yanıtla #11 : Eylül 03, 2009, 03:27:39 ÖS »

LPG' yi RUHSATA İŞLETME PROSEDÜRÜ

1. LPG montajı yapılan yerden proje, fatura ve GARANTİ belgesi alınacak.

2. Bulunduğunuz yerdeki Araç vergi dairesine giderek, araç muayenesi için "borcu yoktur kağıdı" alınacak. Borcunuz varsa yatıracaksınız, yoksa vergi dairesindeki vezneye giderek "muayene harcı"nızı yatıracaksınız. (Muayene harcı: 104 YTL)

3. Muayene harcını aldıktan sonra, MMO (Makine Mühendisleri Odası) sızdırmazlık birimine gideceksiniz. Buradan sızdırmazlık raporu alınacak. (Sızdırmazlık raporu: 25 YTL)

4. Herhangi bir trafik sigortacısına gidip, EK-1 belgesi doldurtacaksınız. Aynı zamanda, arabanızı LPG ye dönüştürdüğünüze ve bunun ruhsata işlenmesi hususunda İl Emniyet Müdürlüğüne dilekçe yazacaksınız. (Bunu sigortacıya söylerseniz yardımcı olurlar) Bu işlemin parasını, ruhsat doldurma işlemi sırasında verebilirsiniz.

5. Araç Vergi dairesine yatırmış olduğunuz muayene harcı makbuzunu ibraz ederek, aracınızın muayenesini Karayolları Araç Muayene İstasyonunda yaptıracaksınız. İstasyonda EK-1 de yazan yerler onaylanacak..

6. Trafik Tescil Bürosuna giderek, "LPG yi ruhsata işleteceğim, 2 yaprak, ruhsat istiyorum" diyerek 2 yaprak, ruhsatı alacaksınız.. (İki yaprak, ruhsat: 58 YTL)

7. Aldığınız "iki yaprak ruhsat kağıdı"nı alarak, sigortacıya gideceksiniz. Sigortacı ruhsat bilgilerini dolduracak.. (Bedeli:10ytl )

Şimdi elinizde "lpg projesi, fatura, garanti belgesi, sızdırmazlık raporu (ya da ruhsatı), EK-1 belgesi ve çift yaprak ruhsat" var.
Bunları isterseniz bir plastik dosyanın içine de koyabilirsiniz. Dosya almayınız, dosya plaka değişikliğinde alınıyor.

8. Şimdi elimizdeki evraklarla (ruhsat sahibi kimse o da gelecek) Trafik Tescil Bürosuna gidip evraklarımızı ilgili memura veriyoruz.. İşlemimiz tamamdır. Ya aynı gün, ya da ertesi gün yeni ruhsatımızı alıyoruz.

LPG montajının ruhsata işletilmesi zorunludur !!!!

Montaj yaptırdığınız firmanın yetkili bir firma olmasına dikkat ediniz.

2918 SAYILI KARAYOLLARI TRAFİK KANUNU ADRES DEĞİŞTİRME VE ARAÇ ÜZERİNDEKİ DEĞİŞİKLİKLERİ BİLDİRME;MADDE 32- Araçların üzerinde yönetmelikle belirtilen şekillerde yapılacak her türlü değişikliğin ve adres değişikliklerinin işleten tarafından 30 gün içinde tescili yapan kuruluşa bildirilmesi zorunludur.Üzerinde teknik değişiklik yapılan araçlar, değişikliğin şartlara uygun olarak yapıldığı belgelenip bu durum ilgili tescil bürosunda tescil edilinceye ve trafik belgesine işleten tarafından yazdırılıncaya kadar trafikten men edilir.

Hocam işin teknik detaylarından ziyade bu yazdığın prosedürler beni vazgeçirdi tüpten: )
« Son Düzenleme: Eylül 03, 2009, 04:44:45 ÖS Gönderen: GhostRider »

integtant_83

« Yanıtla #12 : Eylül 03, 2009, 03:48:18 ÖS »
Sayın meslektaşım sayneyk; tüp için önce şu sorulara cevap vermelisin;
1) Bu arabaya kaç yıl bineceğim? (yani  lpg macerasına değer mi?)Buna göre yaptığım aylık (yada yıllık) kilometreye göre yakıt masrafım tüp montaj masrafını ne kadar zamanda amorte eder?
2) Lpg sonucunda motorda yapılması gereken ayarların sıklığına ve lpg'den dolayı kaputun sık sık açılması durumuna (subap ayarı v.s.)  sabredebilecek miyim?
3) Lpg fiyatları hep bu seviyelerde mi kalacak? (ki bunun cevabı yok. Tüpe talep fazlalaştı, bu da ek vergi yani fiyat artışı demek)
4) Araç tüplü haldeyken , tüpün dayanılmaz hafifliğine bakarak yürüyerek gideceğim bir çok yere bile arabayla giderek söz de ekonomi mi sağlarım?
5) Aracı satarken tüpün maliyetini, satış fiyatına yansıtabilir miyim? Yoksa tüpsüz araba daha mı iyi olur satışta. (Şahsen ben araba bakarken kesinlikle tüplüleri es geçtim.)
    Hepinize iyi ramazanlar

ultrakif

« Yanıtla #13 : Eylül 03, 2009, 03:52:16 ÖS »
hocam brc bu işte en iyisi diye biliyorum tabi zavolli felen bu sınıfın dışında onlar çok fiyatlı sitede bir çok yerde brc nin tavsiye edildiğini göreceksin lovato lar da uymuyo dıe bılıyom cıvıc e

34GB4525

« Yanıtla #14 : Eylül 03, 2009, 05:57:21 ÖS »
Bende atiker zar şimdilik sorun yok 16 kr yakıyor %35-40 tasaruf yapıyor

cancin

« Yanıtla #15 : Eylül 03, 2009, 11:11:49 ÖS »
landi var , 7,5 - 8.0  lt sehir dışı  , 10 lt lpg şehir içi..  (izmir)

sayneyk

« Yanıtla #16 : Eylül 03, 2009, 11:56:42 ÖS »
Teşekürler arkadaşlar cevaplar için.

mali

« Yanıtla #17 : Eylül 04, 2009, 12:09:49 ÖÖ »
lpg de italyan markalarınını tercih etmeni öneririm herkes brc den memnun bende tartarini var bende onu tavsiye edebilirim
birde biliyosun tekrar muayeneye girmen gerekecek..

hunace

« Yanıtla #18 : Eylül 04, 2009, 07:29:40 ÖÖ »
LPG montajı yapıldıktan sonra, faturanın tarihini açık bıraktırıyorsun ve aracında montaj projesini, mühendis onayını ıvır zıvırı taşıyosun. Ve muayene gelene kadar o şekilde biniyosun, şayet polis yakalarsa projeyi göster, yeni taktırdım parasını bir hafta içinde ödeyebilcem falan dersin.

integtant_83

« Yanıtla #19 : Eylül 04, 2009, 10:14:14 ÖÖ »
sızıntı raporu için durum nasıl idare edilir

sayneyk

« Yanıtla #20 : Eylül 05, 2009, 02:52:18 ÖS »
Hepinize teşekürler arkadaşlar. tüp taktırmaktan vazgeçtim.

integtant_83

« Yanıtla #21 : Eylül 05, 2009, 03:35:26 ÖS »
en güzeli. Ben de sizin gibi memurum. Yaşadığımız hayat tarzı aşağı yukarı belli. Tatilimiz belli. Yılda sanmıyorum 12000 km yi geçmeyiz. ayda 1000 km bile bizim için fazla gelir. Tüp, arabaya binme sıklığını artırıyor. Yakıt ekonomisi için bulabilirsen temiz, geçmişini bildiğin dizel bir araba en mantıklısı ve tek seçenek gibime geliyor. Tüpün stresine değmez

GhostRider

• Co-Admin
« Yanıtla #22 : Eylül 08, 2009, 01:00:55 ÖÖ »
arkadaşımız vazgeçtiğini belirtmiştir ve sonraki tavsiyeler silinmiştir. konu kilitlendi.
konuyu açan arkadaş talebederse tekrar açılabilir.