Gönderen Konu: Jazz hakkında bilgisi olan ????  (Okunma sayısı 8858 defa)

DOHC _06

Jazz hakkında bilgisi olan ????
« : Haziran 21, 2012, 09:01:13 ÖS »
Arkadaşlar fiat brava marka aracımdan kurtulup sorun çıkarmayacak konforlu az yakan masraf çıkarmayacak bir araç arıyorum aklıma jazz geldi sizce jazz nasıl bir arabadır.İstanbulda öğrenciyim yeri geliyor saatlerce trafikte kalıyorum klimalı konforlu bakımları haricinde beni üzmeyecek bir araç arıyorum bütçem maksimum 19000 tl civarı  başka araç önerisi olan varsa onlarıda değerlendirebilirim yorumlarınız için sağolun şimdiden.

srkns

• Serkan's
Ynt: Jazz hakkında bilgisi olan ????
« Yanıtla #1 : Haziran 21, 2012, 09:52:49 ÖS »
çok konforlu diyemem ama emsali 1.4 araçlara göre yakıt tüketimi çok makuldür,
fazla kronik sorunları yoktur, sanayilerde dolaştırıp üzmez, 100.000 den sonra arka poyra rulmanları ötmeye başlar sağ-sol 80+80: 160 lira, bir de priz direk rulmanı ses yapmaya başlar şanzımanı indirmen gerekir, bunun dışında yakıttan başka masrafın olmaz, lpg de takarsan km'de 17 kuruş gibi komik rakamlarla gezersin.
19.000 liraya baz donanım makyajlı kasa 2005 LS sport, ya da full donanım makyajsız 2002-2003 es modeli bulunur, tavsiyem cvt şanzımanlı al, 7 ileri f1 vites kullanma şansı var, sıkışık trafikte dur kalk yormaz, uzun yolda manuel 7. viteste çok ekonomik, dizel gibi düşük devirde 100-120 km gider 4 lt yakar.
vtec motor değildir i-dsi çift ateşlemeli 83hp 119nm torklu motoru vardır, 0-100 seridir ama 140 dan sonra ivmelenmesi yavaştır, yedek parçada sıkıntısı yok muadil, yan sanayi, çıkma bulunur.
1-jazz 2-yaris derim

tttolga

« Yanıtla #2 : Haziran 21, 2012, 10:01:34 ÖS »
çok konforlu diyemem ama emsali 1.4 araçlara göre yakıt tüketimi çok makuldür,
fazla kronik sorunları yoktur, sanayilerde dolaştırıp üzmez, 100.000 den sonra arka poyra rulmanları ötmeye başlar sağ-sol 80+80: 160 lira, bir de priz direk rulmanı ses yapmaya başlar şanzımanı indirmen gerekir, bunun dışında yakıttan başka masrafın olmaz, lpg de takarsan km'de 17 kuruş gibi komik rakamlarla gezersin.
19.000 liraya baz donanım makyajlı kasa 2005 LS sport, ya da full donanım makyajsız 2002-2003 es modeli bulunur, tavsiyem cvt şanzımanlı al, 7 ileri f1 vites kullanma şansı var, sıkışık trafikte dur kalk yormaz, uzun yolda manuel 7. viteste çok ekonomik, dizel gibi düşük devirde 100-120 km gider 4 lt yakar.
vtec motor değildir i-dsi çift ateşlemeli 83hp 119nm torklu motoru vardır, 0-100 seridir ama 140 dan sonra ivmelenmesi yavaştır, yedek parçada sıkıntısı yok muadil, yan sanayi, çıkma bulunur.
1-jazz 2-yaris derim

bayiye gitsen böyle anlatmazlar :))

srkns

• Serkan's
« Yanıtla #3 : Haziran 21, 2012, 10:05:08 ÖS »
detaya girmeden püf noktalarını ve özellikleri kabaca özet geçtim :)
yoksa isteyene destan gibi yazarım :)

alimagar

• şeyhmus bilgiç
« Yanıtla #4 : Haziran 21, 2012, 11:49:03 ÖS »
vallahi bravo hocam kısa öz

davyjones24

« Yanıtla #5 : Temmuz 07, 2012, 10:08:15 ÖS »
2009-2010 manuel fun hakkında kısa ve öz bilgisi olan varmı?

srkns

• Serkan's
« Yanıtla #6 : Temmuz 08, 2012, 10:55:43 ÖÖ »
2009-2010 manuel fun hakkında kısa ve öz bilgisi olan varmı?

2.el piyasası canlı olan araçtır, yanlız otomatikleri eski kasada da yeni kasada da en çok tercih sebebi, manuelleri fazla tutulmasa da satmak istediğinizde elinizde kalmayacak araçtır.
Bahsettiğiniz 2009-2010 model yıllarında i-shift şanzıman vardı, daha sonra cvt ye geçiş yapıldı, i-shift çalışma mantığını tam bilmeyen kullanıcılar tarafından kötülensede bence gayet iyi ve sorunsuzdur ama cvt nin yerini elbet tutmaz.
Fun modelinde cam tavandan dolayı kış aylarında kabin içinin geç ısınma problemini çoğu kullanıcıdan duymuştum, fun olsun joy olsun her iki modelde de arka süspansiyonun sert olmasından dolayı kullanıcı şikayetleri oldukça fazla, arka koltukta 2 kişi varken veya bagajınız doluyken kasis, tümseklerden geçişte amortisör tablasına vurma sesine benzer ses yapmakta, bir diğer sıkca dile getirilen sorunda yakıt deposundan kaynaklanan çalkalanma sesi. bana göre bu olumsuz yönleri Jazz almamak için sebep sayılmaz, şu an sıfırı fun cvt 45.000 tl ye satılıyorsa ve alıcısı da hala varsa bunu da göz önünde bulundurmak gerek.
Yedek parça, servis maliyetinin söylememe gerek yoktur umarım, malum basit bir vidamız bile Japonya dan geliyor...
Spor kullanım tarzınız var ise civic hb öneririm, sert ve devirli kullanıma pek gelemez Jazzlar, istediğiniz ivmelenmeyi, ataklığı bulamadığınız gibi yakıt sarfiyatı da 1600 cc ye eş değer bir tüketim sergiler, ama normal yani sakin kullanım tarzınız var ise gayet ideal gerektiğinde otobanda 160-180 km/h hızları da görebilirsiniz, sadece ani hızlanmalara çabuk tepki vermeyen bir motora sahip i-vtec 100hp olmasına rağmen örneğin ek kasa civic 1.4 ies 90hp ye göre kıyaslama yapıldığında hantal kalabilir.
Geniş iç hacmi, sihirli katlanır arka koltukları (sinema tipi), cam tavanı ile uzun yolda olsun şehir içi kullanımda olsun çok ferah, rahat bir araçtır, eps direksiyonu zaten tartışılmaz derece yumuşak, 800-900 km uzun yolda hiç mola vermeseniz bile sizi asla yormayacak konfordadır, bir alman arabası kadar sessiz olmasada ses yalıtım da ideal diyebilirim.
Son olarak manuel yerine i-shift için tekrar bir düşünmenizi isterim.
« Son Düzenleme: Temmuz 08, 2012, 10:58:39 ÖÖ Gönderen: srkns »

cobra34

« Yanıtla #7 : Temmuz 08, 2012, 04:00:59 ÖS »
jazz manuel şanzumanı pek rağbet görmüyor i-shift randıman vermedi sadece i-shift değil i-shift mantığı ile çalışan diğer markalardaki araçlarda randıman vermedi.Cvt harika bir sistem kesinlikle jazz alınacaksa CVT şanzuman olmalı.i-dsl motorların şuan piyasada yeterince yan sanayi yedek parçası mevcut,i-vtec lerin motor parçalrı şu an yan sanayide yok.

nrcnft

« Yanıtla #8 : Mart 25, 2014, 03:27:19 ÖS »
Arkadaşlar acele bilgi lazım. Ben de jazz almaya karar verdim ancak 2003 model elite ve 2004 model sport var. Her ikiside sunrooflu ve aynı para. Elite olan 130 binde sport olan 60 binde. Sizce hangisi alınır ve sport ve elite arasında ne fark vardır.

Ene

« Yanıtla #9 : Nisan 02, 2014, 12:37:54 ÖS »
Bu tür küçük araçların otomatik olanlarını bayanlar tercih ettiğinden bence satışı kolay oluyor.
Düz vites yaris de kullandım, city de kullanıyorum. İkisi de çok şükür arıza çıkarmadı, ikisi de az yakıyor. Yaris bagajı küçük olduğundan city aldım.

Jazzda da aynı zannediyorum. LS en alt ES(Elite) en üst.
City için söyleyim 2007 model Comfort bendeki. Elite ile 4 fark var:
1- Sis Farı
2- 4 Hava yastığı
3- Çelik Jant
4- Otomatik Katlanır ayna

diğer bütün özellikler ortak neredeyse...