Gönderen Konu: jazz konusunda kararsız kaldım  (Okunma sayısı 19724 defa)

ealkan87

jazz konusunda kararsız kaldım
« : Temmuz 12, 2011, 09:43:09 ÖS »
arkadaslar merhaba.

arkadaslar merhaba. gecen gun 2006 polo otomatik aracımı sattım.. şimdi ise honda jazz ile fiat punto evo arasında kaldım.. hondanın yuksek donanımı agır basıyor aslında ama i-shift vitesi iyi degilmiş diyorlar??.. gönlümde honda var ama i-shift vitesi korkutuyor. acaba 1.4 joy/fun i-shift kullanan arkadaslar bana yardımcı olabilirler mi gönlümü rahatlatabilirler mi bu konuda ? 4 kişilik bir aileyiz ve oturdugumuz yerde biraz yokus var.. polo 2006 tam otomatik 1,4 70hp arac yokus cıkarken zorlanıyordu bayag.. acaba jazz 100hp lik motoruyla nasıl bir performans sergiler

selcuk-06

Ynt: jazz konusunda kararsız kaldım
« Yanıtla #1 : Temmuz 14, 2011, 09:56:21 ÖÖ »
ben kullanıyorum 2011 model fun+ i shift.aldığım ilk iki gün garip geldi çünkü diğer şanzımana alışmışız.iki gün sonra alıştım aracın tepkilerini öğreniyorsun sonuçta.i shift iyi değil diye bişey yok ben kötü demem ama tam otomatikle aynı değil tabi.yoğun trafikte 1den 2ye geçişlerde bi yığılma gibi bişey oluyo onun dışındaki vitesleri hissetmiyorum.bazen bu durum yokuşlarda oluyo.araç 1 demi kalim 2 yemi geçim kararszlığı yaşayabiliyor.bu durumda vitese müdahale edebilirsin sorun gider.fakat bu bahsettiğim şeyleri sorun olarak yansıtmakta istemem negatif gibi diyelim sonuçta ben memnunum.tabi bu durumun getirisi ise yakıt tüketiminin düşmesi.

selcuk-06

« Yanıtla #2 : Temmuz 14, 2011, 09:58:35 ÖÖ »
bide evo nun aynı şanzıman türüne sahip aracını kullandım kesinlikle hayır.zaten honda ve fiatı yanyana bile getirme bence.honda kalitesi bambaşka

selcuk-06

« Yanıtla #3 : Temmuz 14, 2011, 10:23:28 ÖÖ »
aklıma gelen bişeyi daha yazayım.i shiftin olumsuz imajının nedeni 1.8 cıvıclerde kullanılmasından kaynaklandı.yuksek torka yeterli cevabı veremedi i shift. 1.4 te sorun yok

srkns

• Serkan's
« Yanıtla #4 : Temmuz 15, 2011, 12:49:46 ÖS »
biraz daha beklemenizi öneririm, 2012 Jazz'larda artık eski CVT vites kutusu tekrar geliyor.

Grafink

« Yanıtla #5 : Temmuz 15, 2011, 01:10:21 ÖS »
Merhaba, yaklaşık 1 ay önce 1.4 Civic HB, Jazz ve Civic Sedan test sürüşü fırsatım oldu. Honda Terakkide. Sedan tam otomatik ( mükemmel bir deneyim özellikle S modu ve F1 şanzıman ile ) ve diğerleri i-shift ti. ister manuele alın ister otomatikte bırakın arabayı zorlamadığınız taktirde bir yığılma yapmıyor. Manuel modda ise oldukça seri geldi bana... Ancak Jazz için diğer jazz kullanıcılarının affına sığınarak. Boylu poslu biriyseniz özellikle parayı sokağa bırakmak şeklinde bir yorum yapacağım. Yeni araç almayı yeni kasa gelecek mi gelmeyecek mi tartışması sonuçlanana kadar erteledim ve hala 93 model Si ımı kullanıyorum. Şimdi arada 18 yıllık bir fark olmasına ramen. İdda ederim ki Benim arabam her yönden daha konforlu bir araba donanım eksikleri sayılmazsa... Jazz gerek sürüş keyifsizliği gerek yol tutuşu gerek takır tukur süspansiyonları ile nerdeyse beni Honda dan soğutacaktı, Aracta sevdiğim tek şey, panoromik can tavanıydı. En sevmediğim şey ise kürdan kalınlığındaki ön kol dayama... :) Bereket hemen üzerine Elegance Sedana binince markaya 7000 devirde ısındım :)

Yani beni yanlış anlamayın. Ama jazz 2. araba gibi birşey bence. arada sırada binmek için falan kullanılabilir gibi, ama mesela 3 saatlik bi şehir dışı yolculuğu sonunda kendisine küfrettirme potansiyeli olan bi araba...  Naçizane önerim bütcenize uygun bi Civic almanız yönünde olacaktır.

Ama her halükarda, Punto ile Jazz arasında tercih yapsam jazz'ı alırdım. Hata otomatik vites kullanacaksam illaki Honda'dan başka bir arabayı aklımın ucuna bile getirmezdim. Sevgiler, saygılar...
« Son Düzenleme: Temmuz 15, 2011, 01:12:47 ÖS Gönderen: Grafink »

eminbagci

« Yanıtla #6 : Temmuz 26, 2011, 08:22:22 ÖÖ »
Merhaba, Ben 2009 model Joy i-shift Honda Jazz var. ARabamla çok uzun yollar yaptım. şu an 40000 km bakımına giricek en son İstanbul-Adana-Gaziantep-Urfa-Halfeti-İstanbul seferi yaptım tam 3500 km sürekli sürdüm. Öncelikle ne marka alırsan al hocam cruise control olsun. konforun için. Yakıt Sarfiyatı 3500 km için 100 km 5 lt yaktı. Dağ tepe ve sıcak cabası. Bagaj puntoya göre çok iyi ben hakkını her seferinde fazlasıyla verdim. vites geçişleri dersen uzun yolda hiçbirşey anlamıyorsun i-shift in yığılma prblemini trafikde daha çok anlıyorsun. Honda Jazz iyi bir araba olmasına rağmen hafif bir araba 140 km üzerine çıktığında araba biraz sallanıyor buna dikkat etmelisin. Virajlarda falan vsa gayet güzel iş görüyor savrulmanı önlüyor evet yukarıdada belirtildiği gibi süspansiyonlar biraz sesli olaibliyor. Ama benzinli ve ekonomik arıyrsan jazz derim. Punto da şöyle bir durum var. araba 8 Valve Jazz 16 Valve Jazz hill holder ı rampada arabayı kitlerken puntoda start stop dolayısıyla hill holder devre dışı kalıyor. Punto Jazz a göre çok yakıyor. çok seri bir araç değil. sana şöyle bir bilgi vereyim. Honda jazz ın benzin gösterge ibresi 30 lt yi gösteriyor. Ben ibre dibe geldiğinde benzin aldığımda 30 lt alıyor. 30 lt ile 600 km rahat gidiyorsun(110-120 km) içerideki benzinle 120 km daha gidersin. karar senin şimdiden ne alırsan al hayırlı olsun hocam

eminbagci

« Yanıtla #7 : Ağustos 02, 2011, 01:32:53 ÖS »
Herkese Merhaba,
Geçtiğimiz gün Honda Genel Merkez ile görüştüm. 2012 Honda Jazz lar Honda City, Civic deki gibi CVT şanzıman olacak i-shift şanzımandan vazgeçmiş. Honda Jazz alacak arkadaşlara duyurulur. Ayrıca Siparişde vermişler birkaç adet.

baygul

« Yanıtla #8 : Ağustos 04, 2011, 12:17:41 ÖÖ »
60000 km yi görmüş aynı model puntoyla ,jazz a bakıp sorduğunuz soruya en net cevabı alabilirsiniz. Ayrıca otomatik vites düşünüyorsanız Hondadan asla vazgeçmeyin. Ama ağustosu görmüşken 2012 modelinide görmeden karar varmeyin bence.. Saygılar.

emir2002

« Yanıtla #9 : Ekim 05, 2013, 02:51:05 ÖS »
ben kullanıyorum 2011 model fun+ i shift.aldığım ilk iki gün garip geldi çünkü diğer şanzımana alışmışız.iki gün sonra alıştım aracın tepkilerini öğreniyorsun sonuçta.i shift iyi değil diye bişey yok ben kötü demem ama tam otomatikle aynı değil tabi.yoğun trafikte 1den 2ye geçişlerde bi yığılma gibi bişey oluyo onun dışındaki vitesleri hissetmiyorum.bazen bu durum yokuşlarda oluyo.araç 1 demi kalim 2 yemi geçim kararszlığı yaşayabiliyor.bu durumda vitese müdahale edebilirsin sorun gider.fakat bu bahsettiğim şeyleri sorun olarak yansıtmakta istemem negatif gibi diyelim sonuçta ben memnunum.tabi bu durumun getirisi ise yakıt tüketiminin düşmesi.

Merhabalar ben ben bu foruma yeni üye oldum bende iki gün önce 2009 model honda jazz joy i-shift alarak bu aileye katılmış oldum yalnız benim bir sorum olacak benim arabam 20000 de yani fazla kilometre yapmamış bir araç ancak 2. vitesten 1. geçişlerde tak diye bir ses yapıyor benim öğrenmek istediğim bu normal bir ses mi yoksa bir sorun mu var beni fazla rahatsız eden bir şey değil ama bir problemse eğer servise götüreceğim şimdiden teşekkürler.