Gönderen Konu: 2000 model 1.4ies 14 lastik yerine 15 lastik taksam olurmu. fakat ince yanak değ  (Okunma sayısı 11420 defa)

mdkmdk

amacaım görüntüsü değil arabayı biraz olsun yükseltmek. o yüzden 15 inç yapıp ince yanak almak istemiyorum. 14 yerine 15 inc jant ve normal 15inc lastik alsam arabaya olurmu. 4-5 kişi binip bagalıda yükle doldurunca sürtme filan yaparmı.

mdkmdk

bir fikri olan yokmu

tembelreis

15 jant taktığında illaki 14 ten büyük olacak diye bir durum yok,lastik yanak ölçüne göre 15 14 ten küçük bile olabilir bunun hesaplamaları var ama en kolayı lastikçide kafana yatan ebadtaki lastikleri yan yana dizip bakman bence orjinele en yakın 15 inç lastiği seç bende de 17 inç vardı 15 inç yaptım (1.6 ies 99mod) temel olarak latsikteki birinci rakam lastik taban genişliği mm olarak 195 mm ikinci rakam lastik yanak yiksekliğinin tabana oranı 55 (taban genişliğinin %55i kadar yanak yüksekliğidemektir)üçüncü rakam 14,15,16 vs jant çapıdır. bu bilgiler ışığında jant çapının tek başına tekerlek büyüklüğünde etkili olamayacağı anlaşılır umarım yardımı olur. >=ok

tembelreis

195 55 15 kullanıyorum memnunum >=ok

mdkmdk

ilk önce ilgin için tşk ederim. ama pek olmadı. benim amacım arabayı yükseltmek. altını çok vuruyorum. o yüzden aynı yükseklikte olacaksa jantı büyütmenin benim için anlamı yok. amacım jantı 15 yapıp normal bir lastik alıp arabayı yükseltmek

bilalsahin

• Bilal Şahin
Dostum arabanı yüklediğinde sürten kısmı orta susturucu sonu ve orta susturucudan çıkan borunun ilk kıvrım yeridir. Bende de 98 model var, aynı sorun vardı. Malum gaz tankı ağırlığı bagajda ses tesisatı ağırlığı :)
Önce bir egzostçu ya git ve söylediğim yerleri yukarı doğru kaldırtmayı dene (Bu arada egzostunu tutan plastik takozların da sarkma var ise değiştir.) Bu işlem sana en az 2cm falan kazandıracaktır.
Lastik ve jant değişiminden elde edebileceğin yaklaşık yükseklikte bu kadar olacaktır zaten. Egzost maliyeti max. 30tl civarı olur ama jant lastik maliyeti en az sana 800-1000 tl olur. Bu işlemi yaptır memnun kalmazsan jant lastik değişimine girersin.
Ayrıca bilmelisin ki jant lastik ebadında yapacağın değişiklik aracın hem yakıt sarfiyatını değiştirecektir, hemde gerçekte göstergedeki hızın daha üstünde gitmene neden olacaktır (Lastik boyunun büyümesi durumunda). Bu da tam sınır hızlarda giderken radara girip ceza yemene neden olabilir.

chevasil

195-55-15 sorunsuz kullanılıyor.

bilalsahin

• Bilal Şahin
195-55-15 sorunsuz kullanılıyor.
Evet bu ebat aynı kasa vti orjinal lastik ebadıdır ve birebir sorunsuz olur. Fakat aracın yükselmesine bir katkısı olmaz maalesef. Çünkü ies orjinal ebatı ile aynı boydadır. Sadece biraz daha yol tutuşu ve performansa yönelik bir ebattır.

mdkmdk

en kısa zamanda egzozcuya gideceğim.
bu arda benim lastiğim 175 65 14 il önerilen 195 55 15 arasında 1,24 cm var. evet lastiklerim yeniyken deymez ama değiştireceğim zaman almayı düşünebilirim. bir iki sene sonra yani. sağolun.

logıcthıs

195/60/15 le sorununu çözersin arkadaşım kullanıyor 1.4 is te sıkıntı yok ama araç traktör gibi

bilalsahin

• Bilal Şahin
195/60/15 le sorununu çözersin arkadaşım kullanıyor 1.4 is te sıkıntı yok ama araç traktör gibi
+1 ;)

EMRERZ

bir fikri olan yokmu

Dostum 195/55/15 Tam ideal rakamlarıdır.