Gönderen Konu: subab ayarı şart mı?  (Okunma sayısı 5413 defa)

durali saygın

subab ayarı şart mı?
« : Aralık 10, 2012, 08:22:29 ÖS »
aracım lpg li 2006 city elite hiç bir sıkıntım yok şükür,sormak istediğim hiç bir sıkıntı yokken illa subab ayarı yapılmalı mı?

sercanim

• SeRCaN
Ynt: subab ayarı şart mı?
« Yanıtla #1 : Aralık 10, 2012, 09:07:31 ÖS »
benimde lpg takalı 5 bin oldu.periyodik bakımda bir sıkıntı yoksa bir dahaki periyodik bakımda bakaldım dedi usta.

srkns

• Serkan's
« Yanıtla #2 : Aralık 10, 2012, 10:09:53 ÖS »
Jazz & City kullanım kılavuzunda her 40.000 km'de bir önerilen bir ayar fakat subab vuruntusu/şakırtısı vb. ses olmadıkça servisler pek ayarlama taraftarı değiller.

Önceki aracımda (Jazz) 120.000 km'de (daha önce yapıldığını hiç sanmıyorum) ısrarla yetkili serviste yaptırmıştım, sadece egzoz subablarında çok az bir sıkışma vardı. Bu arada aracımda LPG yoktu. Şu an aracınızın kilometresini bilmiyorum ama herhangi bir sıkıntınız yoksa şimdilik ertelemenizi önerebilirim.

Bir diğer hususta motor tam soğumadan ve biraz özensiz söküldüğünde üst kapak conta değişimi de gerekebiliyormuş. Geçen sene 50 TL gibi bir fiyatı vardı. Ayar için 1 saat işçilik ücreti yazıldı (Honda Park) 70 TL. İç dış yıkama da ücretsiz :)
« Son Düzenleme: Aralık 10, 2012, 10:11:36 ÖS Gönderen: srkns »

hondacolik

• ホンダ患者
« Yanıtla #3 : Aralık 10, 2012, 10:39:28 ÖS »
memnunsan elletme derim ben

durali saygın

« Yanıtla #4 : Aralık 11, 2012, 01:41:15 ÖS »
Sanırım en iyisi bir sıkıntı çıkmaya başlayana dek elletmemek bu üst kapağı açıp tekrar takmak baya bir deneyim istiyor sanırım

srkns

• Serkan's
« Yanıtla #5 : Aralık 11, 2012, 02:37:35 ÖS »
şahsen yaptırmadan önce hem özel, hem yetkili servislerden fiyat aldım hemen hemen aynı rakamlar,
daha önce yetkili Honda servisinde görev yapmış, referanslı özel servisler dışında sanayideki tamirhanelerde kapağı kolay kolay açtırmam.

durali saygın

« Yanıtla #6 : Aralık 11, 2012, 08:47:49 ÖS »
şahsen yaptırmadan önce hem özel, hem yetkili servislerden fiyat aldım hemen hemen aynı rakamlar,
daha önce yetkili Honda servisinde görev yapmış, referanslı özel servisler dışında sanayideki tamirhanelerde kapağı kolay kolay açtırmam.
Haklısınız kolay gibi görünen fakat bir o kadar beceri ve zanaat isteyen bir teknik sanırım

srkns

• Serkan's
« Yanıtla #7 : Aralık 11, 2012, 09:56:05 ÖS »
kesinlikle. her usta sökme/takma yapabilir ama bazı aksamların püf noktaları, dikkat edilecek hususları olabiliyor.

bir örnek vereyim; özel serviste şanzıman revizyonu yaptırdığımda ustam sağolsun sağlam (!) iş yapmak adına, yağ tapasını kuvvetli sıkması sonucu şanzıman gövdesini, tapa yuvasının kenarını çatlatmıştı. Bir iş yaptıracağım zaman mutlaka daha önce aynı araçta yapmış birini tercih ediyorum aksi halde bizim araçlarımızın üzerinde acemiliklerini gideriyorlar.

kayaci26

« Yanıtla #8 : Aralık 12, 2012, 10:22:57 ÖÖ »
yaptır... sübap ayarsız araba olmaz.... hele LPG de 30.000 bile çok...

ne çıkar ki altı ucu 50 lira. . .

benim LPG tüketimi biraz arttı... anladık araç sübap ayarı istior... verdik sentili... şimdi normale döndü, üstelik çekiş arttı...

Sübap ayarını aracınızın periyodik bakımına denk getirmeye çalışın, bırakın servise ustaya, yağını filtresini değiştirsin, sübap ayarını yapsın... sonra LPG ciye gidin 1/1 ayar yaptırın... KEYFİNİ SÜRÜN . . .

ayrıca sübap ayarı yapılırken ÜST KAPAK yani silindir kapak sökülmez... sadece sübap kapağı sökülür, onun altındaki conta zaten lastik tir... ayrıca sicak ken aracın sağını solunu sökecek kadar öküz adama usta denmez... zaten adam değğğğğiiiillll öökkkküüüüzzzz dür kendisi.

« Son Düzenleme: Aralık 12, 2012, 10:25:36 ÖÖ Gönderen: kayaci26 »

durali

« Yanıtla #9 : Mart 23, 2013, 09:32:00 ÖS »
teşekkürler
yaptır... sübap ayarsız araba olmaz.... hele LPG de 30.000 bile çok...

ne çıkar ki altı ucu 50 lira. . .

benim LPG tüketimi biraz arttı... anladık araç sübap ayarı istior... verdik sentili... şimdi normale döndü, üstelik çekiş arttı...

Sübap ayarını aracınızın periyodik bakımına denk getirmeye çalışın, bırakın servise ustaya, yağını filtresini değiştirsin, sübap ayarını yapsın... sonra LPG ciye gidin 1/1 ayar yaptırın... KEYFİNİ SÜRÜN . . .

ayrıca sübap ayarı yapılırken ÜST KAPAK yani silindir kapak sökülmez... sadece sübap kapağı sökülür, onun altındaki conta zaten lastik tir... ayrıca sicak ken aracın sağını solunu sökecek kadar öküz adama usta denmez... zaten adam değğğğğiiiillll öökkkküüüüzzzz dür kendisi.