Gönderen Konu: 2000 İES ŞANZUMAN PROBLEMİ  (Okunma sayısı 4581 defa)

PANÇO

2000 İES ŞANZUMAN PROBLEMİ
« : Haziran 12, 2009, 11:50:33 ÖS »
Herkeze selamlar arkadaşlar daha önce bu konu hakkında bi arkadaşıma yazmıştım konu kapandı. Bu konu hakkında bişey de göremedim burda sizin fikirlerinizi almak istiyorum. Bende 2001 ies var aracımdan çok memnunum yalnız bi sorun varki canımı çok sıkıyor geri vites problemi. Aracı ilk çalıştırdığımda tıkır tıkır geçiyor fakat bir müddet ısındıktan sonra geri vitese nazik dokunamıyorum zor geçiyor. Bu problem konusunda bütün ies sahiplerinin görüşlerini bekliyorum saygılarımla.

23korg23

Ynt: 2000 İES ŞANZUMAN PROBLEMİ
« Yanıtla #1 : Haziran 13, 2009, 12:50:07 ÖS »
debriyaj baskı balatayı değiştirdiniz mi? bu konudaki yazilanları okuyun.. daha önce valeo baskı balata taktırmıştım onda öyle bir sorun vardı gecen gün orjinal istedim servisten taktırdım ve bu sorun çözüldü...

PANÇO

« Yanıtla #2 : Haziran 13, 2009, 03:40:07 ÖS »
Arabam 87.000 km de her 10.000 de periyodik bakımlarını yaptırıyorum servisten. Baskı balata kendi orjinali 100.000 de değiştirelim baskı balatayı dediler ama bu serilerinde geri vitesinde problemin olduğunu söylediler. Senin dediğine görede baskı balata da sorun diyosun değiştireceğim zaten sağol görüşün için ama kronik bi sorunmu yoksa montaj hatası gibi bişey mi takoz vs gibi diğer arkadaşlarında görüşlerini bekliyorum.

sydney

« Yanıtla #3 : Haziran 15, 2009, 10:55:15 ÖÖ »
panco kardes,
bende 2000 ies var 86 binde bazen yapiyor,
nasil desem yumusakca gecti saniyorum meger gecmemis, sonra tekrar bosa alip denedigimde bole cluk diye oturuyor tam yerine, ama simdi gecti kendiliginden,baski balatadan olsa diger viteslerden ve kavramadan da sorun olur bence,
kronik olabilir baska olan varmi cevrende sor bakalim,
bence geri vites gecerken arabanin kullanimina gore alistigi bir yer gecis var onu yakalamak lazim,
o zaman hemencik geciyor...

fzthgosm

« Yanıtla #4 : Haziran 15, 2009, 12:13:57 ÖS »
evet o kasalarda standart problem herhalde eski arabamdada çok çekerdim o dertten.bir iki üç denemem olurdu bazen geri vitese geçmesi için

PANÇO

« Yanıtla #5 : Haziran 15, 2009, 03:03:40 ÖS »
Sydney kardeşim sağolasın aynen anlattığın gibi durum alıştım dediğin gibi vites de o arayı yakalıyorum ama sendede oluyodur biraz sert çekiyorum şak sesi geliyor ama fazla ses değil, dışardan bakan insan böyle bir arabanın bu durumu karşısında kötü imaj veriyor bir an evvel değiştireceğim baskı balatayı o zaman daha da rahat geçer ama bunun için bir önerisi olan varmı durum az çok ortaya çıkıyor kronik bi sorun bu...

serkansobe

« Yanıtla #6 : Haziran 15, 2009, 06:04:40 ÖS »
baskı balata değiştikten sonra bu durumun tekrarlamayacağından emin değilim. bendede aynı araç var ve ben çoğu ies lerde bu durumu gördüm. geri vitese takarken bazen geçmediği oluyor bende bu durumda ayağımı çok hafif debriyajdan kaldırıyorum o zaman rahat geçiyor ama bazende çok düzgün geçiyor dediğim gibi ben bu durumu çoğu ieslerde gördüm. aklınızda olsun geri vitesi sert geçirmeye çalışmayın ilerde sıkıntı yaşayabilirsiniz. baktınız hiç olmuyo aracı az ileri oynatın geri vites rahat geçiyo.

adilhcl

« Yanıtla #7 : Haziran 15, 2009, 07:14:05 ÖS »
arkadaslar ben bı ustaya sormustum bu sorunu; Dedıkı bu araclarda gerı vıtes 3 sekromec lı o yuzden tam aralıgını yakalayamıyor bu sebepten dolayı ;
Geri vitese gecmedıgı zaman herhangı bı vıtese sokup tekrar R ye takın bakın hıc bı sorun kalmayacaktır bu problem vvt-i corollalarda da var...  ;)

Saygılar..

23korg23

« Yanıtla #8 : Haziran 15, 2009, 09:26:03 ÖS »
sorun bende de devam ediyo baskı balatadan değilmiş kusura bakma kardeş:((

yalçınn

« Yanıtla #9 : Haziran 15, 2009, 09:38:08 ÖS »
2001 i es kullanıyorum yaklaşık 3 yıldır bende 86 bin km de bunun 40 bin km sini ben yaptım ve hiç söylediğiniz gibi bi problem le karşılaşmadım arkadalar şıkır şıkır geçiyor...

sydney

« Yanıtla #10 : Haziran 16, 2009, 11:58:24 ÖÖ »
sobe_vti ve adilhcl olayi dah iyi ifade etmis,
fazla zorlamadan, gecmeyince baska vitese atip sonra tekrar denemek lazim,
dedigim gibi her zaman olcak diye bi sey yok, senkromec olayi dogru sanirim,
tam disliye denk gelmiyor hassas parcalar dikkat etmek gerek...
hatta bazen 1. vitese zor geciyor mesela soguk oldugu ilk hareket zamanlarinda,
o durumda once 2 ye sonra 1 e atin ne kadar kolay ve yumusak gectigini goreceksiniz...

adilhcl resimdeki senin mi, benim de sampanya renk...
saygilar...

adilhcl

« Yanıtla #11 : Haziran 16, 2009, 09:59:34 ÖS »
sobe_vti ve adilhcl olayi dah iyi ifade etmis,
fazla zorlamadan, gecmeyince baska vitese atip sonra tekrar denemek lazim,
dedigim gibi her zaman olcak diye bi sey yok, senkromec olayi dogru sanirim,
tam disliye denk gelmiyor hassas parcalar dikkat etmek gerek...
hatta bazen 1. vitese zor geciyor mesela soguk oldugu ilk hareket zamanlarinda,
o durumda once 2 ye sonra 1 e atin ne kadar kolay ve yumusak gectigini goreceksiniz...

adilhcl resimdeki senin mi, benim de sampanya renk...
saygilar...

Ewet Sydney Babamın :D üstüne kayıtlı.. :D
Sampanya renk 1.6 ies güzel araba seviyorum onu :):D

merburvehan

« Yanıtla #12 : Haziran 16, 2009, 10:03:01 ÖS »
Geri vitese takmadan önce 1. vitese takın sonradan geri vitese takın çok daha rahat geçtiğini görüceksiniz...

teachers71

« Yanıtla #13 : Haziran 16, 2009, 11:21:44 ÖS »
ilk arabam olan doğanda oluyordu.. senkromenç lerden kaynaklanıyor.senkromenç dediğin şey bir nevi kilit.iki dişli karşı karşıya gelince dişlinin kaymasını önleyen sarı bilezik şeklinde bi parçaydı sanırım.tırnakları aşınabiliyor.özellikle benim vitesi sert kullanmaktan hoşlanan herkesin eninde sonunda başına gelir..ucuz bir parçadır ama şanzımanın açılması ve açıldıktan sonra rulmandı contaydı ıvır zıvırdı bayağı pahalıya malolmuştu bana.ondan sonra vitese diş macunuma davranır gibi davranmaya başlamıştım... gittiği yere kadar gitsin derim.son noktada yaptırın.bikere açıldıktan sonra zaten maliyet aşağı yukarı aynı oluyor.

7641

« Yanıtla #14 : Haziran 16, 2009, 11:33:38 ÖS »
Dostum tamirciler şanzıman yağlarının şanzıman açılana kadar kullanabileceğini söyler. Ama sen yinede şanzıman yağını değiştir. Çok para tutar maliyet değil. Hatta değişim akabinde memnun kalmazsan bor katkısıda koy. İyi kötü şanzımanın nasıl biyer olduğunu biliyoruz. Mutlaka aşınma ve kopan parçacıklarında hala içinde olduğuna kanaatim var. Kopan parçacıklarıda öyle büyük düşünmeyin. Milimetreden küçük mikron büyüklüğünde dir. Toz veya talaş büyüklüğündedir. Bence her şanzımanda olması muhtemel bir durum. Keyifli şürüşler... 

PANÇO

« Yanıtla #15 : Haziran 17, 2009, 01:01:58 ÖÖ »
Sağolun arkadaşlar yorumlarınız için ben arabayı 60 yaşında bir amcadan aldım arabayıda iyi biliyordum adam yağına suyuna kendinden daha çok dikkat ediyodu hatta 5 bin devire bile çıkmadım oğlum dedi araç düzenli periyodik bakıma giren araç bende çok dikkat ediyorum benim aldığım kişiden zerre kuşkum yok bende vitesin bu durumunu ilk aldığımda farketmiştim servise gösterdim incelediler şanzumanda hiç bir problem anormallik yok dediler sadece sizin ifade ettiğiniz gibi geçmediğinde önce bire sonra yine dene dediler kronik sorun bu kuşkulanma dediler.4 yıldır kullandığım için aşina oldum çoğunlukla asla zorlamadan geçiriyorum nazik dokunuyorum vitese siz yalnış anlamışsınız geçmediğinde bile 2-3 defa deniyorum zorlamıyorum. Ben bu durumun hepinizde yaşanıyormu onu sormak istedim kronik olduğunu bileyim kafamda soru işareti kalmasın diye yorumlarınızı bekliyorum saygılarımla...

sydney

« Yanıtla #16 : Haziran 17, 2009, 09:35:14 ÖÖ »
bence kafan rahat olsun panco,yapilcak fazla bi sey yok...

walla bendeki arac ta ayni yuksek devir yapmamis, km ler de yakin 86 bin benim,
simdi ben arasira deneyince sasiriyor arac:)
icinden "allah allah simdiye kadar ne kadar rahattim ne oldu yaw" diyordur :)
yuksek dewir sevdigi icin sanirin kufretmiyordur :)

adilhcl senin kac km'de arac? ben de cok seviyorum aracimi...
uzakmisiniz panco,adilhcl nerdesiz sehir?

PANÇO

« Yanıtla #17 : Haziran 18, 2009, 01:01:22 ÖÖ »
Sydney kardeşim ben İzmir deyim sohbet bölümünde bir organize işi vardı İzmirliler için eyer sizde izmir deyseniz yada yakın şehirdeyseniz bu organize sayesinde buluşmalar yaparız aslında. Benim arabada bej rengi. Dediğiniz gibi kafaya takılacak bir durum yok ne yapalım her güzelin bi kusru olurmuş deriz geçeriz. Ben bide piyasadaki bu segmentdeki çoğu arabayı kullandım ama hiçbirinden bu araba kadar zevk alamadım aşık ettiriyo kendisine zaten forumların geneline bakıyorum şöyle honda hakkında hep atıp tutuyorlar Alman arabaları ile kıyaslıyorlar o başka bu başka honda ya binip konuşsalar ön yargılı davranmazlar bu kadar. Hepinize kazasız belasız sürüşler dilerim...

sydney

« Yanıtla #18 : Haziran 18, 2009, 09:36:54 ÖÖ »
panco kardes ben denizlideyim,uzak mi degil mi bilmem ama
bulusma olursa walla cok guzel olur...
aslinda ben once teamhondaturkey uyelerinden denizlide olanlara ulasmak istiyorum...

arac konusunda kafa rahat olsun, olurda gelirsek benimki ile kıyaslariz :)

adilhcl

« Yanıtla #19 : Haziran 18, 2009, 09:06:59 ÖS »
Sydney kardes bızım arac ta su anda 56.000 km de Bende ıstanbulda yasıyorum ıs dolayısı ıle sadece hafta sonu kaullanabılıyorum aracı butun gun otoparkta duruyor. ;)

Saygılar..