Gönderen Konu: Rölantide motor vibrasyonu (titreşim)  (Okunma sayısı 17613 defa)

saday20

Rölantide motor vibrasyonu (titreşim)
« : Temmuz 04, 2013, 11:40:42 ÖÖ »
Daha önce de bahsetmiştim ama hala çözemedim ve başka forumlar da da benzer çözümlenmeyen problem olarak gördüğümden dolayı konuyu tekrar açma ihtiyacı duydum.
Aracımda motor ısınıp rölantiye geldiğinde başlayan bir motor vibrasyonu var, rölanti 600-650 devirde sabit duruyor ve rölantide oynama yok, ama motordaki titreşim direksiyonda hissediliyor, şöför kapısını açtığımda kapıya elinizi koyunca da hissedilebiliyor, aracın arkasına geçip egzoz a bakınca egzozun da titreşimde olduğu rahat görülüyor, sanki 98 şahin egzozu gibi, aracın kısa farını yada klimayı açınca rölanti 750-800 devir aralığına yükseliyor ve titreşim yarı yarıya azalıyor, direksiyonda hissedilmiyor, ama egzoz da hala titreşim oluyor.
Bütün bu ip uçlarından yola çıkarak aracın probleminin ne olduğunu bulamadım, belki sizlerden birinin başına gelmiş ve çözmüşsünüzdür diye konu açtım, bu problemi nasıl çözeceğim?

fastest40

Ynt: Rölantide motor vibrasyonu (titreşim)
« Yanıtla #1 : Temmuz 05, 2013, 09:26:05 ÖÖ »
cvbları bende bekliyorum? buji buji bobini ve egr temizliğine bi baktırırmısınız

alimagar

• şeyhmus bilgiç
« Yanıtla #2 : Temmuz 05, 2013, 09:58:48 ÖÖ »
fatih hocam bu sorunu çözdüğünü sanıyodum hala devam ediyormu murat ustaya gitmiştin sici mustafayla motor kulaklarından deyilmiydi sorun

alimagar

• şeyhmus bilgiç
« Yanıtla #3 : Temmuz 05, 2013, 10:07:54 ÖÖ »
benim ki sadece bir fikir tahmin yürütecem lpden dolayı  iyi bir yerde bu işten anlayan birine subab ayarı yaptırman lazım motor titreşimi denildiğinde ilk akla gelen subab ayarı ve motor kulakları ve ateşleme bobinlerde yapar sorunun nedenini bende çok merak ediyorum ihşallah en kısa zamanda çözersin

saday20

« Yanıtla #4 : Temmuz 05, 2013, 10:23:24 ÖÖ »
cvbları bende bekliyorum? buji buji bobini ve egr temizliğine bi baktırırmısınız
Bu araçlarda egr yok, ateşleme sistemini kontrol ettirdim, sıkıntı yok

saday20

« Yanıtla #5 : Temmuz 05, 2013, 10:25:08 ÖÖ »
benim ki sadece bir fikir tahmin yürütecem lpden dolayı  iyi bir yerde bu işten anlayan birine subab ayarı yaptırman lazım motor titreşimi denildiğinde ilk akla gelen subab ayarı ve motor kulakları ve ateşleme bobinlerde yapar sorunun nedenini bende çok merak ediyorum ihşallah en kısa zamanda çözersin
Supab ayarı iki kere yapıldı, motor kulaklarını söküp baktılar ama kırılma ve yırtılma yoktu, usta böyle kullanmaya devam et dedi, yani o da bir şey bulamadı.

saday20

« Yanıtla #6 : Temmuz 05, 2013, 10:28:12 ÖÖ »
En son aklıma gelen map sensörü ile ilgili bir durum olabilir diye düşünüyorum, aracın manifold basınç değerleri lpg den dolayı mutlaka değişmiştir, çünkü işlem görüyor, ya manifold bir yerden küçükte olsa hava alıyor yada map sensörü yanlış değer okuyor.

alimagar

• şeyhmus bilgiç
« Yanıtla #7 : Temmuz 05, 2013, 10:29:48 ÖÖ »
benim ki sadece bir fikir tahmin yürütecem lpden dolayı  iyi bir yerde bu işten anlayan birine subab ayarı yaptırman lazım motor titreşimi denildiğinde ilk akla gelen subab ayarı ve motor kulakları ve ateşleme bobinlerde yapar sorunun nedenini bende çok merak ediyorum ihşallah en kısa zamanda çözersin
Supab ayarı iki kere yapıldı, motor kulaklarını söküp baktılar ama kırılma ve yırtılma yoktu, usta böyle kullanmaya devam et dedi, yani o da bir şey bulamadı.
bu bilgi kulaktan duyma bilgim yok arabanın beynine yazılımgibi birşey rolanti için bi işlem  yaıplıyormuş anlatamadım ama beyinle ilgili olabilir belkide sorun çok basit dir
« Son Düzenleme: Temmuz 05, 2013, 10:32:25 ÖÖ Gönderen: alimagar »

alimagar

• şeyhmus bilgiç
« Yanıtla #8 : Temmuz 05, 2013, 10:33:33 ÖÖ »
pcye bağlandığında hata arıza kodu vermiyormu

saday20

« Yanıtla #9 : Temmuz 05, 2013, 01:07:20 ÖS »
İşin kötü tarafı bu işte hiçbir arıza kodu vermiyor.

srkns

• Serkan's
« Yanıtla #10 : Temmuz 05, 2013, 01:25:48 ÖS »
bu bilgi kulaktan duyma bilgim yok arabanın beynine yazılımgibi birşey rolanti için bi işlem  yaıplıyormuş anlatamadım ama beyinle ilgili olabilir belkide sorun çok basit dir

Rölanti öğrenme dedikleri olay, diagnostik cihaz ile yapıyorlar bu işlemi. Rölantide dalgalanma olduğunda veya akü değiştiğinde rölanti devrinin stabil olmadığı durumlarda yapılıyordu.

600-650 rpm rölanti bana biraz düşük gibi geldi.

alimagar

• şeyhmus bilgiç
« Yanıtla #11 : Temmuz 05, 2013, 01:26:19 ÖS »
İşin kötü tarafı bu işte hiçbir arıza kodu vermiyor.
servisde araçın beynine yeniden rolanti değerleri verirse olmazmı bu araçların beyni rolantiyi kendisi belirliyor şartlara göre  akşam bi benim yetkili servisede bi sorayım bakalım onlar ne diyecek

alimagar

• şeyhmus bilgiç
« Yanıtla #12 : Temmuz 05, 2013, 01:28:51 ÖS »
bu bilgi kulaktan duyma bilgim yok arabanın beynine yazılımgibi birşey rolanti için bi işlem  yaıplıyormuş anlatamadım ama beyinle ilgili olabilir belkide sorun çok basit dir

Rölanti öğrenme dedikleri olay, diagnostik cihaz ile yapıyorlar bu işlemi. Rölantide dalgalanma olduğunda veya akü değiştiğinde rölanti devrinin stabil olmadığı durumlarda yapılıyordu.

600-650 rpm rölanti bana biraz düşük gibi geldi.
benim araçtada ortalama sıcaklıkta 600 rpm de ama bende titreme falan yok çalışması çok düzgün

saday20

« Yanıtla #13 : Temmuz 05, 2013, 02:22:02 ÖS »
Japon araçlarında i-vtec ve vvt-i gibi motorların rölanti devri genelde 600dd civarında dır, zaten problem bu değil, rölantide aracın motoru normal çalışıyor ama titreşim aracın kasasını etkiliyor, yoksa aracın gidişinde çekişinde bir problem yok, ben sadece titreşimin nedenini bulmaya çalışıyorum, aslında mantığım motor kulağı diyor ama, kulakları söküp baktı usta bir yırtık, çatlak, patlak göremedi, şimdi motor kulağı değiştirmek istesem hangi kulağı değiştirecem oda ayrı konu, bir yandan da Toyota forumlarında benim olayın aynısından  o kadar çok kişide varki, artık adamlar usanmışlar ve bu motorların kronik arızası deyip kabullenmişler ve bu şekilde kullanıyorlar, ama ben kabullenemiyorum, lpg den olduğunu düşünüp araştırıyorum hala.

By_emre

« Yanıtla #14 : Temmuz 05, 2013, 02:42:44 ÖS »
Gece akü başlarını söküceksin sabahda takıcaksın lpg anahtarını kapatıcaksın araç benzin değerleri sıfırlanıyor bir sürede benzinde kullan değerler otursun , denemekde fayda var bence. lpg benzin değerlerinide bozabiliyor diye biliyorum
« Son Düzenleme: Temmuz 05, 2013, 02:43:07 ÖS Gönderen: By_emre »

alimagar

• şeyhmus bilgiç
« Yanıtla #15 : Temmuz 05, 2013, 02:55:13 ÖS »
Gece akü başlarını söküceksin sabahda takıcaksın lpg anahtarını kapatıcaksın araç benzin değerleri sıfırlanıyor bir sürede benzinde kullan değerler otursun , denemekde fayda var bence. lpg benzin değerlerinide bozabiliyor diye biliyorum
bildiğim kadarıyla lpgyi sökmüştü araçatan uzun süredir benzinlikullanıyordu 

saday20

« Yanıtla #16 : Temmuz 05, 2013, 03:26:35 ÖS »
Lpg söküleli 3 ay oldu, dediğin olayın benzerini yaptım, akünün + ve - kutuplarını söktüm, 15 dk sonra geri taktım ve rölantide çalıştırdım ama rölanti yine aynı ve titreşim devam etti, yalnız dikkatimi bişey çekti yol bilgisayarında sadece ortalama yakıt silindi ama günlük kilometre silinmedi, bir de teyp ayarları sıfırlandı, normalde ana kilometre harici hepsi silinmesi gerekirdi diye düşünüyorum.

alimagar

• şeyhmus bilgiç
« Yanıtla #17 : Temmuz 05, 2013, 04:28:22 ÖS »
Lpg söküleli 3 ay oldu, dediğin olayın benzerini yaptım, akünün + ve - kutuplarını söktüm, 15 dk sonra geri taktım ve rölantide çalıştırdım ama rölanti yine aynı ve titreşim devam etti, yalnız dikkatimi bişey çekti yol bilgisayarında sadece ortalama yakıt silindi ama günlük kilometre silinmedi, bir de teyp ayarları sıfırlandı, normalde ana kilometre harici hepsi silinmesi gerekirdi diye düşünüyorum.
bu son tespitinden sonra beyin den olma olasılığı iyice artıyor yetkili servise gidip adamlara üstelemen lazım bu nu ancak onlar çözer

By_emre

« Yanıtla #18 : Temmuz 05, 2013, 04:37:28 ÖS »
Lpg'yi söktürmüşsünüz yinede çözülmemiş , 15 Dakika değilde gece boyunca sökülü kalsın

@ Lpg takılırken manifold delindi mi ?
« Son Düzenleme: Temmuz 05, 2013, 04:40:25 ÖS Gönderen: By_emre »

saday20

« Yanıtla #19 : Temmuz 06, 2013, 07:04:45 ÖÖ »
Lpg'yi söktürmüşsünüz yinede çözülmemiş , 15 Dakika değilde gece boyunca sökülü kalsın

@ Lpg takılırken manifold delindi mi ?
Elbette deldiler, fakat söküm yapılırken başında durdum, işi temiz yaptırdım adamlara ama ne kadarda temiz olsa eskisi gibi olmuyor mm nin onda biri bile değişiklik olsa araç orjinaline dönmüyor, aklıma gelen başka bir şey de acaba manifold basıncı değiştimi acaba ondanmı oluyor.

selimonay

« Yanıtla #20 : Mayıs 27, 2015, 02:15:56 ÖS »
Japon araçlarında i-vtec ve vvt-i gibi motorların rölanti devri genelde 600dd civarında dır, zaten problem bu değil, rölantide aracın motoru normal çalışıyor ama titreşim aracın kasasını etkiliyor, yoksa aracın gidişinde çekişinde bir problem yok, ben sadece titreşimin nedenini bulmaya çalışıyorum, aslında mantığım motor kulağı diyor ama, kulakları söküp baktı usta bir yırtık, çatlak, patlak göremedi, şimdi motor kulağı değiştirmek istesem hangi kulağı değiştirecem oda ayrı konu, bir yandan da Toyota forumlarında benim olayın aynısından  o kadar çok kişide varki, artık adamlar usanmışlar ve bu motorların kronik arızası deyip kabullenmişler ve bu şekilde kullanıyorlar, ama ben kabullenemiyorum, lpg den olduğunu düşünüp araştırıyorum hala.

bende de aynı sorun var.. çözümü hakkında bir gelişme var mıdır?

Vahit

« Yanıtla #21 : Eylül 08, 2019, 11:30:43 ÖS »
https://youtu.be/Ai7OAXmMjZY böyle bir sıkıntım var gaz verip bırakınca şıkır şıkır ses geliyo videoda mevcut sizce neden olabilir??