Gönderen Konu: honda city park sensor montajı  (Okunma sayısı 6689 defa)

utanriseven

honda city park sensor montajı
« : Şubat 10, 2014, 10:36:06 ÖÖ »
merhaba honda city park sensör montajını yaptım fakat elektrik kaplosunu bağlayamadım sebebi geri vites lambasından gelen yeşil ve siyah 2 adet kablo var hangisi + hangisi - bilen varmı acil yardım.

bilalsahin

• Bilal Şahin
Ynt: honda city park sensor montajı
« Yanıtla #1 : Şubat 10, 2014, 11:18:16 ÖÖ »
Bunu öğrenmenizin iki yolu var!
İlki bir seyyar lamba yardımı ile kablolardan birini lambanın bir ucuna bağlayın diğerini şaseye değdirin geri vites lambasının yanmasını sağlayın. Değdirdiğiniz kabloda seyyar lambanız yanıyorsa + uç değdirdiğiniz kablodur. Yanmıyorsa diğer kablo + uçtur.
Yada bir buzzer yardımı ile doğru kabloyu bulabilirsiniz.
Buzzer ucunun birini şaseye (aracın kaportasında iletim sağlayabilecek herhangi bir yere) sabitleyin. Diğer ucunu sırası ile siyah ve yeşil kabloya değdirin hangisinde ötüyorsa o kablo "-" uçtur. Hangisinde ötmüyorsa o kablo "+" uçtur.
Yalnız bunu yaparken kontak kapalı olmalı ve geri vites lambası yanmamalıdır.

Ayrıca site kuralları gereği kendimizi tanıtalım bölümünden kendinizi tanıtmalısınız!
Sizin tanıtım mesajınızı göremedim.

utanriseven

« Yanıtla #2 : Şubat 10, 2014, 12:04:36 ÖS »
teşekkür ederim eğer daha önce kendi montajını kendi yapan yoksa dediğiniz gibi bulurum.

bilalsahin

• Bilal Şahin
« Yanıtla #3 : Şubat 10, 2014, 01:26:53 ÖS »
Ben yaptım fakat benim araçlar Civic
Tahmin istiyorsan söylim! Muhtemelen yeşil kablo "+" siyah kablo da "-" olur.
Siyah renk elektrikte nötr ifade eder.
Ama en sağlıklı yöntem yukarıda açıkladığım gibidir.

utanriseven

« Yanıtla #4 : Şubat 10, 2014, 03:49:16 ÖS »
bu akşam deneyeceğim yarın bilgi veririm. belki başka kendisi yapmak isteyen arkadaşlar olur. city için montaj çok kolay kablolama 5 dk deliklerin yerleri hesaplama yaklaşık 10 dk sürüyor. ama tavsiyem montaj yapmadan önce aküye bağlayıp malzeme sağlammı diye kontrol edin.

hondatürk

• ホンダトルコ
« Yanıtla #5 : Şubat 10, 2014, 07:46:19 ÖS »
arkadaşlar çok güzel açıklama yapmış , bende şöle bulmuştum 12v lambanın  uçlarına ikişer kablo bağladım (eksi ve artı) daha sonra kablonun ucunu sıyırıp buraya bir iğne geçirip etrafını sardım dolayısıyla bu artı uç oldu ; diğer ucuda sıyırdım  ; kullanımı açık olan ucu şaseye bağlıyorum daha sonra iğneli ucu kabloları kesmeden kabloya batırarak deneme yapıyorum iğnenin girdiği kabloda lamba yanarsa bilinki bu artı uçdur

kendi yaptığım aparat ; oto elektrikçilerden esinlenerek  >=ok

utanriseven

« Yanıtla #6 : Şubat 11, 2014, 10:06:19 ÖÖ »
akşam denedim siyah (-)----  yeşil kablo üstüne ince siyah çizgili olan (+)    bagaj kapağından gelen iki adet yeşil var kendi yapacak arkadaşlar karıştırmasın. herkese teşekkürler iş bitince montaj resimlerini göndereceğim.

utanriseven

« Yanıtla #7 : Şubat 25, 2014, 04:53:13 ÖS »
süper oldu resim yükleyemedim ama gerçekten süper oldu. tecrübelerim  delme yerini hesaplarken ilkönce internetten veya canlı olarak orijinal sensörler nereye takılmış ona baktım aynı yere küçük bir işaret koydum sonra sağ taraftan aynı yeri işaretledim. ikisi arasındaki metreyi ölçüp 3 e böldüm yerleri belli oldu metreyle yerden 55 cm yükseğe işaretledim önce kare şeklinde 4 adet beyaz elektrik bandı kestim 4 yere işaretleri koydum. tekrar yerlerini sağdan soldon yukarıdan aşağıdan ölçtüm. tamam olunca matkabın ucuna aparatı taktım ve deldim. küçük bir falçata veya bıçakla çapakları temizledim. (çapakları temizlemezseniz pimler oturmuyor) sonra a b c d sırayla sensörleri taktım sonrası hepsini kutuya takmak oldu. city ler için sol tarafta plastik pimler var onları çıkarıp oradan bagaja çektim. tavsiye olarak enkçük kelepçelerden kullanın bant ile sensör kablolarını bağlarsanız birsüre sonra bantlar dökülüp sarkma yapıyor.

bilalsahin

• Bilal Şahin
« Yanıtla #8 : Şubat 25, 2014, 06:45:27 ÖS »
Hayırlı uğurlu olsun güle güle kullan :)
Bende aynı işlemi 8'li olarak yapacağım en kısa zamanda ;)

hondatürk

• ホンダトルコ
« Yanıtla #9 : Şubat 25, 2014, 10:31:54 ÖS »
güle güle kullanın