Gönderen Konu: arabam muayeneden geçmiyooo. makyajlı ön tampon!!!!!  (Okunma sayısı 10804 defa)

ylc84

arabam muayeneden geçmiyooo. makyajlı ön tampon!!!!!
« : Ocak 06, 2009, 11:11:09 ÖÖ »
arkadaşlar herşeyini hallettim aracımın. sadece ön tampon 00-01 (makyajlı kasanın) lazım. arabam siyah.. bulan , kiralayan , satan varsa acil bekliyorum. saygılarımla... 0538 354 88 50

wallace_son

• AutoShow 2006
Ynt: arabam muayeneden geçmiyooo. makyajlı ön tampon!!!!!
« Yanıtla #1 : Ocak 06, 2009, 12:07:49 ÖS »
muayenede sendeki (sanırım modifiyeli olsa gerek) tampona da mı izin vermiyorlar?

34N1005

« Yanıtla #2 : Ocak 06, 2009, 09:33:05 ÖS »
ayvayı yedik valla ya bu muayne işi benide korkutuyor

emo

« Yanıtla #3 : Ocak 06, 2009, 10:03:03 ÖS »
Arkadaslar gercekten cok zorluyolar muayenede cok ama cok korkutmak gıbı olmasın sis farı ayarlarına bıle bakıyolar artık makyajlı arabalarımız ne olacak bılmıyoruz.Benim muayenede nisanda bekliyoruz bakalım bende fazla bişe yok sadece + olarak camlarda flim var ve mail attım tuvturk e camlardaki flimler konusunda hafif kusur olarak görülüyor ve muayeneden gecmenize engel teşkil etmiyo dıye mail cevabı geldı bakalım gıdecegız nısanda gorecegız ne olacak...

loiz

« Yanıtla #4 : Ocak 06, 2009, 10:09:23 ÖS »
arkadaşlar masrafı boyunu geçermi bilmiyorum ama bu yeni araç muayene istasyonları her şeyre kurulmadı die biliyorum ve muayeneyi başka bi şehirdede yaptırabiliyoruz diye biliyorum..örneğin samsuna yeni istasyon kuruldu ama orduda yok ben gidip makyajlı arabamı orduda muayene ettirip makyajı muayeneden geçirebiliyorum.bildiğim bu bilgi yanlışsa yada hızla her şehre yeni istasyon kurulmuşsa kusura bakmayın ama ben böyle bir yol duydum.

nikky

« Yanıtla #5 : Ocak 06, 2009, 10:11:57 ÖS »
evet bende duydum hatta kocaelide de yokmus istanbuldan oraya gidenler oluyomus..

34N1005

« Yanıtla #6 : Ocak 06, 2009, 10:41:31 ÖS »
ARKADAŞLAR TUVTÜRK SİTESİNE BAKTIM BİR ÇOK YERE DAHA KURLMAMIŞ ANTALYA ADANA BURDUR ... BİRÇOK YERDE YOK BENİM MUAYNE 2010 ŞUBATTA GEREKİRSE BURDURA GİDER GENE YAPTIRIRIM TAHMİNİMCE 1.5 YILI GEÇER TÜM TÜRKİYEDE OLMASI :)

wallace_son

• AutoShow 2006
« Yanıtla #7 : Ocak 06, 2009, 10:53:07 ÖS »

evet bende duydum hatta kocaelide de yokmus istanbuldan oraya gidenler oluyomus..

orasıda özelleşti artık...

Quantum

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Ocak 06, 2009, 10:56:03 ÖS »
çember daralıyor :))

nikky

« Yanıtla #9 : Ocak 06, 2009, 10:56:32 ÖS »

orasıda özelleşti artık...

kötü olmus..

34N1005

« Yanıtla #10 : Ocak 06, 2009, 10:59:43 ÖS »
valla ayvayı yedik :(

ylc84

« Yanıtla #11 : Ocak 07, 2009, 10:13:15 ÖÖ »
sislerin ayarına,motordaki yağ kaçağına, amortisörler,yaylar alayına bakıyolar walla.

YOKMU Bİ TAMPONU OLAN YAV.. 00-01 MAKYAJLI KASA...

EXELANCE

« Yanıtla #12 : Ocak 07, 2009, 11:26:21 ÖÖ »
2005 makyajlı uysaydı ayıp ediyosun ama uymuyor keske elimizden bişeyler gelseydi

by_paksoy

« Yanıtla #13 : Ocak 07, 2009, 11:31:54 ÖÖ »
İşin cıvkını çıkardılar. En iyisi başka yollardan hallet.
Her sene tampon sök tak bir dünya masraf.

_özgür_

« Yanıtla #14 : Ocak 07, 2009, 02:13:42 ÖS »

ARKADAŞLAR TUVTÜRK SİTESİNE BAKTIM BİR ÇOK YERE DAHA KURLMAMIŞ ANTALYA ADANA BURDUR ... BİRÇOK YERDE YOK BENİM MUAYNE 2010 ŞUBATTA GEREKİRSE BURDURA GİDER GENE YAPTIRIRIM TAHMİNİMCE 1.5 YILI GEÇER TÜM TÜRKİYEDE OLMASI :)

malesef antalyada dağın başında bile vardı gördüm.

umut

« Yanıtla #15 : Ocak 07, 2009, 02:27:39 ÖS »
tarih geçtiyse denizliye git trafik polisine arabayı bağlat 10 dk da işlem tamam tvde seyrettim geçen akşam

BLACK ORANGE

« Yanıtla #17 : Ocak 07, 2009, 02:50:22 ÖS »
utku da bende o zaman ayvayı yedik herşeyim foul...

FATOŞ

« Yanıtla #18 : Ocak 07, 2009, 02:54:41 ÖS »

sislerin ayarına,motordaki yağ kaçağına, amortisörler,yaylar alayına bakıyolar walla.

fenamı işte mis gibi check-up yapıyorlar aracın durumunu öğrenmiş oluyoruz...

34N1005

« Yanıtla #19 : Ocak 07, 2009, 03:53:19 ÖS »

check up ları onlara kalsın ben istemiyorummmmmmmmmmmmmmmmmmmmm :(

alaaddin

« Yanıtla #20 : Ocak 08, 2009, 12:36:41 ÖÖ »

gerçekten bnde istemiorum :) acaba film olayını napcaz yaw.. :S

ylc84

« Yanıtla #21 : Ocak 08, 2009, 08:30:12 ÖÖ »
film, hafif kusur adı altında geçiyo merak etmeyin.. ama ön cama yasak. bana ön camdaki filmimi oracıkta söktürdüler.

by_BuRoCk

« Yanıtla #22 : Ocak 08, 2009, 09:23:22 ÖÖ »
başka nelere dikkat ediolar kardeş biraz bilgi verirmisin?

yunusferman

« Yanıtla #23 : Ocak 08, 2009, 10:23:53 ÖÖ »
Dudullu Tüv'e ilk önce sabah 6 gibi gittim,ki normalde açılış saati de 6:00. Fakat insanlarımız ya aralık ayı diye yada yüzde 12'lik zamdan etkilenmemek adına uzun kuyruklar oluşturmuştu. Yani sabahın 3'de sıraya girenler vardı. İlk önce olabildiğiniz kadar erken gitmeye bakmalısınız. Yani sabah 6'da açılan istasyona gece 3de gitmek en önlerde olmanıza ve haliyle en erken ayrılmanızı sağlayacak. Ben 6'da gidip kuyrugun neredeyse İmes'in içine kadar sürdüğünü görünce tırstım ve geri döndüm. Fakat ecelin ölüme faydası yok diyerek tekrar gerisim geri döndüm. Saat 10'da sıraya girdim ve maalesef akşam 16:30da muayeneden cıktım. Sıra acayıp uzun ve bır muddet sonra onunuzdekı veya arkanızdakı araclarla arkadas oluyorsunuz. Muıhabbet genelde ne sekılde bır sıstemle karsılasılacagı hakkında. Bılıp bılmeyerek veya yarım yamalak konusan cok kısı olacak. Herkes bılmedıgı seylerı soyluyor. Nıtekım ne korktuklarım ne de duyduklarımı yaşadım. Sıra uzun oldugu ıcın muzık dınlıyor ıster ıstemez aracınızı temızlemeye baslıyorsunuz. Hatta ben notebookumu goturdum, oyuna dalınca sıra cabuk gectı gıbı  Neyse beklemede bır yere kadar 10'dan 13'e kadar sırada bekledıkten sonra 60 arac kapasıteyle ıcerı alıyorlar. Sonra burada kapı gorevlısının verdıgı numarayla kaydınızı yaptırıyorsunuz. Yanı ucret odenıyor. Arkadaslar onceden vergı daıresınden temız kagıdını almayı unutmayın. Trafık sıgortanızın aslı olacak. Benımkısı fotokopıydı allahtan kı guleryuzle bır defaya mahsus yumuşak davrandılar. Ruhsatta yenı muayene tarıhı ıcın yer yoksa muhakkak EK-1 kagıdı almanız lazım. Kapıdakı muamelecıler de var. Fakat fıyatları malum
Ayrıca dısarda sıradayken bolca caycılar gıbı elektrıkcıler de yolunu bulmuş Tek tek arac gezerek far stop kontrolu yaparak patlak ampullerı degıstırmenıze yardımcı oluyor. 50 kurusluk park ampulu 5 tl
Ucret odemenız kolay gıbı gorunse de ben onumdekı 30 kısı ıcın yaklasık 1.5 saat bekledım. Artık bıkıyorsunuz. Yetkılılerın bazıları ıyı davranıyor ama bazıları da pek ıc acıcı degıl dogrusu. Gunde 600 araca bakanlar sonlara dogru agresıflesmeye baslıyor. Bu konuda sakın kafa tutmaya veya dedıklerıne karsı cıkmamaya ozen gosterın. Amanın unutmadan 2reflektor yenı yangın tupu ve ılk yardım setını one cıkarın. Eskıden kalma setler maalesef sorun cıkarıyor. Arka emnıyet kemerlerını sıraya gırmeden baglayın. Bazılarının koltuk altındaydı gereksız yere fırca yedıler. Calıstıgını kontrol etmek ıcın bu sartmıs. Bunları yaptıktan sonra ısmınızı ve plakanızı anons edıyorlar. Iste son duzluk yanı muayenenın son demlerı demek. Neredeyse 15 dk kadar falan suruyor. Oyle dyno falan yok. Aracı 150-160 km hızlara cıkarmada yok. sadece gırıste dyno tarzı sadece 20 km hızla ön-arka amortısor, fren, baskı balata, debrıyaj, el frenı sıklıgı testı yapılıyor. Sonra arac kanala alınıyor. Burada alt takım, egzoz sistemi, sase baglantıları, fren hortumları, akslar, rotlar vs vs kontrol edılıyor. Bunun ıcın bır makıne gormedım.  Sonra motor kaputu acılıyor. Sase no ve motor no muhakkak ama muhakkak tertemız ve okunaklı olmalı. Burada sıkıntı yasanırsa maalesef muayene tekrarı yapıyorlar. Ben WD40 ve parlatıcıyla motoru pırıl pırıl yaptım. Ayrıca aracınızın ıcını dısını mıs gıbı yapmanız sızın ıcın avantaj. Ben karlı camurlu havada oyle yaptım. En son far kontrollerı. Arkadaslar en cok korkmanız yer burası. fotolarda gordugunuz 2006 model Ford Mondeo farları yuzunden gecemedı. Keza 2005 E270'de sisleri ve kısa farları yuzunden kaldı. Xenona veya mercege degılde sadece ayarlarına, ısık huzmesıne ve dengesıne dıkkat edıyorlar. Merceksızler ısıgı yaygınca ve haddınden cok dağıtarak verdıgı ıcın kalıyor. Yanı yuksek K'lık xenonların işi yaş. Kısa-uzun ve sis farlarınızı ayarlatmadan ne sıraya gırın ne de zahmete. Sonuc olarak fotolarda gordugunuz Cıvıc'ım gectı. Yanı ne jantım ne tampon altlarım, ne stoplarım, ne de guvenlık özellıklı cam fılmlerım muayeneye takıldı. Egzozumda sadece uc var gectı fakat dB olarak sınır var. Cam fılmlerıne takılmıyorlar. Body kıt ıse sadece wıdebody araclarda sıkıntı.(dıs kısımdan 10 veya 12 cm dısarı tasmayacak) Ayrıca 60 cm'lık helezonlarda gecemıyor. Mesela 3.5-4 cm yayınız varsa sorun olmuyor. Bunu da sordum cok basık degılse gecer dedı. Yanı modıfıyeye pek takılmıyorlar. Swap aracları soracak fırsatım olmadı. Fakat mantıken kanunen ıslenmısse, yenı motorunuz veya ruhsatınız da sorun yoksa gecer. Herhangı bır beygır olcumu yok. Yanı dedım ya hızla alakaları yok. Adamların kontrol oncelıgı yuruyen aksam, elektrık donanımı. Bu arada konusamıyorsunuz adamlarla. Hem sızınle fazla muhabbet etmıyorlar hem de soru sorunca tersliyorlar. Benımkı o kadar standart aracın arasında bıraz degısık durdugu ıcın ılgılerını cektı. Bu yuzden muhabbet kurma sansım oldu. Adamlar arı gıbı calısıyor ama yıne de pek abartıldıgı kadar dıdık dıdık edılmıyor. Fakat dedıgım gıbı bazı kuralları katı. Far konusunu es geçmemek lazım. Xenonlarınız varsa ayarlatıp gırın en kotu sekılde gecemezsenız kusurdan bır sonrakı muayene ıcın sıze yapmanız gerekenlerı soyluyorlar. Aracınızın yenı olması veya 1988 kusur olması gerekmıyor. Temız ve bakımlı olsun yeter. Gül gibi Kartal gecerken 2005 E270 kaldı gozumun onunde  Ayrıca kaportaya bakıyorlar fakat cekıcle levyele vurma gıbı bır sehır efsanesı yok  ezık cızık olması da sorun olmadı. ısaretledıgım yer gıbı bır kaç nazarlıgımla ben gectım. Pertten toplama araclar sıkıntı yasatabılır. Cunku baglantı noktalarına bakıyorlar, saseye ve motor ıcını dıkkatle ıncelıyorlar.Akslarınızın ve frenlerınızın sapmalarına kadar dıkkat edılıyor. Muhakkak rot+balan yapılmalı. Jantlar sıkıntı degıl. Ben 195/45R16 3.5 cm diş derınlıgımle gectım...
Bu macerayla umarım sızlerı aynı seylerle sıkmadım. Sadece her kafadan bır ses cıkıyor. Basın sektorunde olan bırısı olarak objektıf bır sekılde konuyu sızlerle paylastım. Tavsıyem farlarınıza onem gosterın, fılmlerınızı, yerlere kadar surtmeyecekse body kıtınızı, jantınızı ve cok basık olmayan yaylarınızı dert etmeyın

(01 01 2009 tarihli..Muayneden geçecek arkadaşlara yardımcı olacaktır )
****Yazı Başka bir forumdan ALINTI'dır****

34N1005

« Yanıtla #24 : Ocak 08, 2009, 01:06:19 ÖS »
dostum süper bir açıklama yapmışsın okurken hiç sıkılmadım heyecanla okudum ellerine sağlık teşekkür ediyorum sana bizleri aydınlattığın için :)