Gönderen Konu: 2004 otm jazz şanzıman yağı ve triger seti değişimkm ?  (Okunma sayısı 12150 defa)

logitec

2004 otm jazz şanzıman yağı ve triger seti değişimkm ?
« : Aralık 30, 2010, 06:20:17 ÖÖ »
2004 model otm. jazz sahibiyim. Şanzımanda kullanılan yağ hangisidir? Ne kadar zamanda değiştirilmelidir? Triger seti kaç km. değiştirilir?

yasansu

Ynt: 2004 otm jazz şanzıman yağı ve triger seti değişimkm ?
« Yanıtla #1 : Aralık 30, 2010, 12:21:15 ÖS »
şanzıman yağını yetkili serviste aldım.Yaklaşık olarak (4 lt) 135 tl idi.Başka şanzıman yağı koymak sakıncalı şanzımanı kucağınıza alabilirsiniz.Bu şanzıman tam otomatik şanzıman değil.CVT şanzıman olduğu için özel yağ konuluyor.Bo modellerde triger kayışlı değil.Triger zinciri var.Kaç km de değişeceğini yetkili servise sorabilirsiniz.

srkns

• Serkan's
Ynt: 2004 otm jazz şanzıman yağı ve triger seti değişimkm ?
« Yanıtla #2 : Şubat 06, 2011, 01:43:38 ÖS »
Honda Jazz modellerde manuel olsun, otomatik (cvt) şanzıman olsun vites kutusu yağları sadece Honda tarafından tavsiye/temin edilen yağları kullanmanızı tavsiye ederim. Muadili Castrol v.s. yağlar bile aynı speği sağlayamadığı için ciddi zararlar verebiliyor, tecrübeyle sabittir.

Manuel şanzımanlarda yağlar ömürlük, sadece revizyon sırasında değişmesi öneriliyor Ultra MTF III, 1.5 - 1.6 lt dir.

Otomatik CVT şanzımanlarda ise her 40.000 km de değişen CVTF kodlu yağ kullanılmaktadır, ayrıca bu yağı CVT şanzımanlı Ford modellerinde de kullanılmaktadır.

Ben yağı Honda servisinden alarak kendim değiştirmiştim. (Manuel şanzıman)

Triger kayış değil zincir olduğundan 100.000 km sonrasında kontrol ettirmelisiniz, uzama v.s. varsa değişim yapılır, çok nadir karşılaşılan bir durumdur. Sadece klima kompresörünün kayışını değiştirebilirsiniz (durumuna göre)