Gönderen Konu: 1.6 İes gaz yemiyor..  (Okunma sayısı 29377 defa)

maryellen

1.6 İes gaz yemiyor..
« : Mayıs 06, 2014, 11:42:31 ÖÖ »
  Merhaba arkadaşlar, 2000 model Honda Civic 1.6 ies manuel aracım var,
  Aracım yolda giderken mesela yokuş yukarı 5'ten 4'e çektiğimde, 4'e çekince yapmazsa 5'e attığımda ya da ilk kalkışların bazılarında gaz yemiyor, yığılma yapıyor, ama stop etme gibi bir durum yok, öyle yaptığı durumlarda arabayı kenara çekiyorum 1-2 ara gaz yapıyorum düzeliyor, rölanti ayarsızlığı da vardı, debriyaja basıp ya da vites boştayken gazdan ayağımı çektiğimde devir saati 0-500 devir arasına vurup 1.500 devire yükseliyor ve orada duruyordu fakat boğaz kelebeğinin olduğu parçayı komple söktük balata spreyi ve hava sıkma yöntemiyle iyice temizledikten sonra devir normale döndü, ama gaz yememe durumu devam ediyor, bu durumu hem benzinde hem de gazda yapıyor, arabanın lpg filtresi dahil herşeyi yeni değiştirildi, bulunduğum yer çok büyük bir yer değil, birkaç ustaya gösterdim ama kimseden dişe dokunur bir cevap alamadım..
  Bu arada bu duruma sebep midir ben de anlamadım, ustanın biri evet ondandır çünkü hava çıkışı sağlıyor, bir başkası ise hayır bundan olma ihtimali yok dediğinden şu durumla karşılaştık; manifoltun altında yağ hava deposu var (usta adını öyle söyledi) ondan çıkıp hava filtresinin borusuna bağlanan hortum var, o hortumun alttaki yağ hava deposuna bağlandığı yerdeki plastik çıkıntı kırılmış bir kısmı depoda bir kısmı da hortumun içinde kalmış hortum boşta duruyordu, birkaç parçacı dükkanına bakıp o parçayı bulamadığımdan o parçayı oraya yapıştırıcıyla yapıştırdık, o küçük parçanın içinde küçük bir vidaya benzer yaylı bir parça var, yapıştırdıktan sonra ağzımızla deponun içine üfleme-çekme yöntemiyle denedik hava giriş çıkışı olduğunu gördüğümüzden o şekilde yerine taktık, sanırım görevini yapıyor, ama yapmayıp tıkalı da kalıyor olabilir, taktıktan sonrasını şimdilik bilemiyoruz..
Evet arkadaşlar vaziyet böyle, arabamın bu durum olmasa normal performansından fazlasıyla memnunum ama bu durumun içinden nasıl çıkılır, sorun nedir nerededir bilen varsa fikirlerinizi bekliyorum.. Şimdiden teşekkürler..

By_emre

Ynt: 1.6 İes gaz yemiyor..
« Yanıtla #1 : Mayıs 06, 2014, 02:37:08 ÖS »
Benzinde yapiyor mu bu dediklerinizi

maryellen

« Yanıtla #2 : Mayıs 07, 2014, 09:30:56 ÖÖ »
Evet benzinde de yapıyor.. Subaplardan olabilir mi, ayar yaptırsam düzelir mi acaba?

By_emre

« Yanıtla #3 : Mayıs 07, 2014, 03:19:08 ÖS »
Dostum subap ayarı yaptırırsın yaptırmana aracın daha sağlıklı çalışır ve performansda iyileşme görürsün sorun çözülür mü orasını tam bilmiyorum onun için Honda yetkili servisinde veya özel bir honda servisindeki usta ile test sürüşü yapın ki boş yere paran gitmesin berki başka birşeyde sıkıntı vardır direk onu yaptırırsın eğer yok ben direk başta bir subap ayarı yaptırayım dersen

Subap ayarı 70-100 Tl aralığında yaparlar tekrar bir gaz ayarı tamamdır. Honda'dan anlayan bir ustaya yaptır subap ayarlarını
« Son Düzenleme: Mayıs 07, 2014, 03:19:48 ÖS Gönderen: By_emre »

redfox

• redfox
« Yanıtla #4 : Mayıs 07, 2014, 05:30:59 ÖS »
oksijen sensöründen olabilir varsa bi arkadaşının aracında değiştirip bi denemende fayda var

gecetilkisi

« Yanıtla #5 : Mayıs 07, 2014, 06:47:30 ÖS »
Subap ayari en son nezaman yapildi 20000 km yapilmadiysa kesin yaptir.oksj. sensoru az bi ihtimal olmazsa elektrik sisteminde  ariycaz ama once subap ayarini yaptir

maryellen

« Yanıtla #6 : Mayıs 07, 2014, 10:17:31 ÖS »
Benim önce müşterisine ilgi alaka gösteren, dükkanının tabelasındaki Honda ambleminin hakkını veren, sorununun çözüleceğine müşteriyi daha karşılarken gözleriyle inandıran bir yer bulmam gerek.. bugün kalkıp Bursa'ya 300 km yol gidip geldim, uğradığım özel Honda servisi (bir de internette kendilerine site açmışlar şöyle ilgiliyiz böyle alakalıyız demişler) bahsettiğim şeylerle hiç alakalı çıkmayınca umudum daha da kırıldı, ben de lafı fazla uzatmadan döndüm..
Neyse..
En sonunda ya orjinal Honda yetkili servisine gidip normal bir yerde 3 liraya yaptıracağımız şeyi 10 liraya yaptıracağız ya da başımızın çaresine bakacağız..
Uygun bir yer bulursam subap ayarı mutlaka yaptıracağım. Oksijen sensörü motorun neresinde bilen varsa söylesin de onu da bi kontrol ettireyim, olmazsa yenisini alırım..

hondatürk

• ホンダトルコ
« Yanıtla #7 : Mayıs 07, 2014, 10:20:50 ÖS »
Benim önce müşterisine ilgi alaka gösteren, dükkanının tabelasındaki Honda ambleminin hakkını veren, sorununun çözüleceğine müşteriyi daha karşılarken gözleriyle inandıran bir yer bulmam gerek.. bugün kalkıp Bursa'ya 300 km yol gidip geldim, uğradığım özel Honda servisi (bir de internette kendilerine site açmışlar şöyle ilgiliyiz böyle alakalıyız demişler) bahsettiğim şeylerle hiç alakalı çıkmayınca umudum daha da kırıldı, ben de lafı fazla uzatmadan döndüm..
Neyse..
En sonunda ya orjinal Honda yetkili servisine gidip normal bir yerde 3 liraya yaptıracağımız şeyi 10 liraya yaptıracağız ya da başımızın çaresine bakacağız..
Uygun bir yer bulursam subap ayarı mutlaka yaptıracağım. Oksijen sensörü motorun neresinde bilen varsa söylesin de onu da bi kontrol ettireyim, olmazsa yenisini alırım..
hava filtresi ile boğaz kelebeği arasında

oktayoo

• Oktay
« Yanıtla #8 : Mayıs 08, 2014, 03:19:18 ÖS »
Oksijen sensörü egsoz manifoltu üzerinde kaputu açın,radyatörle motor arasına bakın aşağı doğru göreceksiniz.olmadı resim atmaya çalışırım.

oktayoo

• Oktay
« Yanıtla #9 : Mayıs 08, 2014, 03:26:23 ÖS »
kendi aracımın resmi,şuan bunu bulabildim klima boruları karışık gösteriyor dikkatli bakın gözüküyor,okla gösterdiğim yer oksijen sensörüdür.

« Son Düzenleme: Mayıs 08, 2014, 03:28:15 ÖS Gönderen: oktayoo »

hondatürk

• ホンダトルコ
« Yanıtla #10 : Mayıs 08, 2014, 10:53:29 ÖS »
kendi aracımın resmi,şuan bunu bulabildim klima boruları karışık gösteriyor dikkatli bakın gözüküyor,okla gösterdiğim yer oksijen sensörüdür.

pardon ben rölanti sensörünü tarif etmişim oktay ın dediği gibi egzosun çıkışında bakınca görürsün debriyaj hortumuna doğru giden bi kablosu var ..

hondatürk

• ホンダトルコ
« Yanıtla #11 : Mayıs 08, 2014, 10:55:18 ÖS »

pardon ben rölanti sensörünü tarif etmişim oktay ın dediği gibi egzosun çıkışında bakınca görürsün debriyaj hortumuna doğru giden bi kablosu var ..
pardon ben oksijen sensörüyle karıştırmışım , egzosun çıkışında 2 kablolu bi sensör , debriyaj yağ hortumunun (boru) hemen yanında

maryellen

« Yanıtla #12 : Mayıs 11, 2014, 12:36:40 ÖÖ »
Yani resimde işaretli olan L şeklindeki boru mu?

gecetilkisi

« Yanıtla #13 : Mayıs 11, 2014, 08:20:32 ÖÖ »
Yok onun altinda uzerinde 3 tane kablo olur

oktayoo

• Oktay
« Yanıtla #14 : Mayıs 11, 2014, 06:22:10 ÖS »
Yani resimde işaretli olan L şeklindeki boru mu?

hayır o klima gaz borusu daha aşağıda okun tam ucundaki,dediğim gibi resimde çok belli olmuyor.

hondatürk

• ホンダトルコ
« Yanıtla #15 : Mayıs 11, 2014, 10:14:57 ÖS »
al sana oksijen sensörü artık nulursun eminim  >=ok

hondatürk

• ホンダトルコ
« Yanıtla #16 : Mayıs 11, 2014, 10:22:15 ÖS »
al sana oksijen sensörü artık nulursun eminim  >=ok

[/quobunun üstünede soru sorulmaz artık , o2 sensörü nerede diye  :D

maryellen

« Yanıtla #17 : Mayıs 12, 2014, 12:59:55 ÖÖ »
Tamam oksijen sensörünü öğrendik, kendisiyle en kısa zamanda ilgileneceğim..
Ama benim kafama takılan asıl yerin resmini koyuyorum, 1. resimde kırmızıyla işaretlediğim yerin ucu 2. resimde kırmızıyla işaretlediğim hortum vasıtasıyla boğaz kelebeğinin olduğu yere bağlanıyor.. 1.resimde gördüğünüz üzere kırmızıyla işaretli bölümdeki bombeli yer yapıştırıcıyla yapıştırılmış, o bombeli yerin depo tarafındaki bölümünün içinde vidaya benzer yaylı bir mekanizma var, ve hava akışıyla o vida ileri geri oynayıp hava akışının açılıp kapanmasını sağlıyor, fakat biz onun yapıştırıldığı yerden tekrar koptuğunu görünce söktük, ben birkaç parçacıya telefon edip sorduğumda o parçanın ellerinde olmadığını fabrikasyon bir parça olduğunu ve kolay kolay da bulunamayacağını söylediler, biz de çareyi mecburen parçayı buluncaya kadar tekrar yapıştırmakta bulduk, deponun üstteki geniş ağzından içeriye ağzımızla üfleyip çektikçe içinde vidanın hareket ettiğini anlayınca yerine geri taktık, fakat ordaki vida sonradan tekrar sıkışma yaptıysa tıkanmış olabilir diye tereddütlüyüm.. kimi ustaya göre sorunun ondan kaynaklanabileceği dolayısıyla hava akışı sağladığı, kimi ustaya göreyse ondan olamayacağı çünkü o deponun yağ ile alakalı olduğu fikirleri türedi..

Sorun sizce de bu bahsettiğim şeyden kaynaklanabilir mi? Bir de deponun ucundaki parçayı, o olmazsa da depoyla birlikte komplesini bulabileceğim bir yer var mı?

By_emre

« Yanıtla #18 : Mayıs 12, 2014, 01:13:36 ÖÖ »
O resimdeki parça krank çıkışı diye biliyorum motordan çıkar ve hava filtre kutusuna girer bende şuan o boşda duruyor önemsiz bir parça yani

hondatürk

• ホンダトルコ
« Yanıtla #19 : Mayıs 12, 2014, 06:46:35 ÖS »
üstadım parça arıyorsan ara ankara/ostim'i sana komple çıkma parçayla araba dizerler yeter ki sen iste

gecetilkisi

« Yanıtla #20 : Mayıs 12, 2014, 07:02:09 ÖS »
Takip

23korg23

« Yanıtla #21 : Mayıs 13, 2014, 08:34:53 ÖÖ »
kardeş anladığım kadarıyla o parça krank havalandırması için konmuş yani sadece rölantide hava girmesini sağlar, kısacası eğer gaza bastığında yani boğaz açılıp hava çektiğinde o parçanın içindeki yaylı mekanizma hava girişini engelliyor ise ve gazı bıraktığında hava geçişine izin veriyorsa sorun yoktur zaten o parça sadece rölantide gerekli olan havayı sağlar ve araba normal vakuma geçince  o parça devre dışı kalmış gibi kendini kapatmış olur

maryellen

« Yanıtla #22 : Mayıs 15, 2014, 10:45:17 ÖÖ »
kardeş anladığım kadarıyla o parça krank havalandırması için konmuş yani sadece rölantide hava girmesini sağlar, kısacası eğer gaza bastığında yani boğaz açılıp hava çektiğinde o parçanın içindeki yaylı mekanizma hava girişini engelliyor ise ve gazı bıraktığında hava geçişine izin veriyorsa sorun yoktur zaten o parça sadece rölantide gerekli olan havayı sağlar ve araba normal vakuma geçince  o parça devre dışı kalmış gibi kendini kapatmış olur
Sağol dostum sayende arabanın bir parçasının daha ne işe yaradığını öğrenmiş oldum..

maryellen

« Yanıtla #23 : Mayıs 28, 2014, 02:09:22 ÖS »
Dün Balıkesir orjinal Honda Servisine gittim, sorunumu anlattım, araç yolda giderken arada gaz yemiyor yığılma yapıyor kenara çekip 5-10 saniye bekliyorum sonra devir saati tırnak ucu kadar yükseliyor sanki araç nefes alıyor ve normale dönüyor, ayrıca uzun yolda giderken de hani böyle klimayı 1 kademe açarsın da arabanın çokk azz kasıldığını hissedersin ya (üstüne basarak söylüyorum çok hafif bir kasılma-bırakma durumu, herkes hissetmeyebilir ama ben fazlasıyla dikkat ettim ve eminim) işte onu gibi 15-20 saniyede bir kasılıyor-bırakıyor kasılıyor-bırakıyor durumu yaşıyorum dedim.. Aracın normal performansından fazlasıyla memnunum, normal olduğunda resmen uçuyor, hiç zorlanma kasılma olmuyor, bu benim 2.honda'm öncekinin performansı böyle değildi çok iyi biliyorum, bu rampaları çıkarken bile hiç zorlanmıyor ama gaz yemediği, sağırlaştığı zaman da beni kahrediyor dedim..
Usta arabaya bindi bi turladı geldi sorunu o da gördü fakat 4,5-5 saate yakın bir süre boyunca ne yaptı ettiyse sorunun neyden kaynaklandığını bulamadı, zira bu sorunu yaratması muhtemel hemen hemen bütün elemanlar kontrol edildi; bujiler, buji kabloları, distribütör, boğaz kelebeği, filtreler, subapların normal olup olmadığı, trigerin bile sente atıp atmadığı, aracın bilgisayara bağlanıp kontrol edilmesi, lpg'nin bilgisayara bağlanıp kontrol edilmesine kadar herşey yapıldı ama sonuç nafile.. Aracın kontrol edilen her şeyi gayet sağlıklı ve bir çok parçası da yeni değiştirilmiş durumda zaten..
Bütün bu araştırmalardan sonra muhtemel şüpheliler olarak lpg beyni, oksijen sensörü ve elektrik aksamındaki soketlerden birine su girip oksitlenme yapma durumları kaldı..
Lpg beynini şüpheli hale getiren şey araç sadece gazda iken değil benzinde çalışırken de işin içine kendini katması yani benzinde çalışırken de elektronik sinyallerin, tesisatın lpg beyni vasıtasıyla işleme konması (tam açık anlatamamış olabilirim) Yapılacak işlem ise araçta sanki hiç lpg tesisatı yokmuşçasına lpg'yi iptal durumuna getirip aracı orjinal benzinliymiş gibi kullanıp denemek..
Elektrik aksamındaki herhangi bir soketteki oksitlenme de örnek olarak söylersek mesela insan beyninde pıhtı atar da veyahut biyerdeki bi damar tıkanır da insanı nasıl felce varıncaya kadar olumsuz durumlara götürür ya işte bu da onun gibi bir durum mu oluşturdu şüphesi verdiğinden muhtemel şüpheli durumunda..
En son ve de ennn muhtemel suçlu ise oksijen sensörü, serviste aracı bilgisayara bağladığımızda sensör çalışıyor görünüyor ama yola çıkınca durumu değişiyor mu bilemiyoruz çünkü araç boştayken gaz yiyor asla kesiklik falan yapmıyor ama yürürken yani araç yüke bindiğinde gaz yememezlik yapıyor. Oksijen sensörünün ne işe yaradığını uzun uzadıya anlatmaya gerek yok bilenler bilir, genel olarak elektronik bir aksam olup aracın yakıtıyla alakalı "kontrol edici-düzenleyici" niteliğinde en önemli elemanlardan biri olması ve yaşayacağı bir arıza nedeniyle de görevini tam anlamıyla yerine getiremediği durumlarda bahsettiğim soruna yol açabileceğinden en büyük şüpheli..
Oksijen sensörüyle ilgili şöyle bir fikir verildi; sensörün soketini çıkarıp yani sensörü devreden çıkarıp aracı o şekilde test etmek, eğer sensör iptal edildiği halde halâ gaz yememezlik yaparsa demek ki suçlu sensör değil(miş)
En kısa zamanda bunu deneyeceğim ve duruma bakacağım, ayrıca araçta ne kadar elektrikle alakalı soket ve ona benzer aksam varsa hepsini tek tek kontrol ettirip temizleteceğim..
İşlemleri yaptıktan sonra buraya mutlaka yazarım, çünkü hakikaten ilginç ve işin içinden kolay çıkılamayacak bir durum, ayrıca Honda Servisi de eğer problemi teşhis eder ve çözersem benden haber bekliyor çünkü onlar da fazlasıyla merak içindeler :-)
Sizin de fikirleriniz varsa bekliyorum arkadaşlar..

gecetilkisi

« Yanıtla #24 : Mayıs 28, 2014, 05:16:25 ÖS »
Hala takip